Ha így készíted a kávét, különleges és isteni lesz
Kávét főzni a mai világban nem mondható nagy kihívásnak, hiszen rengeteg különleges, modern kávéfőző közül segít benne, aztán persze ott vannak az olyan jól bevált klasszikusok is, mint például a kotyogós kávéfőző. De még több száz csésze lefőzött friss, finom kávé után is van egy egyszerű trükk, amit talán te sem használsz, pedig különleges és isteni lehet tőle a kávé.
Ezeket láttad már?
Ha szereted a kávé ízét, bizonyára te is ittad már úgy, hogy a tetejére került némi fahéj vagy más fűszer azért, hogy még finomabb legyen. A kávészakértők szerint viszont egyáltalán nem ez a legideálisabb módszer ahhoz, hogy a kedvenc fűszereiddel ízesítsd a kávédat. Ha már a lefőzés előtt hozzáadod az adott fűszert a kávédhoz, egy egészen különleges ízvilágot kaphatsz, és meglehet, hogy ezentúl csak így akarod majd inni a kávét.
Melyek a legjobb fűszerek a kávéhoz?
Bár itthon kevésbé elterjedt rutin, a világ számos részén, például Marokkóban és Mexikóban is hosszú évek óta bevett gyakorlat már a lefőzés előtt ízesíteni a kávét, méghozzá különféle fűszerekkel. Így rengetegen számoltak már be arról is, hogy több olyan fűszer is ideális a kávénk hozzáadásához, amelyek nálunk is teljesen hétköznapinak számítanak, és talán nálad is van most is mindegyikből.
Ilyen például a fahéj, a kardamom, a szerecsendió, a gyömbér, a szegfűszeg, a kurkuma és a szegfűbors. Kifejezett szabály viszont nincs, gyakorlatilag bármilyen porított fűszerrel próbálkozhatsz, ami számodra szimpatikus, és el tudnád képzelni a kávédban. Sőt, természetesen nem is kell akár egyetlen lefőzéshez sem csupán egy fűszert választanod, tetszés szerint kombinálhatod is azokat.
Egészségesebb lehet
Azon túl, hogy a fűszerek hozzáadása a kávéhoz isteni, különleges ízvilágokat hozhat létre, egészségügyi szempontból is számos előnyt rejt magában. Míg maga a kávé tele van értékes antioxidánsokkal, és gazdag alapvető tápanyagokban, addig az egyes fűszerekkel való keverésével még több egészségügyi előnyhöz juthatsz. Elég csak a fahéjra gondolni, ami többek közt gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns hatású, vagy a gyömbérre, ami a gyulladáscsökkentő és emésztést serkentő tulajdonságairól híres.
Figyelj a minőségre és a párosításokra
Kávét fűszerekkel feldobni egyszerű, azonban ha valóban igazán jó végeredményt szeretnél, akkor nem elég az, ha simán hozzákevered bármilyen darált kávéhoz a kiválasztott fűszereket. Először válaszd ki, hogy milyen fűszereket szeretnél használni, majd győződj meg róla, hogy illik-e az adott kávéhoz. Ha ugyanis a keverék rossz, az ízélmény is kárba veszhet. Így például, ha egy kávé már eleve mézes ízvilágú, akkor olyan fűszerek illenek hozzá, mint a gyömbér.
A nagyon sötét, klasszikus olasz kávékhoz pedig általában nem érdemes fűszereket adni, mert már önmagukban is elég markáns ízük van. Egy hagyományos, különleges ízvilágoktól alapjaiban mentes világosabb, jó minőségű kávé viszont remekül illeszkedik a legtöbb fűszerhez. Ha elbizonytalanodnál, hogy milyen fűszerekkel kezdd a kísérletezést, akkor mindenképp érdemes olyanokat választani, amelyek elősegítik a jó közérzetet. Tipikusan ilyen például a fahéj, a kurkuma vagy a gyömbér.
Egy csipet só is segíthet
Ha kiválasztottad a fűszereket, és előkészítetted a kávébabot vagy a darált kávét, még egy alapvető fűszer van, amit érdemes hozzáadnod: a só. Ha nem ragaszkodsz ahhoz, hogy a kávé keserűbb ízvilágú legyen, egy csipet só még különlegesebbé teheti a keveréket. Ezután pedig folytathatod a kávé lefőzését a szokásos módon. Az elkészült kávét előbb mindig érdemes önmagában megkóstolnod, majd ha szükségesnek érzed, például tejet vagy valamilyen növényi italt is nyugodtan adhatsz hozzá természetesen.
Légy kreatív és kísérletezz
Hogy megtaláld a számodra leginkább finom kávét, bizony nem árt a kísérletezés. Lehet, hogy már a legelső alkalommal nagyon ízleni fog az elkészült ital mondjuk egy kevés fahéjjal, de olyan extrémebb variációknak is nyugodtan adj esélyt, mint például a szárított levendula hozzáadásával készült kávé. A pontos arányokat is a legjobb, ha ízlés szerint alakítod. Kezdésképp teljesen jó kiindulópont lehet egy-egy teáskanálnyi fűszer, de azt is mindig vedd figyelembe, hogy az adott fűszerből maximum mekkora a napi ajánlott mennyiség, hiszen némelyikből egy csipet is bőven elég.
Forrás: wellandgood.com, bonappetit.com