Gyorsan vagy lassan sétálsz? Nem is sejted, mennyit elárul ez az egészségi állapotodról ez az apró részlet
Egy felmérés szerint a 45 éves korunkban mért járási sebesség utalhat a fizikai és neurológiai öregedési sebességünkre. A kutatók közel ezer ilyen korú alanyt vizsgáltak meg és arra jutottak, hogy az a tényező, hogy az emberek az életük közepén milyen tempóban sétálnak, az sokat elárul arról, a testük és az agyuk mennyit öregedett az idő múlásával.
Ezeket láttad már?
Mindezek mellett úgy tűnik, a járási sebesség nemcsak az öregedés, hanem az általános egészség mutatója is. Egy másik tanulmány hasonló eredményről számolt be: a 65 év feletti felnőtteknél a lassuló járási sebesség és a memória lassulása a demencia megnövekedett kockázatát jelentette. Nézzük, miről árulkodhat még a szakemberek szerint a tempónk!
A kutatók több mint 40 évnyi adatot gyűjtöttek össze 1972 és 1973 között született új-zélandiaktól. Már gyermekkorukban feljegyezték az adataikat, beleértve az intelligenciájukat vagy épp a motoros képességeiket. Rendszeresen felmérték általános egészségi állapotukat és interjúkat készítettek velük. 45 éves korukban megmérték a járási sebességüket és megvizsgálták, hogy többek között a testtömegindexük, a vérnyomásuk vagy épp a koleszterinszintjük alapján milyen gyorsan öregedtek.
Fizikai és mentális öregedés
Ezt követően hasonlították össze a viszonylag lassú és gyors járású résztvevők adatait és arra jutottak, hogy a lassabb járás összefüggésbe hozható a rosszabb fizikai funkciókkal. Emellett megállapították azt is, hogy a lassú járás felgyorsítja az öregedést. Ezt a szervrendszerek gyors romlása bizonyította.
A lassú járást összefüggésbe hozták a romló neurokognitív működéssel is. Azoknál, akik gyorsabban sétáltak, csökkent a demencia kialakulásnak esélye. Érdekesség az is, hogy azoknak az alanyoknak, akiknek kognitív működése 3 éves korukban alacsonyabb volt, később, a 40-es éveikben lassabban jártak.
Gyakran fáj a fejed? Ettől az ételtől csak rosszabb lesz, így jobb, ha nem eszel belőle ezeken a napokon
A kutatók egyelőre arról nem tudtak beszámolni, hogy a fizikai erőnlét javítás esetleg visszafordíthatná-e a fizikai és szellemi öregedést. Ugyanakkor Carolyn Fredericks neurológius megerősítette, hogy a 20-as, 30-as éveinkben a kardiovaszkuláris fittség és a táplálkozás javítása támogatja a hosszú távú egészséget.
Mozogjunk többet
A fizikai aktivitásnak számos előnye van, melyeket korábban már bizonyítottak a szakemberek:
- fokozza az energiát, ami segít megelőzni a fáradtságot
- javítja az egyensúlyt
- csökkenti bizonyos egészségügyi állapotok, például a szívbetegségek, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás és egyes rákos megbetegedések kockázatát
- segít pihentető alvást biztosítani
- csökkenti a stresszt és a szorongást
- segít az egészséges testsúly megtartásában
- javítja a kognitív működést
- stabilan tartja a vérnyomást
„A séta nagyon egyszerűnek tűnhet, pedig járás közben a különböző szervrendszerek együttes működését igényli, ilyen például a szív, a tüdő, a csontok, az izmok, a látás, az idegrendszer” - idézi Line Jee Hartmann Rasmussen szavait a Health.com.
