Ha így eszed a pattogatott kukoricát, egészséges
A pattogatott kukorica neked is nagy kedvenc nassolnivalód mozizáshoz vagy otthoni filmnézéshez? Ezzel nem vagy egyedül, hiszen világszerte nagy népszerűségnek örvend. Tulajdonképpen ez egy jó dolog, ugyanis alapvetően egy alacsony kalóriatartalmú, egészségügyi előnyökkel is büszkélkedő rágcsálnivalóról van szó. Ha pedig bizonyos módon fogyasztod, kifejezetten egészségesnek számít.
Ezeket láttad már?
Ha szeretnénk gyorsan valami finomságot varázsolni az asztalra, sokunknak azonnal egy csomag pattogatott kukorica jut az eszünkbe. Már látványában is csábító a nagy mennyiség, ami segíthet jóllakottnak és elégedettnek érezni magunkat, de jellemzően könnyen beszerezhető és megfizethető is. Na és persze sokféleképpen ízesíthető. De vajon hogyan lesz igazán egészséges?
Ez teszi értékessé a pattogatott kukoricát
A pattogatott kukorica önmagában sok pozitív tulajdonsággal büszkélkedhet. Tudtad például, hogy a teljes kiőrlésű gabonák közé tartozik? Így pedig különféle szívbetegségek és a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát is csökkentheti. Egy tudatos, kiegyensúlyozott étrendben pedig eleve megéri helyet adni a teljes kiőrlésű gabonáknak, amelyeknek bevitelét a pattogatott kukoricának köszönhetően akár nassolás közben is növelheted.
Teljes kiőrlésű gabonaként jó rostforrásnak is számít, olyannyira, hogy egy adagnyi belőle több rostot tartalmazhat, mint egy ugyanakkora adag hagyományos teljes kiőrlésű kenyér. A nagyobb mennyiségű - nőknél átlagosan nagyjából 20-25, férfiaknál 30-35 gramm - rostbevitel pedig már csak azért is fontos, mert segít szabályozni a vércukorszintet, a koleszterint, és az egészséges anyagcserét is támogatja, ami a súlyunk megtartásához is hozzájárulhat.
A pattogatott kukorica polifenolokat is tartalmaz, amelyeknek többek közt az UV-sugárzás elleni védelemben, és megannyi krónikus betegség elleni védekezésben van szerepe. Sőt, még vitaminokkal és ásványi anyagokkal is telített; ilyenek a magnézium, a vas, a kalcium, a kálium, a foszfor, a cink, a réz, a mankán, a folsav, a B6-vitamin, a tiamin és a niacin, amelyek kivétel nélkül fontosak a szervezetünk számára.
Ahogyan igazán egészséges lesz
Sok más élelmiszerhez hasonlóan a pattogatott kukorica is úgy tud igazán egészséges lenni, ha nincs túlsózva, nem borítják be különféle zsíros vagy cukros feltétek, és nem is bő olajjal készül. Így - ahogyan egy cukorral és tejszínhabbal teli csésze kávé sem rendelkezik olyan pozitív tulajdonságokkal, mint egy sima eszpresszó - a pattogatott kukorica is úgy a legjobb, ha mindenféle plusz hozzávalótól mentes.
Ehhez pedig bizony nem elég az, ha egy sima sós, előre csomagolt, már csak a mikrohullámú sütőre váró popcornt veszünk. Rengeteg gyártó kínál teljesen natúr, sok esetben bio popcorn kukoricát, így ha valóban egészségesen szeretnéd fogyasztani, az első lépés az, hogy ilyen legyen az alapja. Ezután következik az elkészítés módja. Történhet olajban sütve vagy anélkül is, de utóbbi még egészségesebbnek mondható.
Így készítsd el
Ha a lehető legkevesebb olaj segítségével szeretnéd elkészíteni kedvenc nasidat, akkor a levegőn pattogatott kukorica a jó választás, amely a lehető legkevesebb kalóriát tartalmazza. Csak vond be óvatosan a popcorn szemeket egy kevés extra szűz olívaolajjal vagy avokádó olajjal, és tedd egy forró levegős fritőzbe. Ha nincs otthon, akkor egy edény, fedő és némi plusz olaj is elegendő lehet, de arra továbbra is figyelj, hogy lehetőleg ne hagyományos napraforgó- vagy repceolaj legyen.
Figyelj az adagok méretére is: egy csésze sima popcorn körülbelül 30 kalóriát tartalmaz, de ha feltéteket is adsz még hozzá (például vajat), akkor mindig számolj azok kalóriatartalmával is. Jó feltét lehet például egy finom, zsírszegény sajt, amivel a fehérjebeviteledet is növelheted. A kifejezetten mikrohullámú sütőben készült pattogatott kukoricákat pedig lehetőség szerint kerüld el, vagy ha mégis arra esik a választásod, plusz feltéteket már ne nagyon tegyél rá.
Forrás: webmd.com, menshealth.com, health.clevelandclinic.org