Erről a kellemetlen tünetről soha nem gondolnád, hogy Parkinson-kórra utalhat: váratlan összefüggésre jöttek rá a kutatók
Kutatók állítják, előfordulhat, hogy a Parkinson-kór valójában nem az agyból, hanem a bélrendszerből indul ki. Ezzel kapcsolatban kutatást is végeztek és az eredmények mind erre utalnak. Nézzük, pontosan milyen megállapításra jutottak és milyen tünetekre figyelmeztetnek bennünket!
Ezeket láttad már?
A Parkinson-kór egy pusztító betegség, amely fokozatosan nehezíti a mozgást, a mobilitást és a beszédet. A betegek testtartása görnyedtté válik, nehezen állnak fel, járásuk kissé csoszogós lesz, arcuk pedig merevebb. Bár korábban az agy betegségének tartották, a kutatók most arra jöttek rá, hogy valójában a belekben kezdődhet a probléma.
Szorosan összefügghet a Parkinson-kór kialakulása a bélrendszer állapotával
Nemrég megjelent egy tanulmány, amelyben a gyomor- és bélrendszer, valamint a Parkinson-kór kialakulása közötti kapcsolatot vizsgálták. A szakemberek összesen 9350 alanyt vontak be a kutatásba, akik nem szenvedtek Parkinsontól. Arra az eredményre jutottak, hogy azoknál, akiknél a nyálkahártya valamilyen módon károsodott, 76 százalékkal nagyobb volt az esély arra, hogy később Parkinson-kórt diagnosztizáljanak. Ebbe beletartozott a nyelőcső, a gyomor és a vékonybél felső szakaszának nyálkahártyáját érintő fekély és egyéb károsodás is - számolt be róla a womenshealthmag.com.
A nyálkahártya egy lágyszövet, amely az olyan üreges szerveket béleli ki, mint például az emésztőrendszer, a légzőrendszer vagy a reproduktív rendszer. Ez egyfajta védőréteget biztosít, károsodása esetén akár fekély is kialakulhat.
Már a korábbi eredmények is erre utaltak
Egyébként nem ez az első tanulmány, amely rávilágít a Parkinson-kór és a bélrendszer állapotának kapcsolatára. Egy tavalyi kutatás során is beszámoltak róla, hogy a Parkinsonban szenvedő embereknél kezdetben gyomor- és bélrendszeri elváltozásokat tapasztaltak, de tulajdonképpen már két évtizeddel ezelőtt felmerült ez az elmélet.
A szakemberek egy része úgy véli, a Parkinson az agyban kezdődhet, és fentről lefelé halad, mások szerint viszont a bélből indul ki. Előfordulhat az is, hogy mindkét elmélet igaz és az emberek két csoportba oszthatóak ez alapján. Mivel egyelőre nincsenek konkrét válaszok, a kutatók további vizsgálatokat sürgetnek.
Rendszeres testmozgással sokat tehetünk ellene
A Parkinson-kór elsődleges, bélrendszerben jelentkező tünetei közé tartozik többek között a székrekedés, valamint a nyelési nehézség, de jelentkezhet hányinger is. Természetesen nem minden emésztőrendszeri probléma jelez Parkinson-kórt, a nyálkahártya-károsodás sokkal gyakoribb, mint gondolnánk. Hogy csökkentsük a betegség kialakulásának kockázatát, a szakemberek a rendszeres testmozgást ajánlják.
Természetesen emellett az étkezésünkre is érdemes odafigyelni. Kutatások szerint a Parkinson-kór kialakulása ellen sokat tehetünk, ha beillesztjük az étrendünkbe az avokádót és a csicseriborsót. Ugyanakkor a kávéfogyasztás is hasznos lehet: tanulmányok kimutatták, hogy a kávé csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, bizonyos rákos megbetegedések és a Parkinson-kór kockázatát.
Nemrég pedig arra is rávilágítottak a szakemberek, hogy az olyan mindennapi tevékenység, mint a tévénézés, jelentősen megnövelheti a demencia, a stroke és a Parkinson-kór kialakulásának esélyét. A szakemberek szerint a tévéhasználat mentális kihívás elé állítja az agyunkat, akik sok időt töltenek a képernyő előtt, azoknál csökkenhet a szürkeállomány mennyisége és a memóriaközpont mérete.