7 egészségügyi probléma, amire jó a magnézium: ezért is nélkülözhetetlen ez az ásványi anyag
A magnézium egy olyan ásványi anyag, amely számos testi folyamatban vesz részt, segíti például a többi ásványi anyag felszívódását, az energiatermelést, az izom- és idegműködést, valamint a DNS-termelést. A szervezetben lévő magnézium több mint fele a csontokban található meg, a többi pedig a lágyszövetekben.
Ezeket láttad már?
Szervezetünk természetes úton nem képest előállítani a magnéziumot, ezért fontos, hogy élelmiszerekkel vagy étrendkiegészítőkkel pótoljuk. Előbbiek közé tartoznak például a zöld leveles zöldségek, a gabonafélék, a magvak, a diófélék és bizonyos tejtermékek. Becslések szerint az Egyesült Államokban ételek révén az emberek fele nem jut hozzá a megfelelő mennyiségű ásványi anyaghoz. Pedig fontos lenne, hiszen segítségével csökkenthetjük például a szívbetegségek kialakulásának a kockázat, javíthatjuk a csontok egészségét és sokat tehetünk a migrén ellen.
Szív- és érrendszeri betegségek
A magnézium tágítja az ereket, ami segíthet a vérnyomás csökkentésében. Ezzel pedig sokat tesz a szívbetegségek és a stroke ellen. Szakemberek egy kutatás során bizonyították, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek és a magnézium együttes szedése igencsak előnyös az érintettek számára.
Magas vércukorszint, cukorbetegség
A magnéziumban gazdag étrend összefügg a cukorbetegség alacsonyabb kockázatával - köszönhetően a glükóz metabolizálásában betöltött szerepének. Az alacsony magnéziumszint ronthat az inzulinrezisztencián, ami elősegítheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Székrekedés
Ha gyakran küzdesz székrekedéssel, akkor számodra a magnézium is megoldás lehet, ez az ásványi anyag több hashajtó alkotóeleme. Nem mindegy azonban, milyen magnéziumról van szó, a Health.com azt írja, a problémán többek között a magnézium-citrát, -hidroxid és -oxid segíthet.
Gyenge csontok
A magnézium részt vesz a csontképződésben és a csontok szilárdságának szabályozásában. Számos kutatás bizonyította, hogy az alacsony magnéziumszinttel rendelkező embereknél nagy a csontritkulás kockázata. Az ásványi anyag segít csökkenteni a csonttörések és a csontritkulás kockázatát, különösen a nők esetében menopauza idején illetve után.
Migrén
A magnézium étrendkiegészítőként való szedése csökkentheti a migrének gyakoriságát - állítják a kutatók. Köszönhető mindez annak, hogy csökkenti a vérerek beszűkülését és a migrénes fejfájást okozó neurotranszmitterek áramlását. Hogy konkrétabb válaszokat kapjanak, a szakemberek további kutatásokat terveznek a jövőben a témával kapcsolatban.
Mentális problémák
A magnézium segíthet legyőzni a stresszt és a szorongást, sőt egyes tanulmányok szerint a depresszió ellen is hatékony lehet. Már több kutatás során is bizonyították, hogy az alacsony magnéziumszint együtt járhat olyan rendellenességekkel, mint például a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD), a skizofrénia és az autizmus.
Alvászavarok
A magnézium szedése pozitívan hathat az alvás minőségére is. Az ásványi anyag segíthet fenntartani a cirkadián ritmust és javíthat az éjszakai alváson. Megszüntetheti a nappali álmosságot és megakadályozhatja az éjszakai felébredéseket.
A felnőtteknek az ajánlott napi adag a magnéziumból 300-350 milligramm. Érdemes ezt betartani, mert a túlzásba vitt bevitel könnyen okozhat hasmenést, hányingert, hasi fájdalmakat, szabálytalan szívverést, súlyosabb esetben szívmegállást. A mellékhatások kockázata a vesebetegségben szenvedőknél magasabb.