Serkenti az agyműködést és védi a szív egészségét: 5 ok, amiért a szakértők szerint minden nőnek folsavat kéne szednie
A folsavat legtöbbször kismamáknak szokták javasolni, ugyanis köztudott, hogy ez a vitamin nagyon fontos szerepet játszik a magzat fejlődésében és növekedésében. Segít megelőzni a születési rendellenességek kialakulását, valamint az idegrendszer fejlődésére is nagy hatással van. A szakértők szerint azonban nem csak akkor fontos a rendszeres szedése, ha kisbabát várunk.
Ezeket láttad már?
A folsav a B9-vitamin szintetikus formája. A testünk nem tudja magától előállítani, ezért élelmiszerek vagy étrend-kiegészítők segítségével tudjuk bevinni a szervezetünkbe. Ráadásul mivel vízben oldódó vitaminról van szó, a testünk nem képes nagy mennyiségben tárolni, így rendszeresen pótolnunk kell - magyarázza Jessica Sepel, a JSHealth Vitamins & Expert Nutritionist alapítója.
Miért van szükségünk folsavra?
„A folsav elősegíti a vörösvértestek képződését, támogatja a DNS létrehozását és javítja az agy egészségét” - magyarázza Shenaz Shariff táplálkozási szakértő. „Kimutatták, hogy az alacsony folsavszint csökkenti az agyműködést, ezáltal pedig növeli a demencia kockázatát” - egészíti ki Reema Pillai dietetikus, majd hozzáteszi, hogy a folsav-kiegészítők javíthatják az agy működését, csökkenthetik a vérnyomást, ezáltal pedig csökkenthetik a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát.
Az elegendő folsav bevitele minden nő számára segíthet megelőzni a vérszegénységet életkortól függetlenül
- mutat rá Shenaz, ezért minden nőnek ajánlott beiktatni az étrendjébe függetlenül attól, hogy várandós-e. Azt azonban Jessica hozzáteszi, hogy mielőtt étrend-kiegészítő formájában rendszeresen szedni kezdenénk, mindenképp egyeztessünk róla az orvosunkkal, hogy felmérje, milyen mennyiségben van szükségünk erre a vitaminra.
Ezt teszi a folsav a testünkkel
1. Növeli a vörösvértestek számát
A B12-vitaminhoz hasonlóan a folsav is hozzájárul a vörösvértestek előállításához, amelyek az oxigént szállítják a szervezetben. Ha a testünkben kevés a vörösvértest, vérszegénység alakulhat ki, ami azt jelenti, hogy a különböző szervek és szövetek nem kapják meg a szükséges mennyiségű oxigént. Ennek következtében gyengének és fáradtnak érezhetjük magunkat, de akár hasmenést is okozhat.
2. Javítja az agyműködést
Egy tanulmány kimutatta, hogy a folsavhiány összefügg a depresszióval és a demenciával, tehát a hangulatunkra, továbbá a kognitív és szociális funkcióinkra is hatással lehet.
3. Segíti a sejtek regenerálódását
A folsav felelős a DNS-szintézisért, valamint a sejtmegújulásért. Egy tanulmány kimutatta, hogy a sebek begyógyulását is képes felgyorsítani.
4. Védi a szív egészségét
A folsav csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a véráramlást, ami a szívkoszorúér-betegség előfordulásának csökkenését eredményezheti.
5. Fokozza az energiát
Az összes B-vitamin - tehát a folsav is - segít a szervezetnek az ételt (szénhidrátot) „üzemanyaggá” (glükózzá) alakítani, amit a szervezetünk energiatermelésre használ fel.
Hogyan építhetjük be a folsavat az étrendünkbe?
„Folsavat találhatunk a zöld leveles zöldségekben, a citrusfélékben, a babokban és a dúsított gabonafélékben. Azonban annak érdekében, hogy biztosan elegendő mennyiséget juttassunk a szervezetünkbe, ajánlott a folsavat tartalmazó étrend-kiegészítő szedése is” - mondja Jessica. Reema pedig azt ajánlja, hogy gyümölcsöket, hüvelyeseket, dióféléket, magvakat és tojássárgáját is fogyasszunk rendszeresen a megfelelő folsavmennyiség érdekében.
Mennyi folsavra van szükségünk?
Az, hogy pontosan mennyi folsavat kell bevinnünk a szervezetünkbe attól függ, hogy miért van rá szükségünk. Ha nem vagy vérszegény, a napi ajánlott adag általában 400 mikrogramm, de fontos, hogy a számodra megfelelő mennyiségről egyeztess a kezelő orvosoddal.
Forrás: glamourmagazine.co.uk