Mi az a monotasking, és miért jobb, mint a multitasking?
Az egyszerre több feladat végzése (multitasking) rossz hatással van a memóriára, a munkavégzés hatékonyságára – és teljesen kikészít minket idegileg. Akkor miért csináljuk még mindig, és miért olyan nehéz abbahagyni?
Ezeket láttad már?
Vannak élethelyzetek, amikor elkerülhetetlen, hogy több dologgal foglalkozz egy időben. A probléma ott kezdődik, amikor ez rendszeressé válik, és már akkor is képtelen vagy egy feladatra koncentrálni, amikor lenne rá lehetőséged. Ismerd meg a monotasking jelenségét, és tanulj meg egyszerre egy dologra koncentrálni!
Maradj le!
Bármennyire is tudatában vagyunk a közösségi média torzító hatásának, nehéz kivonni magunkat alóla. Biztosan te is érezted már azt, hogy mindenből kimaradsz, hogy míg „a többiek” elképesztő dolgokat visznek véghez, addig az életed nem halad semerre. Mindezt már akkor is érzed, ha tíz percig nézegetted az Instagramot. A közösségi média egyik legnagyobb csapdája, hogy míg egy általad követett influenszer vagy ismert ember csak a kigyúrt hasára koncentrál egész életében, egy másik meg arra, hogy minél több nyelvet megtanuljon, a harmadik pedig a Föld körbeutazására, addig te ezt esetleg úgy értelmezed, hogy neked egy személyben mindezt meg kellene valósítanod ahhoz, hogy teljes életet élhess.
Természetes, hogy az összes influenszer úgy állítja be a saját eredményeit, mint mindenki által követendő példát – csak éppen neked meg kell értened, hogy nem lehet egyszerre százféle követendő példád. Ki kell válogatnod az életedből azokat a dolgokat, amelyek a te személyes boldogulásodhoz fontosak, a többit pedig el kell felejtened! Tanulj meg egyszerre egy dologra koncentrálni, egyszerre egy projektet véghez vinni, és elviselni azt a frusztrációt, hogy emiatt bizonyos dolgokról le fogsz maradni. Ha van egy reális jövőképed, és képes vagy földolgozni, hogy megfeszített munkádért nem azonnal jár jutalom, akkor nagy eséllyel valósíthatod meg azt, amit elterveztél.
Monotasking a mindennapokban
Az egyik legnagyobb stresszt az okozza, ha rendszeresen képtelen vagy megfelelni önmagadnak. Ez pedig szinte mindig azért van, mert túl nagyok az elvárásaid. Biztos, hogy mindennap sminkelned kell? Tényleg fontos rendszeresen – vagy bármikor is – főznöd és futnod, ha ezeket a hátad közepére sem kívánod? Vannak olyan tevékenységek, amelyeket akkor is kénytelen vagy végezni, ha utálod őket – ilyen például a fogselyemhasználat.
Ezekből azonban sokkal kevesebb van annál, mint amit egy stresszes életet élő ember megpróbál beletuszkolni a napjába, csak azért, mert elengedhetetlenül fontosnak gondolja. Nem kell az élet minden területén tündökölnöd, és nem gond, ha valamiben nem jeleskedsz.
Nem az a sikeres ember, aki az őrületbe kergetve önmagát, minden ideálnak próbál megfelelni, hanem az, aki képes lemondani azokról a dolgokról, amik nem teszik sem boldogabbá, sem egészségesebbé, és a számára valóban fontos és értékes dolgokra összpontosítani. Figyeld meg, melyek azok a tevékenységek, amelyek a stressz helyett elégedettséggel töltenek el, és csináld azokat minél gyakrabban!