Ha így eszed a zabkását, még egészségesebb
Ha arról van szó, hogy mit együnk reggelire, gyakran találkozhatunk az ajánlások között a zabkásával. Sőt, manapság már nagyjából ugyanolyan népszerűnek számít, mint tojást enni reggelire, mondjuk rántotta vagy omlett formájában. Ez pedig alapvetően rendben is van, hiszen ha zabkását eszel, azzal sokféleképpen támogathatod a szervezeted. De van néhány tipp, amellyel még egészségesebb lehet a zabkása!
Ezeket láttad már?
A zabkása ehető édesen vagy sósan is, annyi biztos, hogy a zabpehelynek köszönhetően jó néhány egészségügyi előnnyel büszkélkedhet. Többek közt remek rostforrás, prebiotikumként funkcionál, sőt még gyulladáscsökkentő hatása is van, Ahhoz viszont, hogy teljes mértékig egészségesnek mondható és tápláló legyen, bizonyos dolgokra érdemes figyelned, ugyanis több szempontból sem mindegy, hogyan eszed.
Nem mindegy, mivel készíted
Ha zabkását készítünk, azt a legtöbben vízzel vagy tejjel tesszük. A víz teljesen rendben is van, viszont ha tejet vagy egyéb folyadékot adsz hozzá, hogy alacsony zsírtartalmú legyen, illetve más opciók esetén a cukortartalomra is figyelj. De hasonlóan fontos, hogy még ha sós verziót is készítesz, akkor se adj hozzá konkrétan sót, mert könnyen túlzásba viheted a napi sóbeviteledet. Inkább élvezd a természetes és alacsony zsír- illetve cukortartalmú alapanyagokat, amelyek legalább olyan jó ízélményt adhatnak, mint egy túlcukrozott vagy túlsózott zabkása.
Adj hozzá más egészséges összetevőket
A zabpehely nagy előnye, hogy valóban már önmagában is egészségesnek számít. Az pedig még fantasztikusabbá teszi, hogy más egészséges összetevőket is hozzáadhatunk, akár sós, akár édes verzióban szeretnénk fogyasztani. Kerülhetnek mellé például különféle bogyós gyümölcsök, olajos magvak, fűszerek, mogyoróvaj, joghurt, avokádó vagy a már említett nagy reggeli kedvenc, a tojás is, mondjuk főtt vagy buggyantott verzióban. Ilyen módon még több tápanyaghoz juttathatod a szervezetedet, ráadásul egy jóval táplálóbb ételt kaphatsz.
Vigyázz az édesítéssel
Ha nem natúr, 100%-os zabpelyhet veszel, könnyen belefuthatsz olyan opciókba, amelyek jelentős mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaznak. A túl sok cukor pedig csökkentheti mindazokat a nagyszerű előnyöket, amelyeket a zabpehely önmagában kínál. Éppen ezért, mielőtt legközelebb zabpelyhet vásárolsz, olvasd el alaposan az összetevőinek a listáját, és ha hozzáadott cukrot is tartalmazz, keress inkább egy másik opciót.
Ez persze nem jelenti azt, hogy mindenképpen le kellene mondanod a zabpehely édesítéséről. Némi steviát vagy ha a cukorbeviteledre nem kell nagyon szigorúan figyelned, pár csepp mézet is nyugodtan adhatsz hozzá, de még jobb lehet, ha csak gyümölcsökkel vagy fűszerekkel, például fahéjjal dobod fel az ízét, amikor zabkását készítesz belőle.
Hogy még könnyebb legyen a dolgod
A legtöbben megtapasztaltuk már, hogy mit és hogyan kellene ennünk, de önmagában ez nem mindig elég ahhoz, hogy úgy is legyen. Még ha tudod is, alapvetően hogyan tudsz egy igazán finom, egészséges és tápláló zabkását készíteni, lehet, hogy egy rohanós reggelen nem fog minden eszedbe jutni, vagy úgy érzed, éppen nem megy, hogy azzal foglalkozz, hogy ne kerüljön bele plusz cukor vagy bármilyen felesleges adalékanyag. Szerencsére azonban ezekre a napokra, helyzetekre is van megoldás.
A legbiztosabb az, ha már előző este elkészíted a reggelidet, és kipróbálsz egy isteni éjszakai zabkását, amit aztán be kell tenned a hűtőszekrénybe. Ezután reggel egyszerűen csak ki kell venned onnan, fogni egy kanalat, és már kész is a tápláló, egészségtudatos reggelid. De hasonlóan jó ötlet lehet az is, ha kifejezetten olyan hozzáadott cukor nélküli zacskós zabkását veszel, amelyet csak fel kell öntened vízzel vagy tejjel, két percre a mikrohullámú sütőbe tenned, utána pedig már fogyaszthatod is tetszés szerinti finom és tápláló feltétekkel.
Forrás: yahoo.com, health.clevelandclinic.org, bhf.org.uk