Apróságnak tűnhet, de akár bele is halhat az ember: de mi az az összetört szív szindróma?
Belehalhat az ember abba, ha összetörik a szívét? A tudomány egyre inkább azon az állásponton van, hogy igen. Az emberpróbáló események, a megrázó történések mostanra kimutathatóan befolyásolják a szívünk, egészségünk állapotát. A nőket pedig a legfrissebb kutatások szerint sokkal gyakrabban érinti ez a probléma.
Ezeket láttad már?
A törött szív szindróma egyre több áldozatot szed, és a tapasztalatok szerint az áldozatok 90%-a középkorú vagy idősebb nő. A betegek száma a koronavírus előtt indult rohamos növekedésnek, és ez azóta is tart. Mi több, az év kritikus időszaka következik, ugyanis az ünnepi időszakban ilyenkor megnő a szívroham kockázata.
A stressz fáj a szívnek
A megtört szív szindróma egy viszonylag ritka, stresszes események által kiváltott szívrohamra emlékeztető állapot. A tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom és a légszomj. A stressz okozta kardiomiopátia néven is ismert állapotot akkor diagnosztizálják, ha egy személynél szívrohamra utaló tünetek jelentkeznek, de az artériáiban nincs elzáródás. A megtört szív szindróma okozta halálozás ugyan ritka, de az esetszámok növekedése aggodalomra ad okot.
A Johns Hopkins kutatói szerint a hirtelen meggyengült szívet a stresszhormonok mérhető, jelentős megugrása okozza. Ezzel a vizsgálattal pedig egyértelműen megállapították, hogy a szívproblémák és a stressz között nagyon szoros a kapcsolat.
Miért vannak a nők nagyobb veszélyben?
A nők az adatok szerint sokkal hajlamosabbak az összetört szív szindrómára, ám a kiváltó okok egyelőre nem ismertek. Dr. Jennifer Wong, a kaliforniai Orange County kardiológusa szerint a szindrómát érzelmi stressz váltja ki, amely teljesen másképp hat a nőkre, mint a férfiakra. Alapvetően kevesebb a szív-és érrendszeri betegség a nőknél, mint a férfiaknál, ám a stressz okozta kardiomiopátia mégis gyakrabban fordul elő. A külső stresszfaktorok ugyanis általánosságban nagyobb számban fordulnak elő a nőknél, mint a férfiaknál.
Mit tehetünk az összetört szív szindróma ellen?
Hogy minimalizáld a kardiomiopátia előfordulásának esélyét, a teljes gondolkodásmódodat át kell alakítanod, át kell formálnod. Ez lehet ugyanis a legfontosabb kulcs abban, hogy a gond elkerüljön. Ha mindig nagyon stresszes voltál, és a szívedre vetted az apróságokat is, az egészséged érdekében, most le kell szoknod róla. Az orvosok a megtört szív szindróma megelőzésére ugyanazokat az életmódbeli tanácsokat ajánlják, mint a szívbetegségek megelőzésére, a hangsúlyt a stresszkezelésre helyezve.
Diéta és testmozgás
Egyrészt, a kiegyensúlyozott étrend fenntartását és a rendszeres, mérsékelt testmozgást ajánlják a szívbetegségek megelőzésére minden életkorban.
Egészséges kapcsolatok
Az egészséges kapcsolatok fenntartása nagyobb boldogsághoz és a stressz csökkenéséhez vezethet. A Harvard Study of Adult Development tanulmánya szerint a kapcsolatok kulcsfontosságúak az egészség és a hosszú élet szempontjából, az összetört szív szindróma pedig azt bebizonyította, hogy az agyi stressz igenis kapcsolódik a szív stresszéhez.
Stresszkezelés
Kezeld a stresszt testmozgással, mindfulness praktikákkal, légzőgyakorlatokkal, jógával, vagy meditációval a hétköznapokban. De az is rengeteget segít, ha a napjaidban egyszerűen csak olyan dolgokat teszel, amelyeket élvezel, és amelyek megnyugtatnak és feltöltenek, nem adnak teret a stressznek.
Ha nem kezeled jól a stresszt, akkor nem csupán az összetört szív szindróma veszélye leselkedik rád, de számos más egészségügyi rendellenesség is megjelenhet az idő előrehaladtával. Éppen ezért mindig fontos, hogy józan döntéseket hozz, mérlegeld a helyzetedet, és ne tedd ki magadat stressznek feleslegesen.
Mérlegelj!
Mindig gondold át, mennyire fontos az adott szituáció az életedben! Általában olyan dolgokon is stresszelünk, amelyeknek 5 perc múlva már nem lesz jelentősége. Éppen ezért nem szabad ezt tenned, feleslegesen, ne terheld ezzel sem a szíved, sem a lelked.
Mit tehetsz?
De azt is vizsgáld meg, hogy egy adott szituáció végkimenetele mennyire függ tőled. Ha ugyanis nem tehetsz semmit az ügy érdekében, nem rajtad múlik, hogy jól vagy éppen rosszul végződik, akkor teljesen felesleges állandóan ezen stresszelned. Eredménye ugyanis nem lesz, csak magadnak ártasz.
Engedd el!
De az is fontos, hogy megtanuld az problémákat, gondolatokat nem megtölteni az érzelmekkel. Tehát, ha eszedbe jutott, hogy még mindig nem csináltál meg pár feladatot, csak vedd tudomásul. Nem kell elkezdened aggódni rajta, hogy mikor lesz rá időd. Írd fel a to do listádra, és haladj tovább. Ha a dolgokat elfogadod, felírod, beveszed a napirendbe, priorizálod, akkor mindenképpen eredménye lesz. Ha aggódsz, akkor a tevés lehetőségét veszed el magadtól, és csak a problémáid listája nő, nem a pipák az elvégzett feladatok mellett.
Minden elmúlik
Végezetül tudd, hogy minden elmúlik, és ne vedd a szívedre a nehézségeket. Természetesen a fájdalmat időnként meg kell élni. De ez a kutatás is megmutatja, hogy a szív nem bírja a végletekig a megrázó időszakokat, így mindig legyen egy időlimited, mennyi időt adsz magadnak a fájdalomra. Hidd el, magadnak teszel hatalmas szívességet azzal, ha nem ragadsz benne a szomorúságban örökre. Ne vedd el magadtól az esélyt, hogy teljes és boldog életet élj!