5 tipp, hogy biztosan egészséges legyen a terhességed
Az egészséges, komplikációmentes terhességet nagyban befolyásolhatja, hogy milyen volt a korábbi életviteled. Készülj már most az anyaságra! Az alábbi tippek segítenek, hogy a későbbiekben minden gond nélkül éld meg az előtted álló kilenc hónapot.
Ezeket láttad már?
Az életvitelünk, a testi-lelki egyensúlyunk hatással van az egészségünkre. Ha már tervben van, hogy hamarosan anyává válj, érdemes előtte néhány dologra odafigyelned. Segítünk, hogy felkészülten vágj neki életed legfontosabb kalandjának!
Nem mindegy, mi van a tányérodon
A változatos, egészséges étrend különösen fontos, ha eddig nem figyeltél erre, mostantól legyen prioritás. A rostban, fehérjében, vitaminokban gazdag ételek és italok mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a szervezeted készen álljon a várandósságra. Fogyassz folsavban, vasban és kalciumban bővelkedő élelmiszereket! A megfelelő mennyiségű folsav az anya szervezetében köztudottan csökkenti azt, hogy a baba gerincvelő fejlődési rendellenességgel jöjjön világra, és a vas és D-vitamin szükségleted növelése is elengedhetetlen már a tervezési időszakban is. Folsavat és D-vitamint érdemes táplálékkiegészítő formájában is szedned, ez utóbbit különösen akkor, ha télen vagy várandós. Fontos tudnod, mielőtt bármilyen vitamin vagy étrendkiegészítő kúrába kezdenél, előtte feltétlenül kérd ki az orvosod véleményét. Kerüljön gyakrabban halból készült fogás is a tányérodra, ugyanis a halban található omega 3 zsírsav nélkülözhetetlen lesz a későbbiekben babád egészséges fejlődéséhez. Minden élelmiszer esetében légy körültekintő, csak jó minőségű, megbízható termelői forrásból származó tápanyagokat vásárolj, és ne feledkezz el a napi két-három liter víz fogyasztásáról sem.
A mozgás mindennek az alapja
Köztudott, hogy a rendszeres mozgás minden szempontból jótékony hatást gyakorol a szervezetedre. Azok a kismamák, akik a terhesség előtt aktívan sportoltak, könnyebben, energikusabban, fittebben birkóznak meg a várandósság időszakával. Mozogj hetente háromszor-négyszer, próbálj meg kardió és más egyéb mozgásformákat beiktatni a mindennapjaidba. A megfelelő tartás eléréséhez nagyban segíthet a gerinctorna, vagy a jóga különböző változatai. A hétvégi hosszú séták a természetben pedig nem csak a testednek, hanem a lelkednek is kedveznek.
Egyeztess az orvosoddal, szűrd ki az esetleges egészségügyi bajokat
A modern és tudatos leendő mamik nem bíznak semmit a véletlenre. Az éves szűrővizsgálatok, mint a vérvétel, különböző nőgyógyászati vizsgálatok, fogászat felkeresése, emlő ultrahang legalább évente egyszer kötelező feladat. Ezek segítségével idejében kideríthető, hogy nem áll-e esetleg egy lappangó betegség a háttérben. Manapság rengetegen küzdenek inzulinrezisztenciával, pajzsmirigy betegségekkel, különböző autoimmun betegségekkel, és a kismedencei szervek egészségének feltérképezése sem utolsó szempont. Még a várandósság előtt érdemes tisztáznod, hogy voltak e korábban olyan fertőző betegségeid, mint a rózsa- vagy bárányhimlő, illetve mumpsz. Egy egyszerű vérvizsgálattal könnyen megtudhatod és szükség esetén védőoltással védekezhetsz ellenük. Ha macskád van, akkor érdemes a toxoplazmózist is szűrni, ha ugyanis még nem estél át a fertőzésen, akkor terhesen veszélyt jelenthet rád ez a macskaürülékkel terjedő betegség. Ha nem vagy biztos valamiben, minden esetben kérd ki orvosod véleményét.
Csak óvatosan a koffeinnel!
A kávé kis mennyiségben még egészséges is, azonban a túlzott koffeinbevitel nem vezet semmi jóra. Amellett, hogy elvonja a szervezetből a vizet, kálciumot, növelheti a pulzust, álmatlanságot, fejfájást idézhet elő, savtartalmának köszönhetően gyomorégést is okozhat, várandósság esetén, 200 mg-nál több koffein fogyasztása esetén pedig megnövekedhet a vetélés kockázata, ezért ha szenvedélyes kávéfogyasztó vagy, érdemes még a várandósság előtt csökkentened a fogyasztást, hogy ne akkor kelljen az elvonási tünetekkel küszködnöd.
Mellőzd az alkoholt, hagyd abba a dohányzást, kerüld a kemikáliákat!
Nem győzzük elégszer hangsúlyozni a dohányzás és az alkoholfogyasztás kedvezőtlen élettani hatásait. A terhesség alatti alkoholfogyasztás és a dohányzás növekedési visszamaradást, fejlődési rendellenességet okozhat, fokozza a vetélés és a halva születés kockázatát. A saját és a leendő babád egészségének érdekében ints búcsút végleg ezeknek a káros szereknek, ezért még teherbeesés előtt igyekezz őket abbahagyni. A különböző kemikáliák, nehézfémek rendkívül ártalmasak, sajnos rengeteg szépségápolási, háztartási termékben megtalálhatóak. Cseréld le ezeket természetes alapanyagokat tartalmazó készítményekre.