Pánikroham vagy szívroham? Ezekkel a tünetekkel haladéktalanul fordulj orvoshoz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gyakran használatos a „megszakad a szív" kifejezés, ám a legtöbben nem tudják, hogy ez tényleg bekövetkezhet. A stressznek és a fájdalomnak ugyanis nagy hatása van a szív és a szervezet egészségére, és komoly problémákat okozhat. Ha te is gyakran érzel fájdalmat a mellkasodnál és a szívednél, akkor érdemes odafigyelned és változtatnod.

Kiderült, milyen hatással van a szívünkre a stressz
Kiderült, milyen hatással van a szívünkre a stressz
Fotó: Pexels, Condé Nast Archive, montázs: Herceg Éva

A stresszes szituációkban a testünk a küzdj, vagy menekülj helyzetben találja magát, ez a szorongás pedig sokszor a szívet sem kíméli, ott is érzékelhető a gond. Most eláruljuk, milyen testi jelei vannak annak, ha túl sokat stresszelsz, és mely fájdalmak azok, amelyeket a leterheltség és az idegeskedés okoznak, nem pedig más testi problémák.

Amikor az akut stressz sokkol

Nem ritka, hogy a szívverésed felgyorsul, ha veszélyes, vagy éppen izgalmas helyzetbe kerülsz, ilyenkor a szívizmok is sokkal erősebben húzódnak össze. Ez a mellkasban éles fájdalommal jár, mintha valami ugrálna ezen a területen. De éles, lövellő fájdalom is jelentkezhet, és akár a légzésed is kimaradhat. Ez annak köszönhető, hogy a szervezet stresszhormonjai, például a kortizon és az adrenalin felszabadulnak, és akut stresszt élsz át. Ez előfordulhat például egy nagyobb veszekedés, vagy egy baleset során. Ezek a tünetek meg is szűnnek, amikor a veszélyforrás elmúlik.

A pánikroham is felelős lehet

Vannak olyan esetek is, amelyeknél súlyosabb a mellkasi fájdalom, és orvosi beavatkozást igényel a probléma. Ilyenkor ajánlott minél előbb kórházba menni, mert magától sokkal kevesebb esélye van annak, hogy a probléma megszűnjön. Az adatok szerint, a mellkasi fájdalom miatt kórházba látogatók 58%-ánál a szorongás és a stressz áll a háttérben, így sose becsüld le, ha pánikrohamszerű tüneteid jelentkeznek. Ezekben az esetekben a kényelmetlenség érzése, valamint a félelem eluralkodása, a hirtelen fellépő halálfélelem a jellemzőek, ezeket pedig súlyos fizikai reakciók kísérik: ilyen például a légszomj, a szédülés, a zsibbadás, a gyengeség. Ilyenkor az akut stressz jelei tartósan állnak fenn a veszély nélkül is.

Soha ne tarts attól, hogy amit szívrohamnak érzel, az “csak” pánikroham, ugyanis az előbbit is jó, ha egy szakember diagnosztizálja. A szapora szívverés, a légzési nehézségek, a gyomorfájdalom és a hányinger, valamint a mellkasi fájdalom mind a kettő esetben jelentkezhetnek, nem éri meg kockáztatni. Egyébként, akik szívrohamnak hiszik a tüneteket, azoknak általában a 30-40%-nál a pánikroham okozza a jeleket, így senkit nem lep meg a szakemberek között, hogy orvoshoz fordultál, sőt! Lehetőséget kapsz arra, hogy szakmai útmutatással kerekedj felül ezen a kellemetlen betegségen.

5 biztonságos mód, hogy a saját otthonodban dolgozz a vesetisztításodon - megéri belevágni

5 biztonságos mód, hogy a saját otthonodban dolgozz a vesetisztításodon - megéri belevágni

Mikor a legártalmasabb a stressz a szívre?

A krónikus stressz a stressz folyamatos típusa, amelyet képtelenség elengedni, és nagyon nehéz megszüntetni. Ez felléphet például azoknál, akik tartósan szegénységben élnek, vagy akik képtelenek feldolgozni a gyászt. Ilyenkor sajnos még nagyobb az esélye annak, hogy a mellkasi fájdalom valami sokkal komolyabb gondot jelezzen, hiszen a szervezet állandó leterheltségben működik, ezáltal alaposan legyengül. A stressz ezen formája növeli a szívbetegségek kockázatát, ezért erősen ajánlott mind pszichés szakember segítségét kérni, mind rendszeres időközönként felkeresni a kardiológiát.

