Végre megvan: ez a tökéletes időpont a lefekvéshez, ha szeretnél frissen ébredni
Veled is előfordult már, hogy korán feküdtél le, hogy biztosan kipihenten ébredj, de reggel még fáradtabbnak érezted magad? Ez valójában sajnos bárkivel megeshet, még akkor is, ha végigaludtad az éjszakát. Méghozzá azért, mert a több alvás sajnos önmagában nem feltétlenül elég ahhoz, hogy frissen ébredj: a lefekvés pontos időpontja is kulcsfontosságú.
Ezeket láttad már?
Napjainkban is gyakran esik szó arról, hogy a kellő mennyiségű alvás sok szempontból borzasztóan fontos, és az általános egészségi állapotunkban is nagy szerepe lehet. A szakértők azonban nemrég arra figyelmeztettek, hogy az alvás mennyisége mellett az alvási ciklus is rengeteget számít, és egy bizonyos, mondhatjuk úgy, tökéletes időpontra érdemes koncentrálnunk lefekvésnél, ha frissen szeretnénk ébredni.
Ennyire fontosak az alvási ciklusok
A szakértők szerint a megfelelő mennyiségű alvás elvezethet ahhoz, hogy egész nap jól érezzük magunkat a bőrünkben, azonban az alvási ciklusokkal is törődnünk kell. Ha ugyanis egy ciklus közepén ébredünk fel, akkor fáradtnak érezhetjük magunkat, függetlenül attól, hogy mennyi ideig aludtunk.Szerencsére azonban némi számolással ezt jó eséllyel elkerülhetjük.
Ez a tökéletes időpont a lefekvéshez
A tökéletes lefekvési időpontot a friss ébredéshez mi magunk is kiszámolhatjuk, vagy használhatunk hozzá például egy online kalkulátort is. A Mirror a Hillarys lakberendezési oldal alváskalkulátorával állapította meg, hogy ha mondjuk reggel 7 órakor kell felkelnünk, akkor 21:46-kor vagy 23:16-kor érdemes lefeküdnünk. Ha pedig éjszakai bagoly vagy, és ezeket az időpontokat nem tudod betartani, 00:46 és 02:16 is megfelelő lehet a lefekvéshez.
Azoknak, akiknek reggel 6 órakor kell felkelniük, érdemes megfontolniuk a 20:46-os, a 22:16-os, a 23:46 vagy akár a 01:16-os lefekvési időt. Reggel 8 óra esetén pedig 22:46-tal, 12:16-tal, 01:46-tal vagy 03:16-tal érdemes számolni. A kalkulátor figyelembe veszi azt az átlagosan 14 percet is, amely alatt természetes módon el tudunk aludni, így szó sincs arról, hogy a friss ébredésre csak akkor számíthatunk, ha mondhatni azonnal elalszunk abban a bizonyos tökéletes időpontban.
Így alakulnak az egyes alvási ciklusok
Egy alvási ciklus nagyjából 90 percig tart, és öt szakaszból áll: négy nem gyors szemmozgású (NREM) alvásból és egy gyors szemmozgású (REM) alvásból. A nem gyors szemmozgású mély alvásból jóval nehezebb felébredni - innen ered a nyűgösség, ha valakit éppen ebben a szakaszban ébreszt az órája. Az ötödik szakasz pedig a REM alvás, ahol a legtöbb álmot tapasztalhatjuk meg.
A tudatos tervezés aranyat érhet
Az egész „tökéletes időpontos” módszer tulajdonképpen azon alapszik, hogy mindannyian körülbelül 5-6 ciklusban alszunk, amelyek mindegyike nagyjából 90 percig tart. Ezzel mindig érdemes kalkulálni, hiszen ha egy ciklus közepén ébredünk fel, megnő a valószínűsége annak, hogy másnap morcosnak és nyugtalannak érezzük magunkat. Vagyis a cél az, hogy az egyes ciklusok között ébredjünk fel, és így nagyobb valószínűséggel tudjuk felfrissülve kezdeni a napunkat. Apróságnak tűnik ugyan, de közben aranyat érhet!