5 szokás, amivel rombolod a saját mentális egészséged, és észre sem veszed
A mai rohanó világban különösen fontos, hogy rendszeresen megálljunk, és minőségi időt fordítsunk önmagunkra. Most, hogy itt vagy, segítünk átgondolni, mely mentális egészséget romboló szokások elhagyásával lehetsz te is sokkal kiegyensúlyozottabb.
Ezeket láttad már?
A mentális egészség megőrzése éppolyan prioritás kell hogy legyen, mint a fizikális egészségé – sőt, tulajdonképpen egyik sem teljes a másik nélkül. Az alábbiakban összegyűjtöttünk pár romboló szokást, amelyek sokkal károsabbak a lelki békédre nézve, mint azt gondolnád. Aggodalomra semmi ok, hiszen sosem késő változtatni!
Mindenkivel törődsz, csak magaddal nem
Teljesen természetes, ha arra vágysz, hogy a szeretteid, a barátaid vagy a munkatársaid szeressenek és elfogadjanak, azonban nem szabad hagynod, hogy ez felülkerekedjen rajtad, és mindent azért tegyél, hogy mások igényeinek megfelelj. Ne feledd, nem mindenkinek fog tetszeni az, aki vagy, de ez a te életed, hallgass a megérzéseidre.
A saját utadba állsz
Ha folyamatosan szabotálod saját magad, és hagyod, hogy a rettegés az utadba álljon, akkor tulajdonképpen saját magad ellenségévé válsz. Ne hagyd, hogy a mások véleményétől, vagy a sikertelen próbálkozástól való félelem megbénítson, és visszatartson attól, hogy kitartóan küzdj a céljaidért – hiszen már csak egy hajszál választ el tőlük!
Másokhoz hasonlítod önmagad
Miközben mindenki az élet legmeghatározóbb és legcsillogóbb pillanatait posztolja a közösségi média felületeire, a korábbiaknál is könnyebbé vált másokhoz hasonlítani magunkat, ennek pedig rendkívül káros következményei lehetnek. Hogy jobban érezd magad, írd össze a dolgokat, amiért hálás vagy az életedben, és kövesd ki azokat, akik elbizonytalanítanak.
Nem tudsz elengedni dolgokat
Amikor egy másik személy végtelenül megbánt vagy feldühít, normális, hogy sértettnek vagy dühösnek érzed magad. Fontos azonban, hogy miután megélted ezeket az érzelmeket, képes legyél elengedni őket. Ha a kelleténél tovább hordozol magadban haragot, azzal csak saját magad bünteted. Ugyanez a helyzet a bűntudattal is, ami szintén hosszasan hátráltatja az embert.
Csúnyán beszélsz saját magaddal
Ha csak egy dolgot viszel magaddal ebből a cikkből, akkor ez legyen az: soha ne mondj olyan dolgokat önmagadnak, amiket azoknak sem mondanál, akiket a legjobban szeretsz. Ha szigorú kritikusa vagy önmagadnak, és hajlamos vagy mindenért ostor alá állni, akkor itt az ideje a pozitív megerősítések gyakorlásának! Légy elfogadó és szeretetteljes önmagaddal, dicsérd magad gyakrabban!
Foglalkozz tudatosan önmagaddal:
- Dr. Almási Kitti: „A krízisekben általában fejlődünk, csak közben fájdalmas és nehéz”
- „Akkor is jó alakom lesz nyárra, ha belehalok” - Pszichológust kérdeztünk, mit okoz, ha harcban állunk a saját testünkkel
- „Az öngondoskodás nem önzőség, hanem az egészséged előfeltétele” - szakértő segít, hogyan tudatosítsd magadban