Fájhat a szív a bánat miatt?

Ez nem kérdés, sőt, orvosi megnevezése is van: megtört szív szindrómának nevezik. Ha ez jelentkezik, akkor tényleg érdemes szakemberhez fordulni, mert hosszútávon rengeteg problémát okozhat, ám megfelelő orvosi segítséggel még időben visszafordítható. Alapvetően mellkasi fájdalom, légszomj és ájulás jellemzi, de ha kezeletlenül marad, akkor akár szívleállás is bekövetkezhet.

A megtört szív szindróma, más néven a stressz által kiváltott takotsubo kardiomiopátia általában akut stressz miatt jelentkezhet. Leggyakrabban egy szakítás, vagy egy szeretett személy elvesztése esetén. A beinduló stresszhormonok ilyenkor olyan változásokat okoznak a szívizomban, amelyek megakadályozzák a kamra megfelelő pumpálását. A leggyakrabban a nőknél fordul elő, és a szakemberek szerint, ha gyengén is, de tapasztalod a mellkasi fájdalmat egy megrázó esemény után, azonnal fordulj orvoshoz.

Mit tehetsz, ha krónikusan stresszelsz?

Vannak olyan esetek, amikor lehetetlen megváltoztatni a körülményeket, hogy csökkentsük a stresszt. Ám érdemes felmérni, hogy azok közül, amelyek stresszt okoznak, melyek állnak a te irányításod alatt, és melyek azok, amelyekre nincs ráhatásod.

A pszichológus szerint, tanácsos ilyenkor fogni egy papírlapot, és leírni, hogy melyek azok, amelyek a befolyásod alatt állnak, és mely dolgok nem. Ugyanúgy vesd papírra a határaidat, és hogy mit engedsz meg ezentúl másoknak, és mit nem. Írj listát az emberekről is, csoportosítsd, kik nehezítik meg a mindennapjaidat, és könnyítik azt. Az első csoportnál állíts fel határokat, mennyire engeded be őket az életedbe! Heti 2 találkozó? Legyen inkább havi 2, és ha úgy sem javul a helyzet, zárd őket ki az életedből!

Ez a gyakorlat nagyon gyorsan és könnyedén mutat rá arra, hogy mik és kik a legfőbb stresszfaktorok az életedben, és mely dolgok, vagy emberek adnak okot arra, hogy jól érezd magad.

Ebből a gyümölcsből túl keveset fogyasztunk, pedig csodákat művel a bélrendszerrel

Ebből a gyümölcsből túl keveset fogyasztunk, pedig csodákat művel a bélrendszerrel

Új szokásokra van szükséged!

Ha ez a feladat kész, muszáj, hogy a mindennapjaidban is jusson időd arra, hogy tápláld kicsit a lelked is. Lassíts, figyelj oda magadra, és próbáld ki ezeket a technikákat a stressz szinted kezelésére, egyensúlyban tartására.

  • Meditáció: a meditáció segít a szorongás és a depresszió tüneteinek csökkentésében. Ezen kívül, normalizálja a vérnyomást, és javítja az alvás minőségét.
  • Naplózás: néha az is rengeteget segít, ha a nehézségeket kiadhatod papíron, és nem maradnak benned a mérgező, negatív gondolatok. Sőt, ez szuper eszköz arra, hogy végig kísérd a fejlődésed.
  • Beszélgetések: a barátok a legjobb pszichológusok, legalábbis így tartja a mondás. Ha nem is tudnak szakszerű segítséget nyújtani, átmeneti megoldásnak tökéletes, hogy valakit meghallgat és figyel rád.
  • Terápia: ha viszont úgy érzed, a fenti eszközök nem segítettek, akkor keress fel egy terapeutát, aki segít leküzdeni a stresszt. Hidd el, nincs ebben semmi ciki, azt az eszköztárat, amit tőle kapsz, egy életre magaddal viheted.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)