10 élelmiszer, amit a dietetikusok soha nem fogyasztanának: rákos megbetegedéseket okozhatnak
Vannak olyan élelmiszerek, amelyekről a legtöbb szakember úgy tartja, nem érdemes őket fogyasztani, ugyanis tele vannak mesterséges adalékanyagokkal, cukorral és kalóriával, amelyek egészségünk szempontjából nagyon károsak lehetnek. Akadnak olyan ételek is, amelyek megosztóak: néhányan elítélik fogyasztásukat, mások pedig úgy vélik, semmi bajunk nem lesz tőlük. Ezúttal Nichole Andrews, egy onkológián dolgozó dietetikus és táplálkozási szakértő fejtette ki véleményét.
Ezeket láttad már?
A dietetikus egy 10 elemből álló tiltólistát állított össze: ezeket az ételeket ő soha nem fogyasztaná, sőt másoknak sem ajánlja, ugyanis úgy véli, hosszú távon rákot okozhatnak. Nézzük, melyek ezek, és milyen módon árthatnak egészségünknek!
Az alkoholtól a cukorig
Nichole Andrews hivatalos TikTok-oldalán tett közzé egy videót, amelyben részletesen elmondta, melyek azok az ételek és italok, amelyek fogyasztását egyáltalán nem ajánlja. Mint mondta, ezzel az összeállítással is szeretné tisztázni a mindennapokban keringő tévhiteket a rák kialakulásával kapcsolatban. „Sajnos rengeteg hamis információ terjed az interneten, szeretnék véget vetni ennek a zűrzavarnak és segíteni az embereknek abban, hogy magabiztosan étkezzenek." - idézi a szakértő szavait a Daily Mail.
A lista első helyén az alkohol áll. Bár arról megoszlanak a vélemények, egészséges-e naponta egy-egy pohár vörös bort elfogyasztani, Andrews szerint semmiképp: „legyen szó bármilyen alkoholról, az jelentősen növeli a rák kialakulásának kockázatát. Ennek oka az alkoholban lévő etanol." Tény, az alkoholfogyasztás és a különböző rákos megbetegedések, a máj-, a vastagbél- és az emlőrák közötti kapcsolatra már korábban rávilágítottak a kutatók. Az Egyesült Királyságban például 25 rákos megbetegedésből egynek az alkoholfogyasztás az oka.
A második elem a szakértő listáján a szalámi illetve a feldolgozott húsok, amelyek jelentősen növelik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Ezeket követik az úgynevezett csemegehús-készítmények, például a szeletelt sonka. A túlzott mértékű feldolgozott húsfogyasztás a bélrák kockázati tényezője, az Egyesült Királyságban az évente diagnosztizált 45 ezer megbetegedés hatodát ez okozza. A húsok tartósítására használt vegyi anyagok, a nitrátok és nitritek károsíthatják a bélben lévő sejteket és olyan elváltozásokat okoznak, amelyek rákká alakulnak.
A negyedik helyen a cukros italok szerepelnek, de nem egy konkrét összetevő, hanem a bennük lévő üres kalóriák miatt, amelyek hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz, és ezáltal a rák kockázatához. Fontos, hogy tartsuk a kiegyensúlyozott kalóriaszintet, ha nem szeretnénk növelni a testzsírszövetet. „Ha elmész vacsorázni és megiszol egy nagy üdítőt is mellé, az rengeteg pluszkalóriát fog eredményezni." - mondta, majd hozzátette, a diétás üdítőket nem ítéli el, viszont ő inkább a vízre szavaz vagy a cukrozatlan jeges teára. Kijelentette, a felesleges testzsír 13 különböző ráktípus kockázati tényezője lehet. Az Egyesült Királyságban minden 20. megbetegedésnek ez az oka.
Haladjunk tovább: a lista következő eleme a hot-dog, amelynek a korábban is említett feldolgozott hús az oka. A szakértő azt mondja, ha mindenképp szeretnénk hot-dogot enni, készítsük el magunk, főzzük meg a nyers kolbászhúst és fogyasszuk teljes kiőrlésű zsemlével.
A hatodik helyen a cukor áll, egészen pontosan az a cukor, amelyet hozzáadunk ételeinkhez, hogy azok édesebbek legyenek. Például a kockacukor a teában vagy a kávéban, illetve a már említett cukros üdítőkben.
Meglepő elem is felkerült a listára
A következő tétel a vörös húsok, amelyek nem olyan károsak, mint a fentebb említett ételek, ugyanakkor nagyobb mennyiségben fogyasztva okozhatnak vastagbélrákot. „Én általában maximum heti egy adagot eszem belőle. Ha étterembe megyek vagy otthon főzök, inkább a csirkére, a pulykára, a halra, a tenger gyümölcseire vagy a különböző növényi fehérjékre, például a szójára szavazok."
Ezután Andrews a kávét említi, bár valójában itt nem a kávéra gondol, hanem a cukorra, amivel sokan édesítik. „Én magam is szeretem a kávét, és szerencsére ez nem növeli a rák kockázatát. Nyáron az emberek gyakran elcsábulnak és megisznak egy nagy adag jeges kávét, ami rendszerint rengeteg cukrot és kalóriát tartalmaz. Én rendszerint kis adagot rendelek ilyenkor vagy megkérem a felszolgálót, kevesebb cukrot tegyenek bele."
A lista vége felé közeledve a szakember a nem teljes kiőrlésű gabonákat, például a fehér kenyeret és a fehér rizst említi. „Fogyasszunk ezek helyett teljes kiőrlésű gabonákat, amelyek csökkentik a vastagbél- és a mellrák kockázatát, valamint emésztést serkentő több rostot és tápanyagot tartalmaznak. Én rendszerint barna rizst, teljes kiőrlésű tésztát, barna kenyeret és teljes kiőrlésű tortillát fogyasztok." - mondta.
Andrews listájának utolsó pontja sokak számára meglepő lehet: bár ezek ma nagyon népszerűek, mint mondja, ő soha nem fogyaszt növényi alapú tejet. „Én mindig a tehéntejet választom, mert tápanyagban gazdag. Bár ezek jó opciók lehetnek a tejallergiások számára, és rákot ugyan nem okoznak, mégis hiányoznak belőlük azok a fontos tápanyagok, amelyek csökkenthetnék a daganatok kialakulását. A tehéntejben lévő kalcium csökkenti a vastagbélrák esélyét, ami egy nagyon fontos tényező."