Az e-szorongás az új népbetegség?
Az e-szorongás, vagyis az online jelenlét okozta stressz egyre többeknek lehet ismerős. A jelenség kiégéshez, depresszióhoz és alvászavarhoz vezethet és így hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokat hordoz magában az új életstílusunk, hogy az irodai munka tulajdonképpen bárhonnan, bármikor elvégezhető.
Ezeket láttad már?
A home office a szabadság szimbóluma volt, ma már egyeseknek a szorongást, az állandó mentális leterheltséget jelenti. Az elmúlt években a fél világ az interneten és a közösségi médián töltötte a tanulási, munka- és szabadidejét. Non-stop érkeztek az e-mailek, üzenetek, hírek, a szabadidő, mentális kikapcsolódás és pihenés pedig egyre csökkent. Összemosódott a munka és a magánélet. Ismerd meg az e-szorongást.
Szorongást okozó emailek
A technológiai bumm hozta modern eszközöknek köszönhetően napi 24 órában elérhetőek lettünk, a folyamatos készenléti kötelezettség pedig olyan érzést váltott ki bennünk, mintha állandóan dolgoznánk. Ezzel párhuzamosan ütötte fel a fejét korunk új jelensége, a stresszforrássá vált elektronikus szorongás. Ezt a rengeteg információt a zajszennyezésen túl szinte lehetetlen feldolgozni úgy, hogy közben még minőségi munkát is végezzünk. Az információs túlterheltség miatt gyakran már nem tudunk különbséget tenni hasznos és mellékes dolgok között. A Wall Street Journal szerzője hívja fel a figyelmet egy kutatásra, amely szerint az emberek 85 százaléka kellemetlenül érzi magát az állandó információáramlás és a kütyük szüntelen pittyogásai miatt. A techno-stressz néven is ismert jelenség korosztálytól független és általában szorongást, depressziót, alvászavart, frusztrációt, fizikai és lelki betegségeket hoz magával, nem beszélve a szakmai kiégés veszélyéről.
Egyre több munkavállaló számol be például arról, hogy az is félelmet kelt benne, ha emailt kap és az is, ha egy-két órán belül egy sem landol a postaládájában. Hasonlóképpen nyomasztóak a munkaidő után kapott céges emailek, egyre több munkáltató veszi komolyan a problémát és korlátozza valamilyen módon a munkahelyi emailezéseket. Van olyan multi, ahol az este hét és reggel hét közötti időszakban kapott leveleket visszaküldi a rendszer a feladónak, Franciaországban bevezettek egy olyan törvényt, ami szerint munkaidő után tilos az alkalmazottakat emailben keresni.
Meg kell tanulni kikapcsolni az okoseszközöket
A szakemberek szerint a folyamatos online elérhetőség nyomasztja és lassan felőrli az embereket. A levelek állandó csekkolása és azok megválaszolása pedig nemcsak az egészségünkre van rossz hatással, de rontja az életminőséget és csökkenti a hatékonyságot. „Egész nap azokra az emailekre gondolok, amikre egyszerűen nem tudok vagy nincs kedvem válaszolni. Időnként rákattintok valamelyikre és emlékeztetem magam, hogy ez összetett választ igényel és inkább gyorsan kiikszelem, de olyan is előfordult már, hogy kitöröltem” – mondja Meg Keene írónő, aki az emailek kinyomtatásával próbál megoldást találni a problémára.
Daniel Post Senning, az Emily Post’s Manners in a Digital World: Livin Well Online című könyv írójának stratégiája, hogy a lehető leggyorsabban válaszol a beérkező levelekre, mert úgy gondolja, hogy a gyors válaszadással kiküszöböli a levél tartalmának hiányosságait. A szerző nem hisz a sziporkázó emailekben, mivel a túlgondolás csak ronthat a helyzeten. Szerinte elegendő, ha lényegre törőek vagyunk, emberi hangnemet ütünk meg és nem felejtjük el az olyan varázsszavak használatát, mint például a köszönöm szépen vagy az elnézést kérek. Ha pedig már a harmadik hosszú bekezdésbe kezdenénk bele, fontoljuk meg inkább a telefonálás lehetőségét. De az sem árt, ha néha kikapcsoljuk a mobilt és elmerülünk valami egészen másban.