Ilyen káros valójában, ha késő estig tévézel
Sokan nap mint nap rohanásban vagyunk, amikor pedig hazaérünk, gyakran csak arra vágyunk, hogy megvacsorázzunk, fürödjünk és ledőljünk a tévé elé, mielőtt még elaludnánk. Jogosan érezhetjük azt is, hogy mikor máskor lenne időnk megnézni a kedvenc műsorainkat, ha nem ilyenkor? Valójában azonban sajnos egyáltalán nem jó ötlet, ha késő estig vagy legalábbis lefekvés előtt tévézel.
Ezeket láttad már?
A lefekvés előtti 1-2 óra, amikor már csak kikapcsolódásra vágyunk, teljesen ideálisnak tűnhet a tévézéshez. De ha értékeled a tudományos kutatások eredményeit, és hallgatsz a szakértők véleményére, akkor bizony jobb, ha nem tévézel késő estig. Sőt, a legjobb egyenesen az, ha lefekvés előtt egyáltalán nem is kapcsolod be a tévét, hanem korábban próbálsz időt szakítani a számodra szimpatikus műsorokra, sorozatokra, filmekre.
A legfőbb baj a kék fénnyel van
A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy lefekvés előtt nem jó ötlet tévézni, méghozzá a képernyő által kibocsátott kék fény miatt, ami elnyomhatja a szervezetünkben a gyakran csak alváshormonként emlegetett melatonin termelődését, és felboríthatja a szervezetünk cirkadián ritmusát. Ha ugyanis a kék fény eléri a szemünk retináját, az agyunk úgy értelmezi, mintha nem lenne este vagy éjszaka, és nem következne hamarosan annak az ideje, hogy aludjunk.
Nemcsak a tévé számít
Kék fényt természetesen nemcsak a tévé, hanem más digitális eszközök is kibocsátanak, éppen ezért nem jó ötlet az sem, ha elalvás előtt nem sokkal még a telefonodat nézegeted vagy laptopozol. Ha mégis ragaszkodsz hozzájuk, akkor legalább a fényerejüket érdemes csökkentened, és amelyik digitális eszközön csak van, használnod az éjszakai üzemmódot. Nagyjából fél órával lefekvés előtt viszont ebben az esetben sem ajánlott semmilyen képernyőt nézned, de a legjobb, ha már az előtte lévő 1-2 órában is inkább mással foglalod el magad.
Tévé mellett elaludni sem jó ötlet
Előfordulhat természetesen az is, hogy annak ellenére, hogy tévét nézel, könnyen el tudsz aludni, vagy kifejezetten jól esik, ha be van kapcsolva a tévé, amikor már aludni szeretnél. Ebben az esetben viszont, még ha tényleg könnyen sikerül elaludnod, akkor is nagyobb lesz az esélye annak, hogy éjszaka felébredsz, reggel pedig fáradtabb leszel. Azt pedig a legtöbben már megtapasztaltuk, hogy ha rosszul alszunk, vagy nem eleget, akkor nehezebben tudunk koncentrálni, tisztán gondolkodni, és általában véve nehezebben tudjuk elvégezni a napi teendőinket.
Ha huzamosabb ideig alszunk rosszul vagy túl keveset, az idővel fizikailag és lelkileg is szinte biztos, hogy nagyon megterhelő lesz. Előbbi esetben ráadásul nagyobb eséllyel alakulhatnak ki nálunk különféle szívbetegségek, magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség de akár vesebetegség is. A lelki egészségünket tekintve pedig a szorongás, a depresszió és az ingerlékenység kockázata növekedhet. Mindezeket figyelembe véve, még ha tévézel is késő este, azzal is javíthatsz a helyzeten, ha legalább beállítasz időzítőt a tévén, hogy rövid időn belül kikapcsoljon.
Az sem mindegy, mit nézel
Ha az elalvás előtti órákban megnézel egy akciódús, erőszakos vagy pörgős, eseményekkel teli műsort, az bizony szintén kihathat az alvásod minőségére, sőt vannak, akiknél akár még a hatásukra a szorongás érzése is jelentkezhet. Persze vannak, akikre nem különösebben hat, hogy éppen milyen filmeket vagy sorozatokat néznek, de ha te tapasztaltál már kellemetlenségeket hasonló műsorok megnézése után, jobb elővigyázatosabbnak lenned.
Ami még segíthet
Ha eddig rendszeresen tévéztél elalvás előtt, akkor próbáld ki néhány este, hogy valamilyen más pihentető tevékenységgel lazítasz a nap végén. Nagyszerű opció például, ha regényt olvasol, amit már régen kinéztél, de még nem jutott rá időd, bekapcsolsz egy podcastet vagy nyugtató zenéket, esetleg hangoskönyvet hallgatsz. Vagy jó ötlet lehet egy ráérős fürdőzés is. A lényeg, hogy olyan dolgokkal foglald el magad, amelyek pihentetőek, nyugtatóak, és lehetőleg kék fénynek sem teszed ki miattuk hosszabb időre a szemedet.
Forrás: eu.usatoday.com, medium.com, health.com