Ez történik a testeddel, ha minden nap mákot eszel: a bőröd és a hajad is hálás lesz a fogyasztásáért
A mák egy meglehetősen megosztó élelmiszer: vagy nagyon szeretjük vagy inkább kerüljük, ha lehet. Fogyasztásának azonban számos jótékony hatása van, így mindenképp érdemes lenne beillesztenünk étrendünkbe. Ezek az aprócska magok remek ízt adhatnak a különböző süteményeknek, de a belőlük készül olaj is nagyon hasznos, enyhíti például a fejfájást, a köhögést és segít az álmatlanság leküzdésében.
Ezeket láttad már?
Akár szeretjük a mákot, akár nem, tény, hogy nagyon egészséges élelmiszer. A Földközi-tenger keleti részén őshonos, de nálunk is termesztik. Legtöbbször talán a bejgli vagy a mákos tészta jut az eszünkbe róla, pedig ezeken kívül is számtalan módon felhasználhatjuk, alkalmazhatjuk. Nézzük, milyen hatással lehetnek egészségünkre ezek az aprócska magok!
Tápanyagokban és antioxidánsokban gazdag
A többi maghoz hasonlóan a mák is gazdag rostokban, növényi zsírokban és tápanyagokban. Egy evőkanálnyi nagyjából 1,6 gramm fehérjét, 1,7 gramm rostot és 46 kalóriát tartalmaz. Rengeteg mangán található benne, ami a csontok egészségének megelőzésében és a véralvadásban játszik szerepet, valamint segíti az aminosavak, a zsírok és a szénhidrátok hasznosulását. Magas továbbá a réztartalma is, ami a kötőszövetek kialakításához és a vas szállításához szükséges.
A magvakból hidegen sajtolva olaj nyerhető, ami különösen gazdag omega-6 és omega-9 zsírsavakban, valamint kisebb mértékben tartalmaz omega-3-at és alfa-linolénsavat is. Kutatások bizonyították, hogy ezeknek a zsíroknak a fogyasztása javítja az általános egészséget és együtt jár a szívbetegségek alacsonyabb kockázatával. Csupán a mennyiségre kell odafigyelni, az omega-3 és az omega-6 túlzott bevitele ugyanis gyulladásokat okozhat. A mák tartalmaz továbbá polifenolokat is, amelyek szintén csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
Fájdalomcsillapító vegyületeket tartalmaz
A mákban olyan vegyületek találhatóak még, amelyek fájdalomcsillapító, nyugtató és alvásserkentő hatással bírnak. Azt azonban érdemes tudni, hogy ezek az alkaloidok (például az ópiumvegyületek) a mákgubó fehér folyadékában vannak és nem a magokban. Utóbbiakat meg is tisztítják, és csak így kerülnek a boltok polcaira. A mosatlan mák fogyasztása kockázatos lehet, súlyos esetben akár halált is okozhat - írja a Health.com.
Javítja a szív és a bőr egészségét
A mákolajban rejlő telítetlen zsírok jótékony hatással vannak a szívre és a bőrre. Kutatások bizonyították, hogy a telítetlen zsírokban gazdag étrend akár 17 százalékkal is csökkentheti a szívroham és a stroke kockázatát. Emiatt is érdemes tehát a telített zsírokat telítetlenekre cserélni. A mákolajban lévő zsírok egyébként a sebgyógyulást is támogatják, bőrre kenve az olaj elmulasztja a hámlást is.
Az emésztésnek is jót tesz
A mák a fentebbiek mellett számos más jótékony hatással rendelkezik. A benne lévő rostoknak hála segíti az emésztést és megakadályozza a székrekedést. Fokozza a haj egészségét, valamint enyhíti a fejfájást, a köhögést és az asztmát. Az antioxidánsai megvédik a szervezetet a sejtkárosodástól és a különböző betegségektől, és egyes kutatások szerint javítható vele a termékenység is.
A mennyiségre azonban ügyeljünk
Bár a mákfogyasztás nagyon hasznos, érdemes tisztában lenni az esetleges veszélyeivel is. A boltban vásárolt termékek biztonságosak, és kis mennyiségben fogyasztva, például péksüteményekben, muffinokban gond nélkül ehetjük. Bajt az okozhat, ha mosatlan mákszemeket fogyasztunk, a bennük lévő ópiumvegyületek akár függőséget, túladagolást, sőt akár halált is előidézhetnek. A mákolajat általában biztonságosnak tekintik, de ha bőrön alkalmazzuk és bőrpírt, viszketést vagy fájdalmat tapasztalunk a kezelés során, mindenképp hagyjunk fel a használatával.