Ez történik valójában a testeddel, amikor kihagysz egy étkezést
Az étkezések kihagyása sokkal több problémát okozhat, mint azt elsőre gondolnánk. Bár néha kísértésbe esünk, hogy kihagyjunk egy-egy reggelit, ebédet vagy vacsit a sűrű mindennapokban, esetleg éppen fogyókúra céljából, de ennek komoly következményei lehetnek a testünkre és az anyagcserénkre nézve.
Ezeket láttad már?
A hektikus mindennapok és az ünnepi időszakok gyakran arra késztethetnek minket, hogy az étkezést háttérbe szorítsuk. Sokan azt gondolják, hogy ha kihagynak egy-két étkezést, kompenzálhatják az esti lakomát, de a valóság ennél árnyaltabb. Az étkezés kihagyása nemcsak az anyagcserét zavarja meg, hanem hosszú távon egészségügyi problémákhoz is vezethet. Mondjuk, mi történik a testeddel, amikor kihagysz egy étkezést, és mit tehetsz annak érdekében, hogy megőrizd a megfelelő egyensúlyt, még akkor is, ha rohanós napjaid vannak.
Mi történik a testeddel, ha nem figyelsz oda?
Amikor kihagysz egy étkezést, a vércukorszint hirtelen csökkenni kezd. Az agy, amelynek a működéshez folyamatos glükózra van szüksége, ilyenkor nem kapja meg a megfelelő energiát, és ez rövid időn belül hatással lehet a koncentrációra, a figyelemre és a döntéshozatali képességre. „Először is, a vércukorszint csökken, ami megszakítja a gondolkodás képességét" – figyelmeztet Haley Robinson dietetikus. „Az agy glükózt használ a hatékony működéshez, és ha nincs elég belőle az agy számára, akkor a test nem működik 100 százalékosan" – teszi hozzá.
Farkaséhesen bármit megeszünk
Az alacsony vércukorszint pedig ingerlékenységet, zavartságot és fáradtságot okozhat. Az étkezések kihagyása lelassíthatja az anyagcserét: „Ha kihagysz egy étkezést, vagy hosszú ideig nem eszel, a tested túlélési módba lép" - mondja Robinson. „Ez arra készteti a sejteket és a testet, hogy megkívánják az ételt, ami miatt sokat eszel. Ilyenkor általában hajlamosak vagyunk egészségtelen ételek után sóvárogni, és minden próbálkozás, hogy egészségesen táplálkozzunk, sikertelen. Amikor már ilyen mértékű az éhség, bármi megfelel.” Tehát az étkezések kihagyása paradox módon nemhogy segítene a fogyásban, hanem megnehezítheti azt, sőt, hosszabb távon jelentős súlygyarapodáshoz is vezethet.
Az étkezések kihagyása nemcsak az anyagcserére van hatással, hanem az energiaszintre és a közérzetre is. Az ételek a kalória és az energia mellett alapvető tápanyagokat is biztosítanak, melyek nélkül a szervezet működése romlik. Ha kihagysz egy étkezést, a szervezeted nem kapja meg a szükséges fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat, ami hosszú távon gyengítheti az immunrendszert, és növelheti a betegségek kockázatát.
Így kerülheted el a bajt
Az étkezések kihagyása tehát hosszabb távon számos egészségügyi problémát okozhat, ezért fontos, hogy minden nap szánj időt az étkezésekre, még a leghektikusabb időszakokban is. Íme néhány tipp, amely segíthet ebben:
- Tervezz előre: Ha megtervezed az étkezéseket, kisebb eséllyel hagyod ki őket.
- Legyen nálad mindig valami egészséges nassolnivaló: Tartalékolj granolát, joghurtot vagy magvakat, hogy akkor is tudj valami tápláló ételt fogyasztani, ha épp úton vagy.
- Állíts be emlékeztetőt étkezésre: Ha hajlamos vagy elfelejteni enni a sietős napok során, állíts be emlékeztetőt a telefonodon.
- Étkezz kisebb adagokban: A nap folyamán többször is ehetsz kisebb adagokat, hogy stabilan tartsd a vércukorszinted.
- Válassz magas fehérje- és rosttartalmú ételeket: Ezek az ételek hosszabb ideig telítenek, így könnyebb lesz ellenállni az egészségtelen ételek utáni sóvárgásnak.
Egy szó, mint száz: az étkezések kihagyása elsőre jó ötletnek tűnhet, ha fogyni szeretnél vagy időt spórolni, de valójában több kárt okozhat, mint hasznot. Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás, amely megfelelő mennyiségű tápanyagot biztosít a szervezet számára, elengedhetetlen annak optimális működéséhez. Ne hagyd, hogy a rohanás és a stressz elvonja a figyelmedet az egészségedről!
Forrás: piedmont.org