Ez történik a testeddel, ha este 9 óra után eszel: nem biztos, hogy a helyedben kockáztatnánk
Vannak, akik este hat után már szigorúan nem esznek, míg mások szeretnek kifejezetten később vacsorázni, esetleg nassolni az esti órákban, és persze olyanok is, akik nem tervezik meg tudatosan, mikor esznek, hanem akkorra időzítik, amikor éppen megéheznek vagy idejük jut rá. Bármelyik tábort is erősíted, egy szakértő szerint este 9 óra után határozottan nem érdemes enned.
Ezeket láttad már?
Dr. Sarah Berry, a ZOE vezető tudósa Steven Bartlett Diary Of A CEO című podcastjének egyik epizódjában beszélt arról, hogy este 9 óra után enni meglehetősen rossz ötlet, ugyanis számos egészségügyi kockázatot rejt magában. Így a legbiztosabb, ha nem is kockáztatsz, és tudatosan megpróbálod korábbra időzíteni a vacsorádat, és az esti nassolásra is nemet mondasz, ha már 9-et ütött az óra. Mutatjuk, pontosan miért is olyan fontos ez.
Ennyire nem jó ötlet este 9 után enni
A táplálkozáskutatásban több, mint két évtizedes tapasztalattal rendelkező dr. Berry szerint ha este 9 óra után eszünk, az számos káros következménnyel járhat az egészségünkre nézve. Elárulta, hogy többek közt nagyobb eséllyel hízhatunk el, rakódhat le hasi zsír, illetve lehetnek magasabbak a gyulladásos szintek és romolhatnak a vérzsír-koleszterin profilok a szervezetünkben, még akkor is, ha egészségtudatos nassolnivalókat eszünk késő este.
Kulcsfontosságú a belső óra
Dr. Berry kiemelte, hogy a testünk minden sejtjének van egy belső órája, amelyet az étkezési szokásaink befolyásolnak, és ez hatással lehet az anyagcserénk napi működésére – számolt be róla a Mirror. „A nagyon szigorúan ellenőrzött klinikai vizsgálatokból közzétett kutatások alapján arra jutottunk, hogy ha késő este nassolunk, az kedvezőtlen egészségügyi eredményekkel jár”.
A doktornő arra is felhívta a figyelmet, hogy a táplálkozásban van egy teljesen új terület, az úgynevezett krono táplálkozás, amely az étkezés időzítéséről szól, és általa kezdhetjük igazán megérteni, hogy minden sejtnek van egy órája, és ezt az órát alakítja, hogy mikor eszünk. De mi történik akkor, ha mégsem igazodunk hozzájuk?
Egy teljes hónapig vegán étrenden éltem, elképesztő, milyen hatással volt a testemre
„Ha nem szinkronban eszünk ezekkel az órákkal, a testünkben lévő több millió és trillió órával, akkor tudjuk, hogy az anyagcserénk kissé másképp alakul, és ez más hatással lehet az egészségünkre, és ezt mutatta ki a kutatásunk is. Tehát az este 9 óra utáni étkezés nem tesz jót az egészségünknek” – hangsúlyozta dr. Berry.
Így a késő esti étkezés, különösen este 9 óra után, a tudomány jelenlegi állása szerint megzavarhatja a szervezet belső óráját, ami fokozott éhséghez, súlygyarapodáshoz, emésztési problémákhoz és rosszabb alvásminőséghez vezethet. Ez pedig máris bőven elegendő ok lehet arra, hogy tényleg próbáljunk meg egyetlen napon sem kockáztatni, kerüljük az este 9 óra utáni evést.
Rengeteg kellemetlenséget okozhat
Az említett tanulmányt a National Library of Medicine-ben, a világ legnagyobb orvosbiológiai könyvtárában tették közzé eredetileg, adatai pedig egyértelmű eltérést mutatnak a vércukor- és lipidszintekben azok között a résztvevők között, akik este 9 óra után nassoltak (32%), szemben azokkal, akik tartózkodtak az esti nassolástól (68%).
A tanulmány arra is felhívta a figyelmet, hogy a késő esti étkezés súlyosbíthatja a savas refluxot, és hatással lehet a vércukorszint szabályozására, a vérnyomásra és a súlyszabályozásra. Mindezen információkat figyelembe véve az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy az utolsó étkezés és a lefekvés között hagyjunk némi időt a jobb emésztés elősegítése érdekében.
A tudatosság aranyat érhet
Végeredményben a szakértők szerint érdemes korán elfogyasztanunk a napunk legtartalmasabb étkezését, majd a nap előrehaladtával csökkenteni az adagok méretét. Emellett kiemelték, hogy fontos figyelnünk arra, mikor van igazán szüksége a szervezetünknek táplálékra, és hogy kerüljük a túlzott mennyiségű étel bevitelét.
