Kevesen ismerik, pedig a krónikus betegségeket is segít megelőzni: egy igazi csodaszer, amit érdemes beiktatni étrendedbe
Mi legyen a vacsora? Egy tál jó kis mikroalga jöhet? Első hallásra talán nem ez a legizgalmasabb ajánlat, amit hallani szeretnél, és nem is így fejtik ki a jótékony hatásukat, azonban itt az ideje jobban megismerni ezeket a mikroszkopikus organizmusokat.
Ezeket láttad már?
A mikroalgák nem összekeverendőek a keleti konyhákból ismert algákkal. Ezek olyan egysejtű vagy többsejtű organizmusok, amelyek sós- és édesvízi környezetben, de akár a talajban vagy a jég alatt is megtalálhatóak.
A mikroalgák ízélményben nem feltétlenül a legjobbak, de értékes tápanyagforrások, fogyasztásuk pedig pozitívan hat az egészségedre, és a kutatások szerint segíthet megelőzni bizonyos krónikus betegségek kialakulását, így étrend-kiegészítőként vagy akár turmixokban is jól alkalmazható.
A kutatások biztatóak
Mikroszkopikus méretük ellenére fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában, de ipari és élelmiszer-ipari felhasználásuk is egyre gyakoribb, hiszen étrend-kiegészítő, élelmiszerek mellett kiválóan hasznosíthatóak bioüzemanyaghoz is, mely előállítása ráadásul nemhogy nem terheli a környezetet, de még hasznos is, ugyanis gyorsan nőnek, és közben megkötik a szén-dioxidot.
„Az összetevőik miatt nagyon értékes tápanyagforrások. Többek között nagyon gazdagok fehérjékben, B12 és más vitaminokban, sokféle ásványi anyag található bennük, többek között vas és magnézium, illetve antioxidánsok, továbbá a szív és érrendszeri megbetegedések megelőzésében bizonyítottan fontos omega–3 zsírsavforrások is” – sorolja dr. Raposa László Bence, a Pécsi Tudományegyetem habilitált egyetemi docense, táplálkozástudományi kutató, aki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének bárki által ingyenesen, az interneten elérhető kiadványában járta körbe nagyon részletesen a mikroalgák dietetikai jelentőségét.
Szintén kutatások foglalkoztak azzal, hogy ezek a kis organizmusok csökkentik a gyulladásos folyamatok kialakulásának kockázatát, gombaellenes és antibakteriális hatásúak és segítenek megelőzni bizonyos krónikus betegségeket, ráadásul vegetáriánus vagy növényi alapú étrendet követők is fogyaszthatják őket.
Ez az új csodaszer?
Ezek után valószínűleg úgy érzed, hogy ez a legújabb csodaszer, az egészség és szinte az örök élet titka, a valóság azonban nem ennyire egyszerű. Még mindig az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás és az aktív élet a legegészségesebb kombó, ennek hiányát a mikroalgák sem tudják teljes egészében kiváltani, azonban javíthatunk az összképen.
„Jó, ha ismerjük az előnyeiket, és ha valamilyen hozzáadott egészségügyi pozitívumot vagy egészségre gyakorolt hatást, esetleg egészségnyereséget szeretnénk elérni, akkor étrend-kiegészítőként nyugodtan lehet fogyasztani” – foglalja össze a szakember, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy mértékletesen kell bevezetni az étrendbe, azaz ne azonnal a maximálisan szedhető mennyiséggel indítsunk, és bizonyos alapbetegségek, gyógyszeres kezelések esetében előzetesen érdemes lehet szakember véleményét kikérni, mert bizonyos esetekben allergiás reakciót válthatnak ki, néhány gyógyszer hatóanyagával reakcióba léphetnek, és egyes mikroalgák, kiemelten a spirulina egyes fajtái nem kívánt immunreakciókat okozhatnak az arra érzékenyeknél.
Ismerd meg a legnépszerűbbeket!
Spirulina
A spirulina a cianobaktériumok közé tartozik, az Arthrospira faj gyűjtőneve. Fehérjékben, vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag. Hozzájárulhat az immunrendszer megfelelő működéséhez, kutatások szerint csökkentheti a koleszterinszintet, segíthet a vércukorszint szabályozásában, valamint a szív- és érrendszerre is jótékonyan hat.
Chlorella
A chlorella zöld alga, amely kiemelkedő fehérje- és vitamintartalommal rendelkezik, tartalmaz B-vitaminokat, vasat, valamint klorofillt. Támogatja az emésztést és az immunrendszert, és a szakemberek szerint a vérnyomás-szabályozásban is szerepe van.
Haematococcus pluvialis
Vörös alga, amely erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Az astaxanthin jótékony hatással lehet a bőr egészségére, segíthet csökkenteni az ízületi gyulladás és -fájdalom mértékét, valamint védelmet nyújthat a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben.
Dunaliella salina
Ez a sós vízben élő zöld alga rendkívül gazdag béta-karotinban és egyéb antioxidánsokban. A béta-karotin fontos szerepet játszik a látás és a bőr egészségének fenntartásában, valamint védelmet nyújthat a káros szabad gyökök ellen. Laboratóriumi körülmények között más mikroalgával (Spirulina) alkalmazták, és az emésztőenzimekre és a bélmikrobiótára gyakorolt hatásával támogatta az immunrendszer működését.