Hatékony a szívbetegségek és a demencia ellen: igazi csodaszer ez a fűszer
Sokan szeretik a csípős, fűszeres ételeket, felmérések szerint minden ötödik ember hetente legalább egyszer eszik curryt, az Egyesült Királyságban pedig egyre nagyobb a kereslet a chilivel ízesített szószok iránt. De vajon egészségünkre is jótékonyan hatnak ezek az élelmiszerek?
Ezeket láttad már?
Egy felmérés bizonyította, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak chilis ételeket, csökken a szívbetegségek és a demencia kockázata. Miben rejlik ennek a paprikafajtának a pozitív hatása és milyen gyakran érdemes enni belőle? A szakemberek ezt is elárulták.
Megvéd a stroke-tól
British Journal of Nutrition című szaklapban publikált tanulmány során több mint 50 ezer felnőttet kérdeztek meg azzal kapcsolatban, milyen gyakran fogyasztanak friss chilit, chiliszószt vagy szárított chilit a főzés során. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknál, akik hetente egyszer fogyasztottak ebből a paprikából, 13 százalékkal csökkent az iszkémiás stroke kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik ennél ritkábban vagy soha nem fogyasztanak belőle.
Egy kínai kutatás hasonló eredményre jutott: a szakértők úgy találták, azok, akik hetente háromszor vagy többször ettek csípős ételt, azoknál kisebb volt a vérrög keletkezésének esélye. A hatás különösen az elhízott emberek esetében volt látványos, az elhízás ugyanis a stroke egyik fő kockázati tényezője.
A szakemberek szerint a chili paprika jótékony hatása a benne lévő kapszaicinnak köszönhető. Ez az a hatóanyag, amely nagyjából 8 százalékkal növeli az anyagcserét, azt a sebességet, amellyel a szervezet energiát használ fel, ez pedig gátolja az elhízást.
Ráadásul a chili fogyasztása azoknak is jót tehet, akik korábban már átestek stroke-on, egy 2019-es kutatás során bebizonyították, hogy a kapszaicin étrendkiegészítőt fogyasztó betegeknél kisebb eséllyel alakult ki diszfágia, amely a stroke-on átesettek 80 százalékát érinti és megnehezíti az étel valamint az ital lenyelését. A vegyület stimulálja a torok imaiban lévő receptorokat, így azok könnyebben tudnak összehúzódni.
Megfázás esetén is segíthet és jót tesz a szívnek
Ezen felül a fűszeres ételek jótékonyan hatnak a közérzetünkre, ha például orrdugulással küzdünk, a csípőt fogás megoldhatja a problémánkat. Ennek oka, hogy a kapszaicin olyan gőzt bocsát ki, amely irritálja az orrlyukat körülvevő nyálkahártyát. Segíti a nyálka feloldódását, kiürülését, ezáltal megkönnyíti a légzést.
A Daily Mail azt írja, a chili jót tesz továbbá a szívnek is. Egy 2020-as tanulmány szerint a chilit tartalmazó ételek 26 százalékkal csökkentik a szívbetegség következtében való elhalálozást azokhoz képest. A chili csillapítja a gyulladást, amely szív körüli elzáródást és szívrohamot okozhat.
Csökkenti a demencia esélyét
Egy másik kutatás pedig arra világított rá, hogy a chili hatásos a demencia ellen is. Az egereket végzett kísérlet során kiderült, hogy azoknál a rágcsálóknál, amelyek kapszaicint tartalmazó ételeket ettek, csökkent azoknak a káros lerakódásoknak a mértéke, amelyek felelősek az Alzheimer-kór kialakulásáért, a memóriavesztésért és a hangulatváltozásért. A kapszaicin csillapítja az agyban lévő gyulladásokat, így megvéd a kognitív hanyatlástól.
A kapszaicin ugyanakkor fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik, egy kísérlet során bizonyították, hogy a chilit fogyasztó diákok jobban tűrték a fájdalmat akkor, amikor a kezüket jéghideg vízbe mártották.
Azért csak óvatosan!
Arra azonban ügyelnünk kell, hogy mértéket tartsunk, a túlzásba vitt fűszeres ételek fogyasztásával pont az ellenkező hatást érhetjük el: károsíthatjuk vele az agysejteket és növelhetjük az Alzheimer-kór kockázatát. A túlzott kapszaicin-bevitel irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját is, túl gyakori fogyasztása akár gyomorrákot is okozhat. Negatívan hathat továbbá a férfi hormonokra: a tesztoszteronszint jelentősen csökkenhet, ha túlzásba visszük a chili bevitelét szervezetünkbe.