Ennyit számít, ha a felére csökkented a cukorbeviteledet
Legyen szó egy hagyományos kakaós csigáról, krémesről vagy fánkról, nap mint nap rengetegszer belefuthatunk különféle édességekbe. Ezáltal pedig talán te is jártál már úgy, hogy egyből a kezedben landolt valamilyen finomság. Ezeknek az élelmiszereknek az alkalmankénti fogyasztásával alapvetően ugyan még nincs gond, de ha nem figyelsz eléggé, túlságosan megnövelhetik a cukorbeviteledet.
Ezeket láttad már?
Te nyomon szoktad követni a cukorbeviteledet? Sokan nem is gondolnánk, hogy mennyire sok étel és ital tartalmaz valamilyen formában jelentős mennyiségű cukrot, így pedig nem is gondolnánk, milyen hamar emelkedhet a cukorbevitelünk. Ha viszont mindennek alaposan elolvasod az összetevőit, és tudatosan megpróbálod csökkenteni a cukorbeviteledet, mondjuk a felére, akkor számos módon jót tehetsz az egészségednek.
Mennyi cukor számít túl soknak?
A WHO ajánlása szerint egy átlagos felnőtt esetén, napi 2000 kalóriás étrendnél az ideális az, ha az étrendje kevesebb, mint 10%-át képezik cukrok. Ez a mennyiség nagyjából 10 teáskanál cukornak felel meg. Hosszú távú célként viszont a WHO álláspontja az, hogy jobb lenne 5% alá, vagyis maximum napi 5 teáskanál cukorra csökkenteni a cukorbevitelünket, az olyan természetes cukorforrások mennyiségét is beleértve, mint a méz vagy a gyümölcslevek.
Hogy kinek pontosan mekkora mennyiségű cukor bevitele ajánlott, az egyénenként természetesen eltérhet, és fontos, hogy az aktuális egészségi állapotodat is vedd figyelembe. De ha eddig jellemzően gyakran fogyasztottál cukros ételeket, esetleg úgy érzed, hogy túl is szoktad lépni az ajánlott maximális cukorbevitelt, akkor több szempontból is különösen jó hatással lehet rád, ha legalább a felére csökkented a bevitt cukormennyiséget.
Könnyebben leadhatsz pár kilót
Úgy érzed, hogy szívesen megszabadulnál néhány kilótól, rendszeresen mozogsz, de a súlyod mégis változatlan, esetleg még gyarapodott is? Nos, ha vannak az étrendedben hozzáadott cukrot tartalmazó ételek, és azokat lecseréled egészségesebb alternatívákra, azzal szinte biztos, hogy máris csökkenni fog a teljes kalóriabeviteled. Egy kutatás szerint a teljes kalóriabevitelünk akár 14%-os csökkenését is eredményezheti ez a trükk, amivel aztán havonta 1-2 kilót fogyhatunk.
Megóvhat a cukorbetegségtől
Ha csökkented a hozzáadott cukrok mennyiségét az étrendedben, akkor nagyobb lesz a valószínűsége annak, hogy a vércukorszinted az egészséges paramétereken belül marad, és ahogyan arról korábban szó volt, a testsúlyodat is könnyebben szabályozhatod. A kettő együttesen pedig jelentősen csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát. Természetesen a teljes cukorbeviteledre is érdemes figyelned, de már az is nagy lépés az egészséged megőrzése szempontjából, ha a hozzáadott cukorból minél kevesebbet fogyasztasz.
Lassabban öregedhet a bőröd
A bőrünk öregedése az élet természetes velejárója, bizonyos egészségtelen szokások viszont jelentősen felgyorsíthatják, a sok hozzáadott cukor bevitelét is beleértve. A kutatások szerint ha csökkentjük a cukorbevitelünket, akkor jelentősen lelassulhat az úgynevezett AGE vegyületek termelődése a szervezetünkben. Ennek hatására pedig lassabban öregedhet a bőrünk, különösen ha az étrendünkben sok gyümölcsnek és zöldségnek is helyet adunk.
Kevésbé fogod kívánni a cukros finomságokat
A cukros ételek és italok gyakori fogyasztása miatt sokszor érezhetjük azt, hogy még többre van szükségünk belőlük. Ennek oka, hogy a cukor beindítja a boldogsághormonként is emlegetett dopamin felszabadulását, ami stimulálja az agyunk jutalmazási központját, hasonlóan ahhoz, mint ahogyan a függőséget okozó szerek képesek hatni az agyra.
Emiatt néhány napig akár enyhe elvonási tüneteket is tapasztalhatsz - például fejfájást, szorongást vagy a szokásosnál nagyobb cukoréhséget - ha jelentősen kevesebb cukrot kezdesz el fogyasztani (éppen ezért ajánlják általában a cukorbevitel fokozatos csökkentését). Ezek a napok ugyan nem túl kellemesek, de ha túlesel rajtuk, biztos lehetsz benne, hogy hosszú távon igazán jót teszel a testednek.
Forrás: verywellfit.com, eatingwell.com, matherhospital.org, ages.at