Erre a vitaminra van szükséged, hogy megbirkózz a stresszel
Erre a vitaminra mindenkinek szüksége van, ugyanis amellett, hogy jót tesz az izmoknak és jobban alszol tőle, még a stressz leküzdésében is segíthet. A magnézium szedése fontos, és tényleg jó hatással van a mentális egészségedre. Mutatjuk, mi minden szól a magnézium szedése mellett!
Ezeket láttad már?
Tavaly nyáron egy Tyler Wesley nevű fotós közzétett egy videót a TikTokon, amelyben azt állította, hogy 30 évnyi „hatalmas szenvedés” után a szorongása szinte teljesen megszűnt. Természetesen mindenki kíváncsi volt a titkára - nemcsak azok, akik szintén szorongással küzdenek. Azt állította, hogy a sikere kulcsa a magnézium volt.
A magnézium hashtag felrobbantotta a Tiktokot, és azóta is több százezer videó kering arról, hogy kinek hogyan javított a mentális egészségén a magnézium szedése. Utánajártunk annak, hogy mit tud a magnézium, és hogyan érdemes beépíteni az étrendünkben, hogy tényleg megtapasztaljuk a pozitív hatásait.
Vitaminok és mentális betegségek
Nem ez az első alkalom, hogy egy vitaminnak ekkora jelentőséget tulajdonítanak a mentális egészség javítása érdekében, a magnézium viszont ígéretesnek tűnik. A szervezetnek szüksége van magnéziumra, mert fontos szerepet játszik az agyunk működésében. Bizonyítékok utalnak arra, hogy egyeseknél tényleg csökkentheti a depresszió vagy a szorongás tüneteit.
A legtöbb ember számára a magnéziumot viszonylag ártalmatlan kipróbálni, de a mentális zavarok összetettek, és általában több különböző tényező következményei. Ha túl sokat teszel fel egyetlen kiegészítő eredményére, az ahhoz vezethet, hogy még rosszabbul érzed magad, ha nem változtatja meg drámaian az életedet, így javasoljuk, hogy kérd ki egy orvos véleményét!
Ezt mondják a kutatások
Étkezés útján sokkal kevesebb magnézium jut a szervezetünkbe, mint amennyire valójába szükség lenne. És mint sok más vitamin esetén, ennek a szedéséről is gyakran megfeledkezünk. Az ajánlott bevitel a legtöbb felnőtt számára 300-400 mg között mozog, életkortól és nemtől függően. A jó hír pedig, hogy vannak bizonyítékok arra, hogy a több magnézium bevitele jótékony hatással lehet arra, hogy az emberek mennyire szoronganak.
Egy 2018-as klinikai vizsgálat megállapította, hogy a depresszió enyhe és közepes mértékű tüneteiben szenvedő emberek jobban érezték magukat a magnézium szedése után. A vizsgálat során a részt vevő emberek tudták, hogy mit szednek, így fogékonyabbak voltak a placebo hatásra is, ami befolyásoló tényező lehet az eredményeket tekintve.
A szervezetre gyakorolt hatások
A magnéziumnak általános nyugtató hatása van. A glutamát nevű neurotranszmitteren keresztül gátolhatja a stresszreakciókat a túlzott izgalom megelőzésével. A túl sok glutamát megzavarhatja az agyi folyamatokat, emiatt több mentális egészségi állapottal is összefüggésbe hozták már.
A magnézium segít a szerotonin és a melatonin előállítását végző enzimek előállításában is, és úgy gondolják, hogy neuroprotektív lehet azáltal, hogy szabályozza az agyi eredetű neurotrófikus faktor vagy BDNF nevű fontos fehérje kifejeződését, amely többek között segíti a tanulást és jótékony hatással van a memóriára.
Azonban ahhoz, hogy teljesen megértsük a magnézium működését és szervezetre gyakorolt hatását, még több kutatásra van szükség. Egyelőre nem tudni, hogy az embereknek milyen dózisra van szükségük ahhoz, hogy jobban érezzék magukat, vagy hogy hogyan teljesít más beavatkozásokkal, például a gyógyszeres kezeléssel és a kognitív viselkedésterápiával szemben. Az sem ismert még, hogy a magnézium szorongásoldóként hogyan hat azokra, akiknél magnéziumhiány áll fenn, illetve azokra, akik megfelelő mennyiséget visznek be a szervezetükbe.
Érdemes növelni a bevitt adagot?
Mielőtt bármilyen magnéziumot megveszel, kérdezz meg egy orvost az adagolásáról, előnyökről, hátrányokról! Bizonyos betegségekben szenvedő vagy más gyógyszereket szedő emberek nem szedhetnek magnézium-kiegészítőket, ezért minden új kiegészítő szedése előtt - és különösen más gyógyszerek abbahagyása előtt - feltétlenül beszélni kell egy orvossal. Egy vitamin beszedése sokkal vonzóbbnak tűnhet, mint egy gyógyszeré, de a felírt gyógyszerek, például az antidepresszánsok lecserélése vitaminokra nem javasolt.
A több magnézium bevitelét kezd azzal, hogy az étrendedbe több magnézium tartalmú ételt építesz be. Az olyan élelmiszerek, mint a magvak, diófélék, lazac, teljes kiőrlésű gabonafélék, burgonya, bab, zöld leveles zöldségek, mint a spenót, valamint az olyan gyümölcsök, mint az avokádó és a banán, mind magas magnézium tartalommal rendelkeznek. Az étrend-kiegészítőbe csak azután kezdj bele, hogy konzultáltál egy orvossal!
Hátrányok, és amire még figyelned kell
Mivel ennek a cikknek a születését és a mögötte lévő kutatómunkát is egy Tiktok videó inspirálta, ezért ez az első és legfontosabb rizikó, amire fel kell, hogy hívjuk a figyelmed: a közösségi oldalakon látott tartalom mögött sok esetben reklám és promóció bújik meg.
Potenciális kárt okozhat, ha radikális mentális változást ígérünk azoknak, akik elveszettnek érzik magukat és kétségbeesetten vágynak némi javulásra, ezért tartsd észben, hogy nem biztos, hogy nálad is minden működni fog, ami másnál igen. Alapvetően a magnézium szedése kis rizikóval jár, de javasoljuk, hogy étrend-kiegészítők helyett kezdd magnézium tartalmú ételek fogyasztásával, figyelj magadra és légy kedves magadhoz!