A hasi zsír eltüntetése nem lehetetlen - szakértő segít, hogyan lehet laposabb a hasad
Sokan ábrándoznak kockahasról, de az esetek döntő többségében hiába küzdünk minden erőnkkel, mégsem vagyunk elégedettek a végeredménnyel. Hol lehet a hiba? El lehet egyáltalán tüntetni a hasunkon lévő zsírréteget? Kiss Virág életmód szakértő segítségével utánajártunk ennek a rendkívül fontos kérdésnek.
Ezeket láttad már?
A hasi zsír eltüntetése rendkívül komplex folyamat, és sajnos nem lehet egyik percről a másikra megszabadulni tőle, ami teljesen logikus, hiszen a testünkre felszaladt plusz kilók sem egy hét alatt kúsztak fel ránk. Még mielőtt valaki hiú ábrándokat kerget, fontos tisztázni már a legelején: lokális zsírégetés nem létezik, sajnos nem lehet csak egy bizonyos testrészből fogyni - de akkor mi lehet a megoldás?
Így indulj el!
Kiss Virág életmód szakértő szerint az első és legfontosabb, hogy eloszlassunk néhány tévhitet. Az étkezés és a mozgás kéz a kézben jár egymással, bármilyen életmódváltásba kezdünk, fontos tisztázni magunkban, hogy a céljaink elérése csak akkor lesz sikeres, ha mindkét területre maximális figyelmet fordítunk. „Ha a mozgásunk egyoldalú és folyamatosan felüléseket, különböző hasra fókuszáló gyakorlatokat végzünk, sajnos nem elég céljaink eléréséhez. A minőségi étkezés, az elfogyasztott kalóriamennyiség és az egész testre kiterjedő rendszeres testedzés hozza meg a sikert. A lapos has többnyire genetikai adottság, mint ahogy egyébként az is, hogy alapvetően mennyire látszódnak a kockák. Mindenkinek lehet kockás a hasa, csak nem mindegy, hogy mennyi zsír fedi. A hasunkra rakódott zsírréteg túlzott növekedését néhány esetben bizonyos betegségek okozzák, de a legtöbb embernél a nem megfelelő életmód okolható a kialakult állapotért.”
Az életmódváltás komplex figyelmet igényel
Virág szerint önmagában a lokális zsírégetés vagy kizárólag egy bizonyos testrészünk izmosodása nem lehetséges. Miután életmódot váltunk, elkezdünk magunkkal foglalkozni, a test egészében fog változni. „Változni fog a hasfalunk, lejjebb fog menni a csípőnk, a combunk, és a fogyás bizonyos esetekben a mellméretünket is csökkentheti.” - magyarázza a szakember. Felmerül a kérdés, hogy a kor előrehaladtával mennyire nehezebb életmódváltásba kezdeni. „Sokkal nehezebb, mint fiatalkorban, de nem lehetetlen küldetés, viszont tény, hogy még nagyobb odafigyelést igényel. Onnantól kezdve, hogy betöltjük a harmincat, másképp reagál a testünk. A különböző hormonális változások miatt nehezebben megy a fogyás, meglazulhatnak a kötőszövetek. A kislányom születése után el kellett fogadnom nekem is, hogy már soha nem lesz olyan testem, mint korábban, de azt gondolom, mindig az adott élethelyzetből kell kihozni a maximumot.”
Tény, hogy a céljaink elérése érdekében szinte bármire képesek vagyunk, sokszor csodakapszuláktól, különböző szépészeti kezelésektől várjuk a megoldást, miközben pontosan tudjuk, ha nem változtatunk az életmódunkon, nem járunk sikerrel. Virág is hasonló állásponton van: „A krémekre, testkezelésekre egyfajta plusz kiegészítő lehetőségként tekintsünk, de ne ezekkel próbáljuk meg kiváltani a mozgást, mert hosszú távon nem lesz sikerélményünk.”
Ezekre mindenképp figyelj!
Virág segítségével összeszedtünk pár fontos aranyszabályt, amit minden életmódváltónak kötelező betartani. Az egyik ilyen fontos alappillér például, hogy ne a lokális fogyásban gondolkodjunk. Olyan étrendet kövessünk, ami fehérjében magas és alacsony a szénhidráttartalma. Hagyjuk el a finomított szénhidrátokat, a péksüteményeket, különböző kekszeket, kenyérféléket, próbáljunk meg tisztán étkezni. Kerüljük a cukrot, a keményítőt és minimalizáljuk a sófogyasztást. A túlságosan zsíros ételeket mindenképp mellőzzük az életünkből, a következetesség az egyik legfontosabb kulcsa céljaink elérésének.
A mozgás terén ne csak egyféle edzéstípust végezzünk, próbáljuk meg kombinálni például a kardió és a súlyzós gyakorlatokat egymással. A fentieket bátran kiegészíthetjük néhány étrend kiegészítővel, de alapvetően ne ezektől várjuk a megoldást. Egy személyi edző, vagy egy életmód tanácsadó rengeteg hasznos tanácsot adhat céljaink elérésében. Kérdés esetén bátran bízzuk magunkat a szakértőre, aki végig mentorként fogja a kezünket, figyelemmel kíséri az étkezésünket és a mozgási szokásainkat is.
Nem kell azonnal mindenről lemondanunk, az önmarcangolás, drasztikus megvonás és a túlzásba vitt mozgás helyett, az életmódváltás elején a fokozatosság elvét követve iktassunk be új dolgokat az életünkbe, így kevésbé ér minket kudarc, és hosszú távon, akár egy teljes élethosszon át képesek leszünk az új életformánk irányelveit követni.