A rák kockázatát is meghatározhatja a derékméret: kiderült, mi az az érték, ami már bajt jelezhet
Veled is előfordul, hogy időnként azon kapod magad, hogy a tükörben a csípőd méretét nézegeted? Esetleg olykor le is méred mérőszalaggal, hogy hány centi? Kiderült, hogy ez a szám nemcsak a karcsúságunkról, hanem az egészségi állapotunkról is árulkodhat.
Ezeket láttad már?
Sokan mondogatják, hogy a derékbőség csak egy szám, és nincs semmi jelentősége. Pedig az esetleges túlsúlyt is jelezheti, valamint általános egészségi állapotunkról is árulkodhat, például arról, mekkora esélyünk van a rákos megbetegedésekre. Hogy hogyan? Szakemberek árulták el.
Veszélyes lehet a túl nagy derékbőség
Az emberek derékbősége támpontot ad azzal kapcsolatban, kinek mennyi az esélye a rák kialakulására - derült ki egy friss tanulmányból. A kutatás során arra világítottak rá a szakemberek, hogy azoknál, akik a derekuk körül túlsúllyal rendelkeznek, 11 százalékkal nagyobb a kockázata a rákos megbetegedéseknek, még abban az esetben is, ha egyébként sportolnak. Fordított esetben is igaz azonban: hiába karcsú valakinek a dereka, ha nem sportol annyit, amennyi ajánlott, négy százalékkal nagyobb az esélye a rák kialakulására.
És hogy mennyi az annyi? A kockázat a férfiaknál 102 centiméter, a nőknél 88 centiméter fölött kezdődik - ez az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott érték. A WHO szerint egyébként hetente 150-300 perc mérsékelt vagy 75-150 perc intenzív testmozgást is érdemes végezni, vagy pedig a kettőt kombinálni.
A mérsékelt mozgásformák közé tartozik például az élénk séta, a nehezebb takarítás, a kerékpározás és a tollaslabda. Az intenzívebb sportok pedig a túrázás, a kocogás, a gyors kerékpározás, a labdarúgás, a kosárlabda és a tenisz.
A szakemberek úgy gondolják, a problémát a hormonszintet befolyásoló, az ösztrogén és a tesztoszteron szintet emelő, az inzulinszintet növelő és a gyulladást okozó felesleges testzsír okozza. Ezek a tényezők összefüggésbe hozhatóak a rák kialakulásának esélyével.
A németországi Regensburgi Egyetem kutatói a vizsgálatba összesen 315 ezer alanyt vontak be és a céljuk az volt, hogy megállapítsák, hogyan csökkenti a rák kialakulásnak esélyét a derékbőség és testmozgás együttesen.
Összehasonlították azoknak az embereknek az adatait, akik megfeleltek a WHO által megállapított derékbőségre és a testmozgásra vonatkozó irányelveknek, azokéval, akik nem feleltek meg ezeknek az elvárásoknak. A 11 éves időszak alatt összesen 30 ezer embernél alakult ki valamilyen rákos megbetegedés.
Mindkét tényező nagyon fontos
A tanulmány megállapította, hogy a nagyobb derékmérettel rendelkezőknél akkor is fennáll a rák kockázata, ha sportolnak, ha pedig karcsú a derekuk, de nem sportolnak, akkor szintén. Azoknak, akik egyik irányelvnek sem feleltek meg, 15 százalékkal nőtt az esélyük a daganatok kialakulására. A szakemberek szerint ez egyértelműen arra utal, hogy érdemes betartanunk minden iránymutatást, mert ha csak az egyiket teljesítjük, az önmagában nem elegendő.
„Ezek az eredmények is alátámasztják, hogy a rákkockázat csökkentése érdekében ahelyett, hogy egyetlen tényezőre koncentrálnánk, inkább alkalmazzuk a holisztikus megközelítést. Tartsuk fenn az egészséges testsúlyt, vigyázzunk a derékbőségünkre, rendszeresen végezzünk fizikai aktivitást és táplálkozzunk egészségesen. Ezek mind-mind kulcsfontosságúak. Kezdjük apró lépésekkel, lassan építsük be ez egészséges szokásokat mindennapjainkba” - idézi Dr. Helen Croker szavait a The Sun.
Reggeli előtt mérjük meg
Már csak egyetlen kérdés maradt: mikor mérjük meg a derékbőségünket? Az ideális, ha reggel, az első étkezés előtt ragadjuk meg a mérőszalagot. Álljunk egyenesen, vegyünk egy-két mély lélegzetet, majd lazítsunk. A mérőcentit tegyük a csípőcsontunk felső része fölé és a bordák alá és mérjük meg. A szalag ne legyen túl szoros.