Van egy olasz sziget, ahol az emberek 100 évig élnek, és könnyen tanulhatunk tőlük
Van egy olasz sziget, amely nemcsak, hogy varázslatosan szép, de arról is híres, hogy a világ kék zónáinak egyike. Vagyis azon helyeké, ahol kiemelkedően sok ember él legalább 100 évig. De hogy mi a titkuk? Dan Buettner író, a kék zónák felfedezője szerint amellett, hogy jó géneket örököltek, nagyrészt az, hogy egy igazán egészséges, kiegyensúlyozott életvitelt folytatnak.
Ezeket láttad már?
Te mit tennél meg azért, hogy 100 évig élhess, méghozzá egészségesen? Szardínia lakói például jó néhány remek szokáshoz ragaszkodnak, amelyeket ha te is elsajátítasz, minden esély megvan rá, hogy hamarosan sokkal jobban érezd magad a bőrödben. Ha pedig a későbbiekben is kitartasz mellettük, rengeteget tehetsz azért, hogy neked is nagyobb valószínűséggel legyen hosszú, egészséges életed.
Középpontban a mediterrán étrend
Szardínián sok ember a hagyományos mediterrán étrend szerint étkezik. Húsból csak keveset fogyasztanak, leginkább vasárnap és különleges alkalmakkor, egyébként pedig főleg teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket és sajtokat esznek. Fontos számukra, hogy egyszerű, friss, lehetőleg helyi alapanyagokat használjanak, amelyek általában nem tartalmaznak színezékeket, hozzáadott cukrot, hormonokat és növényvédő szereket sem.
A tejtermékeke nagy része kecsketejből készül, ami több fehérjét tartalmaz, mint a tehéntej, és képes segíteni a szervezetünknek más tápanyagok felszívódásában. Szívesen fogyasztanak zöld leveles zöldségeket, salátákat, csicseriborsót, babot és paradicsomot is. Az alkoholfogyasztási szokásaikra is jellemző a mértékletesség, és nagyrészt a helyi vörösborokra szavaznak, amelyek általában magasabb polifenol tartalommal rendelkeznek, mint a legtöbb bor, így több antioxidáns található bennük.
Ha a pékárukról van szó, leginkább különleges laposkenyerükre, a carta di musicára szavaznak, melynek magas a fehérjetartalma, és egy olyan alacsony gluténtartalmú teljes kiőrlésű gabonából készül, amely az igazi olasz tészta fő összetevője. Sokan pedig nap mint nap isznak máriatövis teát is, amelyről úgy tartják, hogy tisztítja a májat. Vagyis gyakorlatilag csupa olyan szokás jellemzi az étkezésüket, amelyeket mi is könnyen elsajátíthatunk.
Élményként tekintenek a főzésre
A legtöbb szardíniai szeret főzni, sőt kifejezetten élményként tekintenek rá. Számukra kényelmes tempóban haladnak, szeretik hallani a friss paradicsom összezúzásának hangját, amiből aztán mennyei szósz készül, de hagymát és fokhagymát is örömmel aprítanak. Egyszóval egy percig sem gondolnak úgy a főzésre, mintha kötelező feladat lenne, és nem csak túlesni akarnak rajta.
Ha eddig nem igazán szerettél főzni, talán ennek a szokásnak az elsajátítása lehet a legnehezebb, de egyáltalán nem reménytelen. Kezdésképp fontos, hogy ne házimunkaként tekints a folyamatra, hanem próbálj meg lazítani, és ha van rá lehetőséged, vond be a családtagjaidat vagy a barátaidat is az előkészületekbe és a takarításba.
Ha pedig úgy érzed, hogy az időhiány tart vissza a főzéstől, akkor próbálkozz meg azzal, hogy a szabadnapjaid egyikén készítesz egy vagy akár több olyan ételt, ami 2-3 napig is elég lehet, vagy fagyasztható. Utóbbi különösen szerencsés lehet, hiszen ha tényleg éppen kevés időd van, egyszerűen csak fel kell melegítened, és már fogyaszthatod is a korábban megfőzött finom, minőségi ételt.
Egész nap aktívak
A szardíniaiak gyakorlatilag egész nap aktívak. Sokan terelik a juhaikat, fejik a kecskéiket, takarmányoznak, főznek, takarítanak és kertészkednek. Persze ezen szokások egy része a helyi adottságokból ered, de ha az alapjukat átveszed, azzal máris sokat nyerhetsz. Ha például eddig egész nap a számítógép előtt ültél, állíts be emlékeztetőt a telefonodon vagy az okosórádon 30-45 perces időközönként, amikor pedig jelez, kelj fel, nyújtózkodj, és ha van rá lehetőséged, sétálj is egyet.
Vagyis szó sincs arról, hogy pontosan mindennel ugyanúgy lenne érdemes megpróbálkoznod, mint ahogyan azt a szardíniaiak teszik. Ha koncentrálsz a jó alapokra, mint az egészséges étkezés, a minőségi ételek elkészítése otthon és a több mozgás beépítése a mindennapokba, akkor gyakorlatilag el is sajátítottad a lényegét annak, amit Dan Buettner és még sokan mások a világon a hosszú életük egyik legfontosabb tényezőjének tartanak.
Forrás: businessinsider.com, cnbc.com