Mindig éhesnek érzed magad? Meglepő oka lehet
A korgó gyomor a napunk abszolút természetes része lehet. De ha rád is igaz, hogy sokszor úgy érzed, mintha megállás nélkül éhes lennél, akkor jóval több is állhat mögötte, mint az, hogy valóban enned kellene. Mindannyiunk számára van egy ideális napi kalóriamennyiség, amelytől ha jelentősen eltérünk, az bizony könnyen felboríthatja az éhségérzetünket. Ha viszont betartjuk, sőt a biztonság kedvéért még némi egészséges nassolnivaló is van nálunk, de mégis éhesek maradunk, jobb utánajárni az okának.
Ezeket láttad már?
Ha mindig olyan, mintha éhes lennél, akkor valószínűleg arról lehet szó, hogy valami negatívan befolyásolja a szervezetedet, emiatt pedig úgy érezheted, hogy többet kell enned, mint amennyire valóban szükséged lenne. Az egészségednek viszont egyáltalán nem tesz jót, ha rendszeresen túleszed magad. Éppen ezért itt az ideje, hogy megtudd, milyen meglepő oka lehet az éhségérzetednek, majd ezekre megoldást találva remélhetőleg már tényleg csak akkor fogod magad éhesnek érezni, ha tényleg az vagy.
Szomjas vagy
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a folyadékbevitelünk, méghozzá nap mint nap. Bár sokan nem is gondolnánk, de a szomjúságot és az éhséget könnyű összekeverni. Ha viszont belegondolunk abba, hogy egy-egy pohár ital (például smoothie) már azt éreztetheti velünk, hogy jóllaktunk, nem is olyan meglepő. Sőt, elegendő vízivással még a szervezetünk is könnyebben szívja fel az általunk elfogyasztott ételekben lévő tápanyagokat. A dehidratáltság viszont fáradtsághoz is vezethet, ami szintén összetéveszthető az éhséggel. Ezért is fontos, hogy a nap folyamán bőségesen fogyasszunk folyadékot.
Rosszul alszol
Tudtad, hogy az alvásunk és az étvágyunk elválaszthatatlanul összefügg? Ha nem alszod ki magad, komoly farkaséhséget is tapasztalhatsz. A krónikus fáradtság ugyanis napközben befolyásolja a leptin és a ghrelin nevű hormonok szintjét, amelyek többek közt az éhségérzetünket szabályozzák a szervezetünkben. Sőt, a ghrelin szintje még akkor is jelentősen megemelkedhet, ha csak néhány órával aludtál kevesebbet, mint általában, ami miatt a szokásosnál sokkal éhesebbnek érezheted magad. Ha ezt a jövőben meg szeretnéd előzni, fontos, hogy legalább nyolc órát aludj éjszakánként.
Zsírszegény az étrended
Ugye neked is eszedbe jutott már, hogy ami zsíros, abból talán nem kellene rendszeresen enned? Ez viszont önmagában egy tévhit. Fontos, hogy te is tudd, nem minden egészségtelen, ami zsíros. Kifejezetten egészséges, jó zsírok is vannak, amelyekre hatalmas szüksége van a szervezetünknek. Ezért az olyan zsírforrásokhoz, mint például a diófélék, az avokádó vagy a kókuszdió, feltétlenül ragaszkodj. Az már pedig csak a ráadás, hogy kiegyensúlyozottan fogyasztva a teltségérzetedért is tesznek annyit, hogy ne légy folyton éhes.
Több rostra lenne szükséged
A rostok több okból is kedvezőek a szervezetünknek. Így ha rostban szegény az étrended, szintén nehezebb lehet, hogy ne legyél folyton éhes. A magas rosttartalmú élelmiszerek (pl. a lencse, a bab és a zab) ugyanis általában nemcsak az egészséges tömegnövelésben segítenek, de nagy szerepük van abban is, hogy egy tál elfogyasztott étel után mennyire érzed azt, hogy jóllaktál. Ezen már azzal is segíthetsz, ha minden étkezésedben legalább néhány falat magas rosttartalmú élelmiszer - például földimogyoró, bulgur, zabpehely vagy aszalt őszibarack - is helyet kap.
Túl sok sósat eszel
Hiába eszel normális adagokat, és adsz teret az egészséges élelmiszereknek a tányérodon, ha az ételek többségében túl sósak. A túlzott sófogyasztás kezdetben szomjúságot okozhat, nem sokkal később pedig a szervezeted elkezd több vizet termelni és raktározni. Így sok üzemanyagot használ fel az izomtömeg lebontására, ami hosszú távon az éhségérzetet táplálja. Hogy ezt elkerüld, próbálj meg maximum napi 2300 mg nátriumnál kevesebbet fogyasztani. Ennek érdekében ha nem muszáj, ne sózd meg pluszban az ételeket, és kerüld a magas sótartalmú élelmiszereket, például a hagyományos sós chipseket.
Mindenképpen problémás az állandó éhségérzet?
Mivel a testünk táplálékra támaszkodik, hogy energiához jusson, az éhségérzet egy teljesen természetes reakció, de csak bizonyos mértékig. Néhány óra után nincs semmi gond azzal, ha megéhezel, de ha rendszeresen az evésen jár az eszed, és folyton éhes vagy, jobb, ha utánajársz az okának (akár egy dietetikus vagy a háziorvosod segítségét is érdemes lehet igénybe venned). Addig is próbálj maximum két-három óránként enni, az étkezéseidben pedig minél táplálóbb és egészségesebb élelmiszerek szerepeljenek.
Forrás: insider.com, henryford.com, health.clevelandclinic.org