Lehet, te is szenvedsz tőle, és még csak nem is tudsz róla: ez a rivaldafény-effektus, ami milliók életét megnehezíti
Érezted már a hétköznapokon azt, hogy minden szem rád szegeződik? Ez a rivaldafény-effektusként is ismert jelenség könnyedén okozhat szorongást az emberekben, és sokaknak negatívan hat a teljesítményére is.
Ezeket láttad már?
Pedig a pszichológia szerint emiatt szorongani szinte felesleges: az emberek nagy része ugyanis közel sem fordít akkora figyelmet a tetteinkre, cselekedeteinkre, mint azt mi gondoljuk. Erről is szól a rivaldafény-effektus.
Túl nagy jelentőséget tulajdonítunk magunknak
A rivaldafény-effektus lényege, hogy a szociálpszichológusok szerint, az esetek nagy részében túlbecsüljük azt, hogy mit gondolnak rólunk mások. Más szóval, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy minden alkalommal amikor felszólalunk, mi vagyunk a középpontban, és az emberek ugyanolyan mértékben látják a hibáinkat és a hiányosságainkat, mint mi a magunk - pedig ez nem így van.
Azoknál, akik szociális szorongásban szenvednek, a reflektorfény-hatás súlyosabban megjelenhet, így esetükben sokkal negatívabb hatással lehet a munkaképességükre is. Ezen kívül, teljesen hétköznapi helyzetekben is kínosan érezhetik magukat.
Az egész napot elronthatja
Hogy hogyan jelentkezik a rivaldafény-effektus a hétköznapokban? Képzeld el, hogy elalszol, későn ébredsz, és kócos hajjal mész dolgozni, vagy azt érzed, a sminked ma nem éppen a legjobban sikerült. Valószínűleg ez a gondolatmenet irányítja az egész napodat, és sokszor azt gondolod, mindenki rád figyel, téged néz, veled foglalkozik.
Biztos vagy benne, hogy mások épp azt elemzik, hogy ma mennyire nem vagy jó formában, pedig hidd el, ez az esetek többségében nem így van. A legtöbbször az embereknek fel sem tűnik, hogy valami más rajtad, az már annál inkább, hogy a saját elképzeléseid miatt furcsán viselkedsz.
Ezt mondják a kutatások
Tanulmányok során a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy viseljenek kínos pólókat az egyetemi óráikon. Arra voltak kíváncsiak: hányan veszik észre, hogy valami gond van a megjelenésükkel. A rivaldafény-effektusban szenvedők azt hitték, hogy az emberek felének feltűnik majd a nem mindennapi viselet, ennek ellenére az eredmények szerint csupán az emberek 25%-a vette észre a furcsaságot. Ez azt is mutatja, hogy a résztvevők legalább kétszer annyit aggódnak dolgokon, mint amennyi az indokolt lenne.
Mondjuk, milyen megnyilvánulások jellemzőek rivaldafény-effektus esetén.
1. Megjelenéssel kapcsolatos aggodalmak
Képzeld e, hogy egy új ruhát viselsz, amely kissé eltér a megszokott stílusodtól. Egész nap azon aggódsz, hogy mások észreveszik az öltözékedet, és elítélnek téged miatta. Valójában, a legtöbb ember valószínűleg nem nagyon figyelt arra, hogy mit viselsz, vagy ha igen, valószínűleg úgy gondolták, hogy egyáltalán nincs vele gond.
2. Negatív tulajdonságok felerősödése
Ha aggódsz egy rossz tulajdonságod miatt, vagy úgy érzed, nem jó lépéseket teszel, akkor nyilvánvalónak érezheted, hogy ezeket mások is azonnal észreveszik. Ez feszültséghez és szorongáshoz vezethet, mivel állandóan azt gondolod, hogy elítélnek és bántanak emiatt, vagy éppen nem kedvelnek.
3. Rettegés a hibáktól
Érezheted azt is, hogy az emberek figyelik, hogy mit csinálsz, és minden apró hibádat kiszúrják és kielemzik. Emiatt viszont elveszítheted a motivációdat, ami rányomhatja a bélyegét a teljesítményedre is. Lehet, hogy eddig nem teljesítettél gyengén, de a rivaldafény-effektus korlátoz téged a sikeres munkavégzésben.
Mi okozza a rivaldafény-effektust?
A rivaldafény-effektus egy gondolkodási hiba, amely befolyásolja az önmagadról és a világról alkotott ítéleteidet. Mivel több információval rendelkezünk gondolatainkról és az érzéseinkről, gyakran hajlamosak vagyunk túl nagy súlyt helyezni a saját nézőpontunkra a hétköznapi döntéseink során. Bár megtippelhetjük mások véleményét, az egyetlen perspektíva, amelyhez teljes mértékben hozzáférhetünk, az a sajátunk.
Nem minden rólad szól - a szó legjobb értelmében
A pszichológusok szerint a rivaldafény-effektus abból ered, hogy túlságosan öntudatosak vagyunk, és nehézséget okoz mások helyébe képzelnünk magunkat. Emiatt pedig nem mindig ismerjük fel, hogy az ő nézőpontjuk eltér a miénktől, és sokkal kevesebb figyelmet szentelnek nekünk, mint gondoljuk.
Az egyik legjobb dolog, amit önmagadért tehetsz, hogy megpróbálod objektíven értékelni, milyen szerepet töltesz be a hétköznapi helyzetekben és más emberek életében. Ha képes vagy elfogultság nélkül látni önmagad, sokkal könnyebben elkerülheted, hogy a rivaldafény-effektus csapdájába ess. Emellett pedig fogadd el, hogy senki nem tökéletes, és ez így van rendjén. Nem a hibáid határozzák meg, mennyire vagy értékes ember.
Forrás: verywellmind.com