Már 35 éves korban jelentkezhet a tünet, ami előre jelzi a demenciát: szakemberek szerint ez lehet a figyelmeztető jel
A demenciát időskori betegségként tartjuk számon, a legelső tünetei viszont jóval korábban jelentkezhetnek. Azoknál a fiataloknál például, akik rendszeresen küzdenek rémálmokkal, a szakemberek szerint könnyen kialakulhat a betegség a későbbiekben.
Ezeket láttad már?
A fiatalabb korban jelentkező gyakori rémálmok akár a későbbi demenciát is előjelezhetik - állapították meg a szakemberek. De hogyan jöttek rá erre a kutatók és kiket érint leginkább a probléma? Eláruljuk!
Gyanús jel lehet a gyakori rémálom
Szakemberek szerint a demencia legelső figyelmeztető jelei már évtizedekkel azelőtt megjelenhetnek, mint a későbbi, könnyebben észlelhető, jellegzetes tünetek, mint például a memória- és gondolkodási problémák. Az előbbieket akár már 35 éves korunk környékén megtapasztalhatjuk: az éjszaka folyamán, álmunkban jelentkezhetnek.
„Most először mutattuk ki, hogy a nyomasztó álmok, rémálmok összefüggésbe hozhatóak a demencia kockázatával és a kognitív hanyatlással az egészséges felnőttek körében az általános népességben. Ez azért is fontos, mert kevés olyan kockázati mutatója van a demenciának, amely már ennyire fiatalon is észlelhető" - mondta el a kutatás vezetője, a Birminghami Egyetem munkatársa, Dr. Abidemi Otaiku.
Hozzátette, bár további kutatásokra van szükség, hogy megerősítsék ezeket az állításokat, úgy vélik, a rossz álmok hasznos eszközei lehetnek annak, hogy beazonosítsák, kinek mekkora az esélye a betegség kialakulására, és így lehetőségük nyílna arra, hogy olyan megoldásokat dolgozzanak ki, amelyekkel lassítható lenne a demencia előrehaladása.
Még ebéd előtt fogyaszd el ezt az italt: a szakértők szerint az életet is meghosszabbíthatja, ha erre az apróságra odafigyelsz
Az Express azt írja, a mostani kutatásba összesen hatszáz 35 és 64 év közötti férfit és nőt, valamint 2600, 79 évnél idősebb felnőttet vontak be. A vizsgálat elején mindenki demenciamentes volt, a fiatalabbakat átlagosan 9, az idősebbeket pedig 5 éven keresztül vizsgálták.
A résztvevőknek kérdőíveket kellett kitölteniük, köztük például egy alvásminőségi indexet, amelyben a rossz álmaikról faggatták őket a szakemberek. Kiderült, hogy azoknál a középkorúaknál (35 és 64 év közöttieknél), akik hetente tapasztaltak rossz álmokat, négyszer nagyobb volt a valószínűsége annak, hogy a következő 10 évben kognitív hanyatlás következik be náluk, az idősebbeknél pedig kétszer nagyobb volt az esély a demenciára.
Inkább a férfiakra jellemző
További érdekesség, hogy a kutatás során felfedezték, hogy a rémálmok és a demencia közötti összefüggések sokkal erősebbek a férfiaknál, mint a nőknél. Azoknál az idősebb férfiaknál, akik heti rendszerességgel küzdöttek rémálmokkal, ötször nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia, mint azoknál az idősebb férfiaknál, akik nem szoktak rosszakat álmodni. A nőknél a kockázat növekedése 41 százalékos volt.
A szakemberek jelezték, mindenképp szeretnék folytatni a kutatásokat a témában. Szeretnék kideríteni például, hogy más álomjellemzők, például az, hogy milyen gyakran emlékszünk vissza az álmainkra vagy hogy ezek mennyire élénkek, hogyan használhatóak fel a demencia kockázatának azonosítására.
A brit Alzheimer's Society szerint a következő alvásproblémák érinthetik a demenciában szenvedő embereket:
- álmatlanság
- túlzott álmosság napközben
- alvászavarok
- nyugtalan láb szindróma
- periodikus végtagmozgások
- REM viselkedéses alvászavar
A demenciában szenvedők emiatt több támogatást igényelhetnek és szükségük lehet egy olyan gondozóra, aki segíthet nekik abban, hogy nyugalmas éjszakájuk egyen.
