A szorongás nemcsak mentálisan befolyásolhat - 10 fizikai tünet, amelyről felismerheted
Köztudott, hogy a krónikus szorongás megviseli az elménket, arról viszont ritkábban esik szó, hogy sok kellemetlen és kiszámíthatatlan fizikai tünettel is együtt jár. Pedig az igazság az, hogy tetőtől talpig hatással lehet a testünkre, és bár a legtöbb ilyen tünet csak rövid ideig áll fent, hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokkal is járhat. Ezek elkerülése érdekében neked is nagyon fontos tudnod, hogy milyen testi jelek utalnak arra, ha te is szorongsz.
Ezeket láttad már?
Mit értünk pontosan szorongás alatt?
„A szorongás érzelmi, gondolati és viselkedéses tényezők mentén definiálható, tulajdonképpen egyfajta fenyegetettség-, illetve veszélyérzet megélése, mely alapvetően természetes emberi reakció bizonyos helyzetekben. Amikor például úgy érezzük, hogy veszélyben vagyunk, akkor lemerevedhetünk, vagy előfordulhat, hogy legszívesebben kimenekülnénk az adott helyzetből, ez evolúciósan belénk kódolt mechanizmus. A szorongás járhat aggodalommal vagy a félelemérzettel, illetve lehetnek fizikai tünetei is, továbbá nagyon gyakori, hogy meg sem tudjuk fogalmazni, mitől szorongunk, csak észleljük a jeleit” - mondta Dienes Angéla pszichológus.
Mivel a legtöbb szorongó gondolat azonban nem igazi élet-halál helyzetekből fakad, sokszor a tünetek sorozata jelenti a legnagyobb kihívást. „A szorongás akkor probléma, amikor nincs arányban a veszélyhelyzet mértékével. Tehát ha olyan szorongásos jeleket tapasztalunk, mintha sokkal nagyobb veszélyben, fenyegetettségben lennénk, mint amit a helyzet indokol, vagy hogy ha ez olyan gyakorivá válik, hogy befolyásolhatja az életvitelünket, akadályoz a mindennapokban” - tette hozzá a szakértő.
Milyen fizikai tüneteket produkálhat?
1. Fokozott szívverés
A szorongás gyakori jele, ha úgy érzed, hogy a szíved hirtelen kétszeres ütemben ver. Amikor valamilyen megterhelő dologgal küzdünk, a mellékvesénk bizonyos hormonokat - mint az adrenalin - fokozottan termel, mely többek között növeli a pulzusszámunkat. Ez valódi vészhelyzetekben hasznos lehet, mert lehetővé teszi, hogy több vér kerüljön az izmainkba. De ha nem áll fent valódi veszélyhelyzet, ezáltal csak még jobban szoronghatunk, ami hamar egy ördögi körhöz vezethet.
2. Légszomj
Az oxigén a véráramon keresztül kering a szervezetünkben. Ha fokozott a szívverésünk, a légzésünk is fokozódhat, hogy több oxigénhez jussunk. Ez szintén hasznos lehet, ha egy tényleges fenyegetést kell leküzdenünk. De ha nem erről van szó, a túl gyors légzés a szorongás számos más fizikai tünetét fokozhatja. Ennek oka, hogy felborítja az oxigén és a szén-dioxid egyensúlyát a szervezetben.
3. Alvási problémák
Ha gyakran nehezen alszol el, vagy felébredsz éjszakánként, azért sem kizárt, hogy a szorongás a felelős. A megemelkedett hormonszintek, például a kortizolé és az adrenaliné ugyanis megnehezítik az éjszakai alvást, mivel a tested nem biztos, hogy képes eléggé ellazulni a pihenéshez. Nem mellesleg a szorongáshoz sokszor cikázó gondolatok is társulnak, amik szintén hátráltatják a nyugodt éjszakai alvást.
4. Izomfeszülés és izomfájdalom
A stresszreakció részeként az izmok is megfeszülnek, és ha ez a merev tartás huzamosabb ideig fennáll, erős izomfájdalomhoz vezethet. A fájdalom jelentkezhet a nyakban, a hátban, a vállban, de az is előfordulhat, hogy a stressz következtében az érintett összeszorítja az állkapcsát, vagy izomfeszülést érez az egész fejében. Ez hosszú távon mindennapos fejfájást vagy az arra hajlamosaknál akár migrént is okozhat.
5. Emésztési problémák
A szorongás az emésztőrendszerre is nagy hatással lehet. Aki szorong, gyakran gyomorfájdalmat, székrekedést, hasmenést vagy más emésztési zavart is tapasztal. Egyes esetekben gázosodás vagy puffadás is előfordulhat. Akik pedig alapvetően nem figyelnek a kiegyensúlyozott táplálkozásra vagy nem mozognak rendszeresen, azoknál ezek a tünetek még intenzívebben és elhúzódóbban jelentkezhetnek.
6. Hányinger
Figyelembe véve a szorongás általános hatását az emésztőrendszerre, talán nem is okoz meglepetést, hogy a hányinger is egy a gyakori fizikai tünetek közül. Egy, a General Hospital Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik rendszeresen számoltak be hányingerről, több mint háromszor nagyobb valószínűséggel fordult elő szorongásos zavar, mint azoknál, akiknek legfeljebb ritkán volt hányingerük.
7. Remegés
Ha valaha is kaptad már magad azon, hogy remegsz a félelemtől egy nagy esemény előtt, akkor tudod, milyen kellemetlen érzés, ha a test így reagál nagy nyomás alatt. Ehhez viszont olyan külső tényezőkre sincs szükség, mint egy ijesztő prezentáció vagy egy fontos találkozó. Egyszerűen a hormonális egyensúly szorongás miatti felborulása is elég lehet ahhoz, hogy remegést tapasztalj.
8. Folyamatos izzadás
Ha már szorongsz, a bőséges izzadás gondolata csak még tovább ronthat a helyzeten. Pedig sajnos a folyamatos izzadás is a szorongás gyakori tünete. Amikor a szimpatikus idegrendszer aktiválódik, a testünkben lévő verejtékmirigyekre is hatással lehet. Az pedig talán ennél is kellemetlenebb, hogy amint az izzadás jelentkezik, összekeveredik a bőrön lévő baktériumokkal, erős testszag is jelentkezhet.
9. Csökkent vagy fokozott étvágy
A szorongásnak megvan az a furcsa képessége, hogy teljesen elveszítheted az érdeklődésed az ételek iránt, de az is lehet, hogy folyamatosan arra vágysz, hogy nassolj. Az olyan hormonok, mint például az adrenalin, hajlamosak korlátozni az étvágyat, amikor a küzdj vagy menekülj reakció tombol. A felszabaduló kortizol viszont például képes fokozni az érdeklőésünk a zsíros, cukros ételek iránt. Éppen ezek miatt fordulhat elő, hogy amikor komolyan aggódsz, vagy étvágyad sincs, vagy mindent befalnál.
10. Immunrendszeri problémák
Ha huzamosabb ideig nem megfelelően működik a küzdj vagy menekülj reakciód, nagy valószínűséggel az immunrendszered sem fogja olyan hatékonyan ellátni a feladatát. Ez azt jelenti, hogy fogékonyabb lehetsz az olyan betegségekre, mint például a megfázás. Ezt természetesen több tényező is befolyásolhatja, így például eleve érdemes törekednek az immunrendszered erősítésére vagy a rendszeres, alapos kézmosásra.