Ez a legjobb memóriajavító a szakértők szerint: bőven elég naponta 30 percet ráfordítani
Meglepő eredményről számoltak be a kutatók: a mérsékelt és intenzív testmozgás jobb memóriát eredményez. Próbáljuk ki a gyors gyaloglást, a kerékpározást, az úszást vagy épp a táncot, mindenképp érezni fogjuk pozitív hatásait.
Ezeket láttad már?
A rendszeres testmozgás javíthatja a kognitív képességeket, a memóriát, és ezt most egy újabb kutatás is alátámasztotta. A szakemberek szerint a sport pozitív hatásait már másnap észlelhetjük magunkon. Nézzük, milyen mozgásformát érdemes választanunk!
Testmozgás és alvás a kulcs a memória javításához
Szeretnéd felfrissíteni a memóriádat? Akkor irány az edzőterem! Legalábbis ezt a következtetést vonhatjuk le a friss kutatási eredményeket látva. A szakemberek arra jöttek rá, hogy azok az idősebb felnőttek, akik a szokásosnál több mérsékelt vagy intenzív testmozgást végeznek, jobban teljesítenek a másnapi memóriateszteken. Ehhez azonban az is kell, hogy legalább 6 órát aludjanak.
Az International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity című szakfolyóiratban közzétett tanulmány korábbi kutatásokra épül, amelyek szerint a testmozgás jót tesz az agy egészségének. „Laboratóriumi vizsgálatok bizonyították, hogy a testmozgást követő percekben illetve órákban kognitív lökést kapunk. Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy ez a hatás esetleg tovább tart-e néhány óránál" - idézi Mikaela Bloomberg szavait a Health.com.
A szakemberek kognitív szempontból egészségesnek mondható, 50-83 év közötti felnőttet vontak be a vizsgálatba az Egyesült Királyságban. Az alanyok aktivitásmérőt viseltek a csuklójukon, és memóriateszteket végeztek. Ez alapján a kutatók összefüggést találtak a 30 percnyi mérsékelt vagy intenzív fizikai aktivitás, valamint a rövid távú memória és a hosszabb távú epizodikus memória (azaz a konkrét események másnapi felidézésének képessége) között. Az olyan könnyű mozgásforma, mint például a lépcsőzés vagy a séta nem befolyásolja a másnapi memóriát.
Az összefüggés akkor is fennállt, amikor a kutatók az alváseredményeket ellenőrizték. „Az alvás hozzájárul a kognitív teljesítményhez, a fizikai aktivitás és az alvás pedig szorosan összefüggő viselkedési formák. A fizikai aktivitás befolyásolja az alvás minőségét, azt, hogy mennyit alszunk és melyik alvási szakasz tart a legtovább. Minden szempontot meg kellett vizsgálnunk, hogy teljes képet kapjunk."
A szakember hozzátette, egyre több bizonyíték van arra, hogy a rendszeres fizikai aktivitás javíthatja a kognitív képességeket és potenciálisan csökkentheti a jövőbeli demencia kialakulásának kockázatát. Mint ez a kutatás is rávilágított, a rendszeres testmozgás elengedhetetlen az optimális agyműködéshez.
A gyors gyaloglástól a lendületes táncig
Mi lehet ennek az oka? Dr. Yi Shan Lee szerint a mérsékelt és intenzív fizikai aktivitás növelheti az agy azon képességét, hogy új sejteket hozzon létre és mintegy újrakábelezze magát, ami segíthet a memória erősítésében. Testmozgás során megnövekszik továbbá a laktátszint, ez az a kémiai anyag, amely tovább serkenti a neurokémiai anyagok termelését, ami valószínűleg a rövid távú hatást okozza.
Már csak az a kérdés, milyen mozgásformák tartoznak ezekbe a kategóriákba. A szakemberek szerint ezek a sportok azok, amelyek előidézik, hogy nehezebben lélegezzünk, megemelkedjen a pulzusszintünk és megizzadjunk. Ilyen például az élénk séta, az emelkedőn való gyaloglás, a kerékpározás, az úszás vagy a lendületes tánc. Ide tartozik még a kocogás, a futás, vagy épp a kosárlabda vagy a labdarúgás.