Óraátállítás 2024: erre a napra esik idén ősszel az óraátállítás, íme minden, amit tudnod kell róla

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Bár az elmúlt években már többször is felmerült, hogy az óraátállítást minden EU-tagországban megszüntetik, jelenleg annyi biztos, hogy még idén ősszel is számolnunk kell vele, méghozzá hamarosan. Na de hogy melyik napra is esik pontosan ebben az évben az óraátállítás, és mit tehetünk azért, hogy a lehető legkevésbé viseljen meg minket? Íme minden, amit tudnod kell róla!

Felkészültél a téli időszámításra?
Felkészültél a téli időszámításra?
Fotó: KoolShooters / Pexels

Mintha csak most lett volna az utolsó óraátállítás, de máris újra gondolnunk kell rá, október végén ugyanis esedékes lesz. Bár magát a tényt, hogy számolnunk kell vele, a legtöbben megszoktuk, azáltal, hogy évente csak kétszer esedékes, teljesen természetes, ha te sem jegyezted meg, pontosan mikor és merre kell állítani az órát, és még nincs igazán ötleted, mit tehetnél azért, hogy a szervezetedet minél kisebb kihívásként érje.

Miért állítjuk át egyáltalán az órákat?

„Európában tavasszal és ősszel átállítani az órákat az Európai Unió előtti szokás. Az energiatakarékosság érdekében először az első világháború idején vezették be, majd az 1970-es években számos országban újra bevezették. Az EU először 1980-ban alkotott jogszabályt a nyári időszámításról, egy irányelvvel, amely összehangolta a meglévő nemzeti gyakorlatokat az egységes piac zavartalan működésének biztosítása érdekében.

A jelenlegi irányelv 2001-ben lépett hatályba. Rendelkezései értelmében minden tagállam március utolsó vasárnapján tér át a nyári időszámításra, és október utolsó vasárnapján tér vissza a normál időszámításra (téli időszámítás)” - olvasható az Európai Unió Tanácsának oldalán. Vagyis az óraátállítás már nagy múltra tekint vissza, és jelenleg úgy tűnik, hogy egy ideig még biztosan velünk is marad.

Pontosan ekkor lesz

Október utolsó vasárnapján tehát a nyári időszámítás véget ér, így a 2024. október 26-ról 27-re virradó éjszaka jön el az ideje annak, hogy ismét átállítsuk az óráinkat. Egész pontosan október 27-én, vasárnap hajnali 3 órakor kell 2 órára visszaállítani az óráinkat, vagyis ekkor jön el az, amikor egy órával többet aludhatunk.

Nincs több álmatlan éjszaka: ettől az egyszerű skandináv trükktől úgy alszol majd, mint a bunda

Nincs több álmatlan éjszaka: ettől az egyszerű skandináv trükktől úgy alszol majd, mint a bunda

Hogy minél kevésbé viseljen meg

Az óraátállítás hatását legkésőbb október 28-án, hétfőn, ébredésünkkor érzékelni fogjuk. Ilyenkor sokan számítanak alvási nehézségekre, fáradtságra, elégedetlenségérzetre, arra viszont már kevesebben gondolnak, hogy akár étvágytalanságot is okozhat. Ezek a kellemetlenségek pedig napokig, de akár hetekig is eltarthatnak, mert a szervezetünknek időre van szüksége ahhoz, hogy hozzászokjon a változáshoz.

A TFA szerint azonban van jó néhány módszer, amellyel tudatosan tehetünk azért, hogy a szervezetünk könnyebben alkalmazkodni tudjon a változásokhoz:

  • Told ki az elalvást: ha a napi rutinod lehetővé teszi, az óraátállítás előtti pénteken feküdj le később, és kezdd később a szombatot.
  • Hagyd, hogy a nappali fény ébresszen fel: a lassan felragyogó nappali fény finom és természetes ébresztő, így ha kivitelezhetőnek látod, várd meg, míg arra ébredsz fel. Ha nem, akkor jó ötlet lehet kipróbálnod egy olyan ébresztőórát, amely képes szimulálni a napkeltét.
  • Szunyókálj délután: hogy a szervezeted hozzászokjon a változáshoz, a téli időszámítás első hetében egy kis ebéd utáni szunyókálásnak is érdemes teret adnod, mert sokat segíthet abban, hogy a nap hátralévő részében később érezd magad fáradtnak.
  • Válassz egy könnyű vacsorát: alapvetően minden nap érdemes lenne könnyű ételeket fogyasztanunk vacsorára, de a téli időszámítás kezdetén különösen fontos, hogy így tegyünk, és ne is hatalmas adagokkal számoljunk, ugyanis a szervezetünket annyira lefoglalhatja az emésztés, hogy nem lesz ideje leállni és felkészülni az alvásra.

Ha mindezekre a dolgokra, vagy akár csak néhányra közülük figyelsz, máris sokat tehetsz azért, hogy az idei óraátállítás minél zökkenőmentesebben érintsen téged. De ne feledd azt sem, hogy a türelem is rendkívül fontos, hiszen a szervezetednek hosszabb időbe is beletelhet, mire hozzászokik a téli időszámításhoz!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Nem hiszünk a szemünknek: Jessica Alba és lányai akár hármas ikrek is lehetnének

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)