Ezért terjedhet a fiatalok körében olyan gyorsan a bélrák: kutatók jöttek rá arra, mi áll a háttérben
Az utóbbi évtizedekben aggasztóan megugrott a bélrákkal fiatal korban diagnosztizált betegek száma. Míg korábban úgy tartották, ez a súlyos probléma inkább az idősebbeket érinti, ma már ezt nem lehet kijelenteni. Mi lehet ennek az oka? Szakemberek adták meg most a választ a kérdésre.
Ezeket láttad már?
A szakemberek figyelmeztetnek: a zöldségekhez és gyümölcsökhöz használt növényvédő szerek, valamint az ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend is felelőssé tehető azért, hogy az utóbbi évtizedekben megugrott azoknak a fiataloknak a száma, akiknél bélrákot diagnosztizáltak.
A növényvédő szerek rajta maradhatnak az élelmiszeren
Van egy egészségügyi tendencia, ami igencsak aggasztja az orvosokat: a bélrákos megbetegedések már nem kimondottan az idősebbeket érintik, hanem a fiatalokat is: az elmúlt 30 évben 52 százalékkal emelkedett a diagnosztizált betegek száma a 25-49 éves korosztály képviselői között. Hogy mi lehet az oka az ugrásszerű növekedésének, azt folyamatosan kutatják a szakemberek. A Daily Mailnek most bélgyógyászok nyilatkoztak a témában.
Dr. Michelle Hughes, a Yale Medicine gasztroenterológusa azt mondja, az emelkedés hátterében valószínűleg azok különböző vegyi anyagok állhatnak, amelyek a mindennapi használati tárgyakban, például edényekben, élelmiszertárolókban, valamint zöldségekben és gyümölcsökben vannak. „Apró, levegőben szálló részecskékre, valamint kémiai szennyező anyagokra gondolok, amelyek megzavarják a bélrendszerünkben élő baktériumok egészséges egyensúlyát. Ez pedig gyulladásokhoz vezethet, ami rákot okozhat."
A szakember hozzátette, az 1950 után születettek nagyobb kockázatnak vannak kitéve, mert életük során sokkal több környezeti változásnak, szennyező anyagnak vannak kitéve. Példaként felhozta, hogy a zöldségek és gyümölcsök termesztése során gyakran olyan káros anyagokat használnak, amelyek árthatnak az endokrin rendszernek.
Egy korábbi tanulmány bizonyította, hogy a mezőgazdasági növényvédő szerek legalább annyira károsak lehetnek szervezetünk számára, mint például a dohányfüst. A gyomok és kártevő rovarok ellen használt vegyszerek rajtamaradhatnak a gyümölcsökön és zöldségeket, tehát kis mennyiségben valószínűleg rendszeresen viszünk be belőlük a szervezetünkbe.
Túl sok ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztunk
A szakemberek szerint van még egy oka annak, amiért ennyire megugrott a bélrákkal diagnosztizált fiatalok száma, ez pedig az ultrafeldolgozott élelmiszerek, a cukros italok, chipsek, édességek túlzásba vitt fogyasztása. Ez az egészségtelen étrend nemcsak súlygyarapodást okozhat, ami növeli a rák kockázatát, de hiányoznak belőle a rostok is, amelyek létfontosságúak a bélrendszer egészséges működéséhez.
Tim Spector táplálkozáskutató elmondta, pont ezért lenne nagyon fontos, hogy rostban gazdag élelmiszereket, például zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonaféléket és dióféléket fogyasszunk. A bélrák ellen folytatott harc nemcsak arról szól ugyanis, hogy mit kerüljünk, hanem arról is, hogy mely ételek számát gyarapítsuk étrendünkben. A rostok segítenek szabályozni a bélmozgást, csökkentik azt az időt, amíg a káros anyagok érintkeznek a vastagbéllel.
Nagyon fontos, hogy a fiatalok tisztában legyenek a veszélyekkel, és ez alapján éljék tudatosan életüket. Figyeljünk a tünetekre és ha gyanúsat észlelünk magunkon, minél előbb vizsgáltassuk ki, mi áll a probléma hátterében. A székelési szokások hirtelen megváltozását, vér megjelenését a székletben, az állandó fáradtságot és hasi fájdalmat sokan az irritábilis bél szindróma jelének tartják, pedig ennél sokkal súlyosabb problémára, bélrákra is utalhatnak.