Ezért ne egyél soha a megégett ételekből
Előfordult már, hogy te is megetted a kenyérpirítóban megégett bagettet, vagy a grillen túlsült, kissé szenes zöldségeket és húsokat? Igaz, hogy talán az ízük nem is olyan rossz, de az egészségedre nézve mégsem kedvező, ha eszel belőlük, legyen szó bármilyen finomságról. Így ha eddig egyáltalán nem gondoltad, hogy probléma lehet, vagy csak nem igazán foglalkoztál ezzel a gyakori szokással, akkor jó, ha tudod, több nyomós okod is lehet jobban figyelni arra, hogy egy megégett falat se landoljon a tányérodon.
Ezeket láttad már?
Különösen a rohanós napokon fordulhat elő, hogy lecsúszik egy szelet megégett pirítós. Hiszen lehet, hogy eleve nem is vészes az íze, ha pedig iszol mellé egy pohár tejet vagy gyümölcslevet, szinte nem is érezni, hogy túlsült. Nem is beszélve azokról a finomságokról, amelyek a grillen égnek meg. Egy kis szósz rájuk, egy szelet kenyér, és már rendben is van - látszólag. Az évek során azonban több kutatás is rávilágított, hogy határozottan jobb lehet, ha nem eszünk a megégett ételekből.
Mindig vigyázz a magas hőmérséklettel
Akárhányszor csak elkezdünk főzni vagy sütni, láthatjuk, ahogyan az adott étel kinézete megváltozik. Ilyenkor pedig nemcsak egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy különféle finomságok landoljanak a tányérunkon, hanem számos kémiai változás is végbemegy. Ezek legfőbb célja, hogy segítsék az ételeket fogyasztásra alkalmassá tenni, ha azonban túlzásba esünk, éppen ellenkező hatást érhetünk el. A túlfőzés vagy túlsütés és az ételek megégése ugyanis egyrészt megnehezíti az emészthetőségüket, másrészt pedig akrilamid szabadulhat fel, amely egyáltalán nem kedvező a szervezetünknek.
Ha magas hőmérsékleten főzöl vagy sütsz - ez a megégett ételeknél szinte mindig adott -, vagy túlságosan átléped az ajánlott főzési/sütési időt, akrilamid képződhet többek közt olyan élelmiszerekben, mint a burgonya, a gabonafélék, a kenyér vagy a kávé, amelyeket sokan akár nap mint nap is fogyasztunk. Bár nincsenek egyértelmű kutatások arra vonatkozóan, hogy az emberek szervezetéből válthat-e ki rákos megbetegedéseket, az biztos, hogy állatokon végzett kísérletek során már kimutatták, hogy a nagy mennyiségű akrilamid bevitele náluk rákot okozhat. Ez már eleve jó motiváció lehet arra, hogy ne együk meg a megégett ételeket, nem megfeledkezve arról, hogy az ízélményt és az étel látványát is tönkreteheti.
Mi történik a bekerülő akrilamiddal?
Amit az állatkísérletek során kimutattak, már csak azért is elegendő motiváció lehet az égett ételek elkerülésére, mert egészen döbbenetes dolgokról van szó. Amint lezajlott az akrilamid felszabadulása, és elfogyasztásra kerül a megégett élelmiszer, bejuthat a DNS-be, ami tovább módosíthatja az élő sejteket, és rákkeltő vegyületek képződéséhez vezethet. A szakértők szerint az akrilamid ráadásul neurotoxinként is működhet a szervezetben, vagyis részben vagy teljesen is képes lehet elpusztítani idegszöveteket. Még ha ezt embereknél nem is mutatták ki úgy, mint az állatoknál, akkor is sokkal biztosabb megoldásnak tűnik megválni a megégett élelmiszerektől.
Hogyan lehetsz óvatosabb?
Ha magas hőfokon sütsz vagy főzöl, akkor mindenképpen hasznos egy kis elővigyázatosság, de általában véve sem árt, ha betartod az adott étel javasolt elkészítési idejét (persze ha úgy látod, hogy már valóban elkészült). A túlsütés vagy túlfőzés amellett, hogy értékes vitaminokat vonhat el az adott ételből, a konyhában töltött idődet is növelheti, ez pedig csak még egy plusz ok arra, hogy óvatosabb legyél.
Vagyis ha magas hőfokon készítesz ételeket, fontos, hogy csak addig főzd vagy süsd mindegyiket, amíg aranybarna, és nem megégett lesz. Teljesen mindegy, hogy grillezésről, pörkölésről, főzésről, sütésről, vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy bedobsz egy szelet kenyeret a kenyérpirítóba, csak nyerhetsz azzal, ha megmarad az adott élelmiszer igazi, jó íze és állaga, a többi esetleges előnyről nem is beszélve.
Forrás: healthshots.com, recipes.timesofindia.com, bbc.com