A világ legidősebb embere ezt a két élelmiszert szerette a legjobban, 116 évig élt: ideje neked is megkóstolnod őket
Ha arról van szó, mit érdemes tennünk azért, hogy sokáig egészségesen és boldogan éljünk, érdemes egy pillantást vetnünk arra, hogy milyen szokásaik voltak azoknak, akik szép kort értek meg. Egy tavaly decemberben elhunyt japán nő pedig nem kevesebb, mint 116 évig élt, így nem csoda, ha sokan kíváncsiak rá, mi volt a titka. Kiderítettük!
Ezeket láttad már?
A japán Tomiko Itooka a Guinness Rekordok Könyve szerint a világ legidősebb embere volt. Azon a napon pedig, amikor közölték vele, hogy a világranglista élén áll, csak annyit válaszolt: „Köszönöm” - számolt be róla a Mirror. A szerény asszonyról nemrégiben az is kiderült, hogy mely élelmiszerek voltak a kedvencei, és tekintve, hogy 116 évig élt, talán neked is ideje megkóstolnod őket, vagy nagyobb teret adnod nekik az étrendedben!
Hosszú, tartalmas élete volt
Az 1908. május 23-án született Tomiko Itooka tavaly lett a világ legidősebb embere azok után, hogy a 117 éves Maria Branyas elhunyt. A Mirror több érdekességet is megosztott az életéről, egész pontosan, hogy Oszakában született, középiskolában röplabdázott, a tisztviselők szerint pedig régóta híres volt élénk személyiségéről. A kalandok sem hiányoztak az életéből: kétszer is megmászta Japán leghíresebb tűzhányóját, a 3067 méter magas Ontake-hegyet.
A Guinness Rekordok Könyve szerint 20 évesen férjhez ment, majd két lánya és két fia született. Itooka a második világháború alatt férje textilgyárának irodáját vezette, majd a férfi 1979-ben bekövetkezett halála után egyedül élt egy japán városban, Narában. Annyit biztosan tudhatunk tehát, hogy nagy család vette körül és tartalmas, mozgalmas élete volt.
Ez volt a két kedvence
Itooka asszony két kedvenc élelmiszere egy népszerű gyümölcs és egy különleges joghurtos ital volt. Az első talán a te konyhádban is megtalálható, ugyanis nem másról, mint a banánról van szó. A másik pedig a Calpis nevű joghurtízű japán ital volt, amely néhány helyen idehaza is elérhető.
Mindenkinek megvan a maga titka
Természetesen nem mondhatjuk azt, hogy éppen ennek a két élelmiszernek köszönhette Itooka asszony, hogy olyan sokáig élt, és azt sem tudhatjuk biztosan, milyen gyakran és mennyit fogyasztott belőlük. A banán egészségünkre gyakorolt jótékony hatásairól viszont már sok kutatás beszámolt, így mértékkel - hacsak valamilyen egészségügyi probléma nem zárja ki - érdemes rendszeresen fogyasztanunk.
Az évtizedek során több hosszú életkort megért ember is mesélt személyes kedvenceiről és arról, hogy miben látja a hosszú élet titkát. A történetek egyik legnagyobb ismerője az amerikai író, Dan Buettner, aki több évtizede kutatja a Föld legtovább élő közösségeiben az emberek szokásait, és számol be rendszeresen tapasztalatairól (Netflix-sorozat is készült vele).
Buettner rávilágított arra, hogy a japán Okinawa szigetén élők beépítik a mozgást a mindennapi rutinjukba. Sok időt töltenek kertészkedéssel, ami mozgásban tartja őket, és a kanapén való heverészés helyett gyakran inkább a padlón ülést vagy guggolást választják. „Két napig ültem egy 104 éves nővel, aki 30-szor kelt fel és ereszkedett le a padlóról” - idézte Buettner szavait az npr. Ez egyébként 30 guggolásnak felel meg, és segít megőrizni a lábak és a törzs erejét.
Természetesen sok egyéb életmódbeli szokásról is szó esett már, azt azonban nem jelenthetjük ki, hogy van egy bizonyos módszer, amivel garantáltan sokáig élhetünk. A tapasztalatok viszont azt mutatják, hogy ha képesek vagyunk meglátni az egyszerű dolgokban is a szépséget, figyelünk arra, hogy rendszeresen fogyasszunk tápláló élelmiszereket és mozogjunk, valamint olyan emberekkel vesszük körül magunkat, akiknek a társaságában jól érezzük magunkat, sokkal nagyobb eséllyel várhat ránk egy hosszú, boldog élet!