Ezeket az ételeket edd reggelire, hogy jól induljon a napod

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Te mit szoktál általában reggelizni? A kedvenc gabonapelyhedet, bármilyen friss pékárut a közeli pékségből, ami éppen megtetszik? Rántottát, zabkását, vagy esetleg semmit? Nos, bár a reggelizési szokásaink rendkívül sokféleképpen alakulhatnak, az igazság az, hogy egyáltalán nem mindegy, mit és hogyan eszel reggelire. Ugyanis míg egyes ételekkel jól indulhat a napod, mások aligha mondhatók kedvező választásnak.

Nem mindegy, hogy milyen ételeket eszel reggelire
Nem mindegy, hogy milyen ételeket eszel reggelire
Fotó: EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/Getty Images

Reggelire rengeteg finomság közül válogathatunk, de ha azt szeretnénk, hogy a nap folyamán igazán jól érezzük magunkat a bőrünkben, és általában véve is jót tegyünk az egészségünknek, akkor érdemes alaposan megfontolnunk, hogy pontosan mi és hogyan kerül a tányérunkra. Tudatos étkezni szerencsére közel sem olyan bonyolult, mint amennyire annak tűnhet, jó alapokkal pedig kifejezetten szórakoztató is tud lenni.

A reggeli fontosabb, mint gondolnád

Veled is előfordult, hogy csak legyintettél arra, ha kihagytál egy reggelit? Vagy esetleg eleve azt szoktad meg, hogy nem reggelizel? Előbbi bárkivel megeshet, és nem is jó, ha ezért hibáztatod magad, de fontos, hogy szem előtt tartsd, alapvetően az a legjobb döntés, ha minden nap eszel egy finom és tápláló reggelit. Persze lehetnek speciális esetek - például, ha nem érzed jól magad vagy vérvételre mész - amelyek indokolttá teszik a reggeli kihagyását, de ha nincs rá semmilyen komolyabb okod, akkor bizony minden nap érdemes reggelizned.

Ha megeszel egy tápláló reggelit, segít, hogy energikus legyél és megfelelően tudj koncentrálni egész nap. Ami a tudományos hátteret illeti: sok kutatás bizonyítja a reggelizés fontosságát, méghozzá leginkább két ok miatt. Az egyik az, hogy a vizsgálatok szerint azok az emberek, akik kihagyják a reggelit, nagyobb valószínűséggel visznek be kevesebb alapvető tápanyagot - például rostot, A-, B-, C- és D-vitamint, kalciumot, foszfort és vasat - a nap folyamán a szervezetükbe. A másik ok pedig, hogy ha rendszeresen reggelizünk, akkor számos betegség (beleértve a 2-es típusú cukorbetegséget és többfajta szívbetegséget) kisebb eséllyel alakulhat ki nálunk.

Legyenek jó alapjaid

Egy kiegyensúlyozott, tápláló reggeli elkészítés főleg akkor jelent kihívást, ha nem rendelkezel hozzá megfelelő alapokkal. Ezek birtokában viszont máris sokkal könnyebb dolgod lesz. Ami a legfontosabb, hogy egy ideális reggelinek összetett szénhidrátokból, fehérjékből és a szívünk számára egészséges zsírokból kell állnia. Ha ezek a feltételek adottak, akkor az elfogyasztása után több órán keresztül is jóllakottnak érezheted magad, energikusan indulhat a napod, és a testsúlyodat sem befolyásolja negatívan.

Sokkal tovább élhetsz, ha ezt megteszed hétvégén

Sokkal tovább élhetsz, ha ezt megteszed hétvégén

Az is fontos, hogy a fehérjék, zsírok és szénhidrátok megfelelően legyenek kombinálva, tehát ne minimalizáld egyiket sem azért, hogy egy másikat előtérbe helyezz. Ha mindig van a tarsolyodban néhány sovány fehérjeforrásnak számító étel, tartasz otthon teljes kiőrlésű gabonákat, gyümölcsöket és zöldségeket, akkor nagy gond már nem lehet. Sovány fehérje lehet például a tojás, az alacsony zsírtartalmú túró vagy a görög joghurt.

A sótlan dió vagy földimogyoró, az avokádó és az olívaolaj kitűnő zsírforrás lehet, ami pedig a szénhidrátokat illeti, lehetőleg a teljes kiőrlésű opciók közül válogass, és mindig kapjanak helyet a tányérodon a gyümölcsök, a zöldségek vagy egy nagy adag saláta is. Persze fontos, hogy még tápláló ételekkel se edd túl magad, de ha tényleg tudatosan válogatod össze a tányérod elemeit, és eleve nem egy hatalmas adagot állítasz össze magadnak, akkor szinte biztos, hogy idejében érezni fogod, ha már eleget ettél.

Figyelj a részletekre is

Ha arról van szó, hogy pontosan milyen ételeket egyél, akkor önmagában jó opció lehet például a zabkása, a chia puding, a túróval megkent pirítós, a tojás vagy akár az édesburgonya. Azonban mindig sok múlik a részleteken is. Ezeket az ételeket és más hozzájuk hasonló opciókat is el lehet készíteni úgy, hogy ne bizonyuljanak olyan jó választásnak.

Hogy ne így legyen, mindig olvasd el az alapanyagok összetevőit, például nézd meg, mennyi hozzáadott cukrot vagy sót tartalmaznak, és az elkészítési módot is gondosan válaszd meg, beleértve azt, hogy egy zabpalacsintát ne bő olajban süss ki, és a rántotta alá se önts több kanálnyi olajat. Ha eddig kevésbé tudatosan táplálkoztál, eleinte talán kihívásként fogod megélni, hogy mindezekre a dolgokra odafigyelj, de hamar belerázódhatsz, utána pedig kifejezetten jó program, élmény is lehet egy igazán nagyszerű reggeli elkészítése.

Forrás: dedicated.care, goodhousekeeping.com, realsimple.com

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Párizs utcáin hódít a Cukovy legújabb kollekciója

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)