Súlyos károkat okozhat az agyban ez az alvópóz: hacsak lehet, kerüld el, hogy így alszol el

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Mindenki más pózban szeret elaludni, van, aki csecsemő módra összegömbölyödik, más inkább hason fekszik, és olyan is akad, aki háton fekve tölti éjszakáit. Az utóbbi csoportba tartozóknak van egy rossz hírünk: kutatók szerint komoly betegségek kockázatát rejti magában, ha így alszunk.

Nem szerencsés a hátunkon aludni
Nem szerencsés a hátunkon aludni
Fotó: FG Trade/Getty Images

Szeretsz a hátadon aludni? Akkor van egy rossz hírünk, kutatók szerint ez az egyik legrosszabb alvópóz, amit csak választhatunk, kiderítették ugyanis, hogy ha ebben a helyzetben alszunk, alaposan megnöveljük a különböző neurodegeneratív rendellenességek, például az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór kialakulásának esélyét.

HIRDETÉS

Egyáltalán nem mindegy, milyen pózban alszunk

Közismert, hogy a megfelelő mennyiségű alvás elengedetlen a jó egészséghez, most pedig az is kiderült, hogy agyunk szempontjából nemcsak az alvás mennyisége számít, hanem az is, milyen pozícióban töltjük az éjszakákat. Az Alzheimer Szövetség éves konferenciáján mutatta be azt a nemrég készült tanulmányt, amelyben rámutattak, szoros összefüggés lehet a háton fekvés és az Alzheimer-, valamint a Parkinson-kór és más neurodegeneratív betegségek kialakulása között - számolt be róla a health.com.

A háton fekvés és a neurodegeneratív betegség közötti kapcsolatot először 2015-ben fedezték fel, ekkor azonban a kutatók csupán egereket vizsgáltak. Négy évvel később már embereket is bevontak a vizsgálatba és bebizonyították, hogy ha éjszakánként legalább 2 órát töltünk háton fekve, azzal növeljük a neurodegeneratív betegségek esélyét.

Ezeket a kutatásokat folytatták most a szakemberek, ezúttal 100 alapvetően egészséges, valamint 200 enyhe kognitív károsodással küzdő alanyt vontak be a vizsgálatba. A szakemberek a résztvevőket otthonukban, egy speciális műszer segítségével vizsgálták, így nyomon követhették éjszakáikat is. Arra jöttek rá, hogy akik neurodegeneratív betegségekben szenvednek, több mint 2 órával többet alszanak hanyatt fekve, mint a többiek. A szakemberek szerint ez is alátámasztja a korábbi megállapításokat.

Ez a tökéletes alvás titka ősszel: nagyon jól működik, ha fáradtabbnak érzed magad a szokásosnál

Ez a tökéletes alvás titka ősszel: nagyon jól működik, ha fáradtabbnak érzed magad a szokásosnál

Természetesen ezeket az eredményeket egyelőre óvatosan kell kezelni, és a szakembereknek folytatniuk kell a kutatásokat. A vizsgálati csoportokban ugyanis nem egyezett az életkor és a nemek aránya sem, így fenntartásokkal kell, hogy tekintsünk ezekre a megállapításokra. Ugyanakkor a kutatás mindenképp rámutat arra, hogy nem ez a legegészségesebb alvópóz.

Háton fekve kevésbé tisztul meg az agyunk

A szakemberek arra jutottak, alvó helyzetben csökkenhet a szervezet azon képessége, amely segít kiüríteni agyunkból a különböző neurotoxinokat. Ezeket az agy napközben termeli és alvás közben egyfajta tisztulás történik. Ezt a folyamatot hulladékkezelő rendszernek is nevezhetnénk, a kognitív hanyatlással azonban ennek hatékonysága folyamatosan csökken. A kutatás vezető szerzője, Daniel J. Levendowski szerint a háton alvás tovább lassítja ezt a tisztulási folyamatot, ez a testhelyzet ugyanis nem teszi lehetővé, hogy a vér normálisan eljusson az agyból a szívbe.

Ezzel szemben az oldalunkon való alvás ilyen szempontból sokkal hatékonyabb, segít javítani a véráramlást és eltávolítani a nemkívánatos anyagokat az agyból. Arról nem is beszélve, hogy a szakértő szerint a háton alvás alvási apnoét okozhat, ami megzavarhatja az alvást és felhalmozza a méreganyagokat.

Vannak, akik tudatosan háton fekve alszanak el, másoknak azonban fogalmuk sincs arról, hogy az éjszaka során megfordulnak és így alszanak tovább. Amikor felébredünk, ellenőrizzük, milyen pozícióban fekszünk, és ha háton, akkor forduljunk inkább oldalra. Kérdezzük meg partnerünket is, milyen pozícióban szoktunk aludni vagy használjunk alváskövetőt, ami jelzi, hogyan alszunk éjszakánként. Esetleg tegyünk az oldalunkhoz párnákat, öleljük át az egyiket, ez segíthet abban, hogy oldalt fekve aludjunk el.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Hufnágel Pisti még a legjobbakat is kísérti: vezetői coach-csal bogozzuk ki, hogyan lendülj túl a rossz döntések iránti bánkódáson

glamour plusz ikon Hufnágel Pisti még a legjobbakat is kísérti: vezetői coach-csal bogozzuk ki, hogyan lendülj túl a rossz döntések iránti bánkódáson

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Íme 5 ok, amiért neked is érdemes ásványvizet fogyasztanod (x)

Íme 5 ok, amiért neked is érdemes ásványvizet fogyasztanod (x)

Berobbant a halloweeni fekete majonéz, de mi teszi feketévé? (x)

Berobbant a halloweeni fekete majonéz, de mi teszi feketévé? (x)

Mi folyik itt? Borvidéki kalandjairól mesél Turai Barna és Linczényi Márkó - VIDEÓ (x)

Mi folyik itt? Borvidéki kalandjairól mesél Turai Barna és Linczényi Márkó - VIDEÓ (x)

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)

Ez a szűrővizsgálat életet is menthet: így zajlik a vizsgálat (x)