Az vagy, amit eszel – 5 tipp hogyan együnk a jobb mentális egészségért
Azt már régóta tudjuk, hogy a test egy olyan rendszer, ahol minden mindennel összefügg és hatással van egymásra. Bár hosszú évtizedekig csak a fizikális egészség tengelyén vizsgálták az étrendeket, de újabb és újabb kutatások bizonyítják, hogy bizony a mindennapos diétánk befolyással van a mentális egészségünkre. Összegyűjtöttünk öt tényezőt, ami segíthet a jobb étrend kialakításában és a kiegyensúlyozott mentális egészség fenntartásában.
Ezeket láttad már?
Viszlát cukrok, felesleges szénhidrátok és feldolgozott ételek
A reggeli rohanásban nincs időd reggelit csinálni, hát még az ebéddel foglalkozni – majd a közeli boltban vásárolsz valamit, ami gyorsan készen van. Ismerősen hangzik? A felgyorsult életünkhöz jól alkalmazkodó előrecsomagolt, feldolgozott ételek sokkal inkább egészségtelen koktélok, mint kielégítő fogások. A magas szénhidráttartalmú ételek a testben gyulladást okozhatnak, ami később szorongás vagy a depresszió kialakulásához vezethet. Ugyanígy, a cukros üdítők és péksütemények elfogyasztása után az egekbe szökik a vércukorszintünk és utána ugyanolyan gyorsan vissza is esik; ez a fluktuáció pedig fáradékonyságot, fókuszzavart és irritáltságot okoz. A vércukorszint stabilitása érdekében kezd inkább a reggelt zabkásával vagy egy zöldségekkel megpakolt pirítóssal!
Vissza az alapokhoz
Szerintem még sokan emlékeznek az iskolában gyakran mutogatott ételpiramisra: alul a gabonák, magok, zöldségek gyümölcsök, a tetején pedig az édességek és zsíros húsok foglaltak helyet. A nyugati étrendben túlnyomó többségben az olajban rántott húsoké és krumpliké a kiemelkedő hely, míg a létfontosságú zöldségek apró köretként jelennek meg a tányérokon. A zöldségekben, zabokban, magokban és halban gazdag diéta segíti az agy működését, az egészséges táplálkozással pedig direkt módon javíthatjuk a kedvünket is: az érzelmi egyensúlyt befolyásoló szerotonin hormon 95%-a a bélben termelődik, ami egyből jelez is a testünknek ha elégetett az étrendünkkel vagy sem.
Vízből sosem elég!
Az elegendő vízfogyasztás mellett rengeteg érv szól: szebb bőr, gyorsabb anyagcsere és jobb közérzet. Bár a minimum napi 2,5 liter víz soknak tűnhet egyszerre, de már egy nagyobb pohárral is rögtön segíthetünk az el nem múló fejfájásunkon vagy a koncentrációs képességeinken.
Minél többen annál jobb
Egy héten hányszor eszünk együtt a barátainkkal, munkatársakkal, rokonokkal? Hány sietős ebédszünetet töltünk a telefonunk társaságában? Az egyszemélyes étkezés vált a normává, sok időt spórolhatunk vele, az előrecsomagolt saláta vagy tészta behabzsolása után már mehetünk is vissza dolgozni. A Guardian szerint minden harmadik brit rendszeresen eszik egyedül – és ez komolyan veszélyezteti az egészségüket. Az ebéd és vacsora megosztása másokkal nem csak a szociális igényeket elégíti ki és jó ellenszer a kórós magányérzésre, hanem segít moderálni a bevitt kalóriákat, lassabban eszünk, ha közben beszélgetünk – ezzel ellentétben a képernyő végtelen görgetése eltereli a figyelmünket és kevésbé figyelünk a lassú rágásra, a telítettségérzésre.
Elő a szakácskötényekkel!
Igen, a főzés rengeteg macerával és bevásárlással jár, és utána mindig sokat kell takarítani. Viszont előre készülni a heti étkezésekre hosszútávon a pénztárcánknak is jobbat tesz, és jobban is érezzük magunkat közben. A főzést gyakran ajánlják pszichológusok is terápiás elfoglaltságnak, mert segíti a koncentrációt, a repetitív mozdulatok meditációs nyugalmat idéznek elő és a végén ott a sikerélmény, egy finom házi sütiben vagy levesben. Ha úgy érzed még nem vagy egy igazi konyhatündér az sem baj: kezd kicsiben! Egy egyszerű omlett, palacsinta, saláta is megadja ugyanazt az elégedettséget, és utána, ha már van elég önbizalmad, szépen lassan kipróbálhatod a bonyolultabb recepteket is.
Szerző: Csibra-Kaizler Tamara