Szabadnapod van, mégsem tudsz pihenni? Ez lehet az oka
Te is folyton várod, hogy végre szabadnapod legyen, aztán amikor eljön az idő, akkor mégsem tudod annyira kiélvezni, mint szeretted volna? A legtöbben már átéltük ezt. A hosszú, sűrű munkanapokon csak azt vártuk, hogy végre jöjjön el a szabadnapunk, amit aztán végül vagy a telefonunk nyomogatásával töltöttünk, vagy egyszerűen nem is tudtuk, mihez kezdjünk magunkkal. De vajon miért lehet ez így?
Ezeket láttad már?
Ha szabadnapod van, főleg, ha már régóta vártál rá, akkor természetes, hogy csupa jó dologgal szeretnéd eltölteni. De talán már te is jártál úgy, hogy mégsem sikerült, olyannyira, hogy ötleted sem volt, mit csinálj, vagy egyszerűen a semmittevést választottad a nagyszerű terveid helyett, esetleg azon aggódtál, hogy mindjárt újra dolgoznod kell menni. Na de vajon miért nem természetes, hogy a szabadnapunkon tudjunk pihenni, kikapcsolódni?
Túl sok feladatot állítasz magad elé
Ha neked is sűrűek a munkanapjaid, akkor bizonyára veled is megesett már, hogy minden nem életbevágó teendődet félretetted, és akár egészen addig halogattad, amíg már sürgős nem lett. Így lehet, hogy a szabadnapodon jön el az a pont, amikor úgy érzed, hogy mondjuk főznöd, edzened, bevásárolnod, lemosnod a kocsit, számlákat feladnod és kertészkedned is kellene. Az ilyen teendőkbe belekezdve pedig hamar azon kaphatod magad, mintha egy újabb munkanapod lenne.
A kikapcsolódást még tovább halogatod
Ha a szabadnapodon intézed el sok teendődet, akkor azokra a dolgokra, amelyek igazán kikapcsolnak és feltöltenek, természetesen automatikusan kevesebb időd lesz, és talán el is fáradsz, amire végre rájuk kerülne a sor. Ebből pedig általában lemondott baráti találkozók, elhalasztott ebédek és kávézások, kihagyott események lesznek, és azon kaphatod magad, hogy a kanapén ülve egyszerűen csak ahhoz van kedved, hogy a telefonodat nyomogasd. Ez azonban egészen biztos, hogy a mentális és a fizikai egészségednek sem tesz jót.
Túlzottan stresszes leszel
Idehaza és szerte a világon is rengetegen érezzük magunkat akár nap mint nap is túlterheltnek. Ennek következtében jellemzően többet stresszelünk, sőt még az is lehet, hogy szorongunk miatta, így pedig az elménk túlpöröghet, éppen akkor is, ha szeretnénk levezetni a stresszt. Ha te is éppen azt éled át, hogy még a szabadnapodon sem tudsz kikapcsolni, akkor az biztos jele annak, hogy mondhatni túlélési üzemmódban vagy. Vagyis a szervezeted már a túlterheltséget veszi természetesnek, és az lesz számára a furcsa, ha lazítani szeretnél.
Mi a megoldás?
Ha te sem szeretnél egy olyan ördögi körben ragadni, amelyben a tested ellenzi a pihenést, akkor fokozatosan el kell kezdened törekedni arra, hogy többet lazíts. Ne próbálj meg mindent a szabadnapodra tartogatni, hanem még a legsűrűbb munkanapjaidon is adj magadnak legalább pár perces szüneteket, hogy egy kicsit fel tudj lélegezni. Ha ehhez hozzászoktatod magad, onnantól kezdve egyre könnyebb lesz tudatosítani magadban, hogy van idő, amikor teljesen rendben van, ha csak pihensz.
Amikor már valóban nyugodtan tudsz nekikezdeni egy napnak, ami csak a tiéd, akkor a legjobb talán az, ha nem ragaszkodsz mindenáron bizonyos tervekhez, hanem ha éppen úgy adódik, hagyod, hogy sodródj az árral. Bátran mondj igent egy váratlan programra is, ha kedved van hozzá, menj el egy barátoddal moziba, vagy például vegyél részt egy izgalmas workshopon.
Ha nincs ötleted, hogy mivel töltsd a napodat, egyél finomakat, sétálj egy nagyot, kirándulj, menj el shoppingolni, nézz meg pár epizódot a kedvenc sorozataidból, vegyél egy forró fürdőt, egyszóval csinálj olyan dolgokat, amik jó érzéssel töltenek el. Végül ne feledd, igenis megérdemled, hogy amikor szükségét érzed, tudj pihenni, és ha szükséges, megéri megdolgozni ezért.
Forrás: huffingtonpost.co.uk, topresume.com