Túl sokat stresszelsz? Ezek a fizikai jelek elárulják
A stressz amellett, hogy negatívan hat a mentális egészségedre, fizikailag is rengeteg problémát okozhat. Stresszt pedig manapság szinte bármi kiválthat – a közösségi médiában való jelenlét. az irreális munkahelyi elvárások, a családi, baráti és szerelmi kapcsolatok, vagy szimplán az, ha bármilyen hiányérzeted van. Bármi legyen is a kiváltó ok, minél többször nem tudsz felülkerekedni a stresszen, annál nagyobb valószínűséggel leszel ingerült vagy lehangolt, és a testeden is érezni fogod, hogy nincs minden rendben. De milyen fizikai jeleit adja a szervezeted annak, hogy stresszelsz, és hogyan szabadulhatsz meg tőlük?
Ezeket láttad már?
Ha hajmosás után indokolatlanul hajcsomók maradnak a kezedben, ég, viszket a fejbőröd vagy váratlanul elkezdett korpásodni a hajad, akkor szinte biztos, hogy az elmúlt három hónapban valamilyen erősen stresszes esemény ért. Súlyos stressz hatására a hajad növekedési ciklusa felborul, és a felszabaduló adrenalin hatására elkezd hullani. A stressz hatására hulló haj regenerálódása érdekében mérsékeld a hajsütőt és az ahhoz hasonló eszközöket, amik még tovább gyengítik a hajadat. Ezen felül kipróbálhatsz különböző étrend-kiegészítőket, amik nemcsak a hajad egészségét, de a ragyogó összképét is elősegítik.
Ha napközben vagy akár éjjel összeszorítod az állkapcsodat, akkor nemcsak a fogaidnak, a szádnak és az ínyednek árthatsz, hanem alvászavarokkal és fejfájással is szembesülhetsz. Folyamatos stressz hatására pedig annyira elgyengülhetnek a fogaid, hogy letörhetnek, mindeközben pedig még az immunrendszered is legyengülhet. Az állkapcsod összeszorítása ellen védekezhetsz fogsínnel, de előtte mindenképpen kérd ki a fogorvosod tanácsát, hogy biztosan fogcsikorgatás állhat-e a fájdalmak hátterében. Az ínybetegségek megelőzése, de az általános higiénia szempontjából is fontos, hogy ápoltan és tisztán tarts a fogsorodat és a szádat, amihez a rendszeres fogmosás és a fogászati szűrővizsgálatok is elengedhetetlenek. Ha pedig éppen nincs lehetőséged fogmosásra, kapj be egy cukormentes rágót, hogy ösztönözd a nyáltermelődést, ezzel is óvva a fogaid épségét.
Vigyázz: így befolyásolja az alváshiány a mentális egészségedet
Vigyázz: így befolyásolja az alváshiány a mentális egészségedet
A testeden a leglátványosabb, stressz okozta jelek az arcodon fognak jelentkezni, mivel az egész testedet figyelembe véve ott található a legtöbb sejtreceptor. Ha stresszelsz, több glükóz termelődik a szervezetedben, ami gyulladást vagy kiütéseket fog eredményezni – ugyanolyanokat, mint abban az esetben, ha túlzásba viszed a cukorfogyasztást. Ha az arcbőröd gyulladt, semmiképp ne tegyél rá olajat vagy balzsamot, mert csapdába fogod ejteni a baktériumokat. Az is fontos, hogy tiszta, frissen mosott párnán aludj, és lehetőség szerint mosatlan kézzel ne nyúlj az arcodhoz.
Mindezek mellett az egész szervezetednek nagy segítség lehet a stressz elleni védekezésben, ha kiegyensúlyozottan táplálkozol, és teljes értékű ételeket fogyasztasz. Fogyassz olyan komplex szénhidrátokat, mint a teljes kiőrlésű gabonák, a tojás, a hal vagy a bab. A nassolást próbáld meg mérsékelni, akárcsak a koffeinbevitelt – minél kevesebb, annál jobb! Amikor pedig csak időd engedi, mozogj is; próbáld ki a jógát, a pilatest, az aerobicot, vagy egyszerűen csak tegyél egy sétát a közeli parkban. A lényeg, hogy ne tétlenkedj, hiszen a stressz folyamatosan leselkedik rád, te viszont elég erős vagy ahhoz, hogy felülkerekedj rajta!