Fantasztikus alvásban lesz részed ezzel a trükkel
Jól tudjuk, hogy ha nem alszunk jól, nemcsak az ébredés lehet nehézkes, de egész nap kellemetlenül érezhetjük magunkat. Ez alkalom adtán bármelyikünkkel előfordulhat, de ha rendszeresen rosszul alszunk, az bizony hosszú távon az egészségünket is komolyan befolyásolhatja. Éppen ezért fontos, hogy te is ismerj egy trükköt, amit ha bevetsz, jó eséllyel fantasztikus alvásban lesz részed.
Ezeket láttad már?
Ha arról van szó, hogy mi az alvásunkat leginkább befolyásoló külső tényező, a többségünknek a fény jut eszébe elsőként. Nem is véletlen, hiszen nagyon mély kapcsolat van a fény és aközött, ahogyan alszunk. Talán eddig te sem foglalkoztál vele eleget, de ha teljes sötétségben alszol, akkor sokkal valószínűbb, hogy sokkal nyugodtabban, mélyebben és jobban alszol majd. Igen, a tökéletes alvás titka ez: a sötétség.
A fény és az alvás kapcsolata
A fény központi szerepet játszik a cirkadián ritmus szabályozásában, vagyis a testünk belső órájában, amely jelzi, hogy mikor legyünk ébren, és mikor kellene aludnunk. Nem véletlen az sem, hogy estefelé jellemzően egyre álmosabbak leszünk, ugyanis a fény a melatonin, a testünkben lévő alvást segítő hormon termelődését is befolyásolja. Abban az esetben, ha csak természetes fénynek vagyunk kitéve, a cirkadián ritmusunk szorosan alkalmazkodik a napkeltéhez és a napnyugtához. Manapság viszont rengeteg fényforrással találkozhatunk az elektromos eszközök által, amelyek az alvásunkat is befolyásolhatják.
Ezért vigyázz a mesterséges fényekkel!
Ha túlzott vagy rosszul időzített mesterséges fény ér bennünket, akkor a cirkadián ritmusunk sem alkalmazkodik úgy a nappalokhoz és az éjszakákhoz, ahogyan kellene. Ez pedig felboríthatja az alvásunkat, és egyéb kellemetlen egészségügyi panaszokkal is járhat. Minél gyakrabban fordul elő ugyanis, hogy rosszabbul alszunk, annál inkább kiegyensúlyozatlan lehet az anyagcserénk, nagyobb valószínűséggel gyarapodhat a súlyunk, és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázata is növekedhet.
Nem is beszélve arról, hogy a cirkadián ritmusunk a hangulatunkra és a mentális egészségünkre is kihathat. Elég csak a szezonális affektív zavarra gondolnunk, a depresszió egy fajtájára, amely leggyakrabban azokat az embereket érinti, akik olyan területen élnek, ahol télen nagyon rövidek a nappalok. Éppen ezért, ha már a természetes fények ekkora hatással lehetnek ránk, a jobb alvás érdekében arra mindenképpen érdemes törekednünk, hogy a mesterséges fényektől - mint a TV, az okostelefon, a laptop vagy a tablet fénye - az esti órákban, vagy mielőtt aludni szeretnénk, távol tartsuk magunkat.
Ennyit számít a teljes sötétség
Azt, hogy mennyire tudunk gyorsan elaludni, és aztán milyen pihentetően telik majd az éjszakánk, gyakorlatilag minden fény befolyásolja. Éppen ezért a legegyszerűbb trükk ahhoz, hogy hamarabb elaludj, és jobban teljenek az éjszakáid, a teljes sötétség. A kutatások arra is rávilágítottak, hogy ha lefekvés előtt még különböző mesterséges fényforrásoknak vagyunk kitéve, 90 perccel lerövidítheti a melatonin termelődési idejét, míg ha az általában alvással töltött órák alatt vagyunk kitéve fényhatásnak, több mint 50%-kal csökkenhet a melatoninszintünk. Tehát ha jelentősen javítani szeretnéd az alvásod minőségét, akkor mindenképp megéri kipróbálnod a teljes sötétségben való lefekvést.
Így lehet teljesen sötét a hálószobád
Este alapvetően természetesen könnyebb teljes sötétséget teremteni a hálószobában, de akkor se aggódj, ha nappal, mondjuk egy éjszakás műszakot követően szeretnél elaludni. Az első és legfontosabb lépés, hogy a fő fényforrást, az ablakot elsötétítsd. Ha nincs redőnyöd, segíthetnek a sötétítő függönyök, az árnyékolók, vagy akár az is, ha ablak sötétítő fóliával látod el az üveget.
Ha lesötétítetted az ablakot, akkor következhetnek a hálószobában fellelhető fényforrások: húzd ki az elektromos eszközöket, csukd be a hálószoba ajtaját, és ha van, kapcsold ki vagy fordítsd el magadtól a digitális órát. Ezután pedig, ha még mindig nincs teljes sötétség, érdemes egy szemmaszkot is felvenned, és úgy aludnod. Ezek tulajdonképpen apróságok, de mégis rengeteget segíthetnek abban, hogy többet és jobban tudj aludni.
Forrás: bedroomstylereviews.com, sleepfoundation.org, gizmodo.com