Ez a világ egyik legegészségesebb olaja, és még csak nem is tudtál róla
Ha egészségesebben szeretnénk sütni és főzni, elsők közt találkozhatunk azzal az ötlettel, hogy napraforgóolaj helyett válasszunk alternatívákat, amelyek közül talán az olívaolaj és a kókuszolaj a legismertebbek. De jó néhány más olaj is van, amely remek választás lehet bizonyos ételek elkészítéséhez. Mivel nem minden olaj használható ugyanarra a célra, különösen jó, ha minél több tudatos alternatívát ismerünk.
Ezeket láttad már?
Ha arról van szó, hogy melyik egészséges olaj mire való pontosan, akkor az egyik legfontosabb dolog, amit figyelembe kell vennünk, a füstpontja. Vagyis az a pont, amikor az olaj égni és füstölni kezd. Ha ugyanis efölé hevítjük, akkor egyrészt kevésbé lesz kedvező az íze, másrészt pedig sok lebomlik a benne lévő tápanyagok közül. Ha viszont többféle egészséges olajat ismerünk, és tudjuk is, melyiket hogyan használhatjuk, ez aligha valószínű, hogy megtörténhet.
Avokádóolaj
Az avokádóolaj egy nagyszerű konyhai alapanyag, ugyanis finomítatlan, akárcsak az extra szűz olívaolaj, viszont magasabb a füstpontja. Ez a tulajdonsága pedig lehetővé teszi, hogy magasabb hőfokon is főzhessünk vele. Akár még rántott ételekhez is ideális lehet. Az állaga krémes, akárcsak magáé az avokádóé, az íze pedig nem túl jellegzetes, ezért kitűnő választás sokféle étel elkészítéséhez. Az étolajok közül az egyik legmagasabb telítetlen zsírsavtartalommal rendelkezik, így abszolút jó zsírforrásnak számít, ha olajokról van szó.
Dióolaj
A dióolaj nagyszerű forrása az omega-3 zsírsavaknak, elsősorban az alfa-linolénsavnak, így szintén egy igazán egészséges választás. Sőt, a tudományos kutatások még arra is rávilágítottak, hogy a dióolajat és diót is tartalmazó tápláló étrendeknek szívvédő hatása is lehet, illetve segíthet megóvni a szervezetünket a káros stressztől. Azt viszont mindig tartsuk észben, hogy finomítatlan és nagyon alacsony a füstpontja, ezért nem szabad főzéshez használni, illetve hűtőszekrényben ajánlott tartani. Mivel jellegzetes diós íze van, ezért a legjobb, ha salátaöntetként vagy további hőkezelést már nem igénylő süteményekhez használjuk.
Lenmagolaj
A lenmagolaj a dióolajhoz hasonlóan nem használható főzéshez, mert nagyon alacsony a füstpontja, és szintén érdemes hűtőszekrényben tárolni. De a zöldségeket és a teljes kiőrlésű gabonákat bátran locsoljuk meg vele, már csak azért is, mert kiváló forrása az omega-3 és az omega-6 zsírsavnak is, de gyulladáscsökkentő hatása is van, ízületi gyulladás esetén pedig különösen nagy segítség lehet.
Szezámolaj
A szezámolajat sokan ismerjük köszönhetően annak, hogy az ázsiai és az indiai konyha egyik legkedveltebb alapanyaga, sőt, az egészségünkre is nagyszerű hatással lehet. A tudományos kutatások szerint gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai is vannak, amelyeknek köszönhetően csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az érelmeszesedés kockázatát. Mivel magas a füstpontja, bátran főzhetünk vele - például ideális lehet a kínai pirított csirkés, tésztás ételekhez is - de arra figyeljünk, hogy egyszerre csak keveset használjunk belőle, mert nagyon erős, jellegzetes íze van.
Szőlőmagolaj
A szőlőmagolaj az egyik legkedveltebb olaj a szépségápolásban, de étkezésre szánt formában is isteni. Magas a füstpontja, ezért főzéshez és grillezéshez is ideális lehet, az enyhén diós ízének köszönhetően pedig az is jó ötlet, ha salátaöntetekbe keverjük vagy sült zöldségekre csepegtetjük. De közel sem az íze az egyetlen ok, amiért megéri kipróbálni. Ugyanis jelentős mennyiségű omega-6 zsírsavat és E-vitamint is tartalmaz, így antioxidánsként segíti a szervezetünket a szabad gyökök elleni küzdelemben, sőt az immunrendszerünk erős támogatója is lehet.
Forrás: everydayhealth.com, time.com