Kiderült, melyek a legrosszabb ultrafeldolgozott élelmiszerek: jelentősen növelik a halálozás esélyét
Régóta tudjuk, hogy nem egészséges túlzásba vinni az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását, nemrég pedig egy tanulmány is bebizonyította, hogy ezek az ízletes, de tápanyagban szegény ételek jelentősen növelik bizonyos betegségek és a halálozás kockázatát.
Ezeket láttad már?
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek komoly veszélyt jelentenek egészségünkre, és ezt most egy újabb tanulmány bizonyította. Bár a mindennapokban hajlamosak vagyunk elcsábulni ezeknek a ételeknek, a kutatók azt ajánlják, próbáljuk meg fogyasztásukat minimálisra csökkenteni. Nézzük, melyek a legveszélyesebbek közülük!
Nem ajánlják az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását
Egyre több kutatás világít rá, mennyire károsak a szervezet számára a különböző ultrafeldolgozott élelmiszerek. Ezúttal a Harward Egyetem szakemberei jutottak erre az eredményre. Összesen 114 ezer amerikai felnőtt étrendjét és egészségi állapotát vették górcső alá több mint három évtizeden keresztül. Arra a megállapításra jutottak, hogy azoknál, akik a legtöbb ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztották, 4 százalékkal magasabb volt a bármilyen ok miatt bekövetkezett halálozás kockázata, és 8 százalékkal nagyobb volt az esély arra, hogy neurodegeneratív betegségekben, például demenciában veszítsék életüket.
A szakemberek az ultrafeldolgozott élelmiszerek négy fő típusát azonosították, amelyek leginkább kapcsolatba hozhatóak a halálozás kockázatával. Ezek a következők:
- feldolgozott húsok
- mesterségesen édesített italok
- tejalapú desszertek
- ultrafeldolgozott reggeli ételek, például a gabonapehely
Kiemelték, az elsődleges kockázatot egyértelműen a feldolgozott húsok okozzák.
A kutatók hangsúlyozták, hogy az étrend összeállításánál leginkább az ételek minőségére kell odafigyelni. A kutatás egyik vezetője, Mingyang Song klinikai epidemiológus elmondta, a gabonafélék, a teljes kiőrlésű kenyerek is az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartoznak, ugyanakkor számos hasznos tápanyagot tartalmaznak, például rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat.
„Másrészt viszont, úgy gondolom, az embereknek el kellene kerülniük vagy legalábbis korlátozniuk az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Gondolok itt a feldolgozott húsokra, a cukorral édesített italokra, valamint a mesterségesen édesített italokra. Ha az emberek általában véve egészséges étrendet folytatnak, nincs mitől félniük." - idézi a szakember szavait az Express.
Mi is a baj valójában az ultrafeldolgozott élelmiszerekkel?
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyakran tartalmaznak kémiai adalékanyagokat. Az ipari feldolgozás arra törekszenek, hogy minél tovább a polcokon maradhassanak az élelmiszerek, ezáltal növeljék a termelői profitot, és hogy fokozzák a fogyasztói vonzerőt, próbálják az ízeket is fokozni. Ezek a termékek viszont általában túlzott mennyiségű hozzáadott sót, cukrot és zsírt tartalmaznak.
Talán nem is gondolnánk, valójában mennyi bajt okozhat ezeknek a termékeknek a fogyasztása, kutatások azonban időről időre ezt támasztják alá. Rengeteg egészségi problémával hozzák összefüggésbe, például a szívbetegségekkel, a cukorbetegséggel, az elhízással, a gyomor-bélrendszeri betegségekkel és a depresszióval. Mostanában egyébként egyre többen vállalkoznak arra, hogy - mintegy teszt jelleggel - egy időre teljesen kiiktatják az étrendjükből az ultrafeldolgozott élelmiszereket és szinte mindannyian pozitív változásokról számolnak be.
És honnan tudhatjuk, hogy egy élelmiszer ultrafeldolgozottnak számít? Dr. Chris Van Tulleken szerint, ha a termék műanyagba van csomagolva és az összetevők között találunk legalább egy olyat, ami az emberek konyhájában általában nem lelhető fel, akkor szinte biztos, hogy azzal van dolgunk.
Néha beleférhet?
Érdekesség egyébként, hogy a Harvard Egyetem kutatói arra is rávilágítottak, a halálozási arány csökkenthető volt azzal, ha az alanyok étrendje általánosságban véve magasabb minőségű volt. Tehát, ha zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket is fogyasztottak rendszeresen, azzal ellensúlyozták az ultrafeldolgozott élelmiszerek okozta negatív hatásokat.