5 módszer, ami hatékony lehet a bélrák ellen: szakértő szerint ezekre a tényezőkre nagyon fontos odafigyelni
A szakemberek körében is aggodalmat kelt, mekkora mértékben növekszik a bélrákos esetek száma a fiatalabbak körében. Ennek hátterében többféle ok állhat, a legfontosabb, hogy próbáljuk meg kiiktatni életünkből a kockázati tényezőket. Nézzük, mit tehetünk ennek érdekében!
Ezeket láttad már?
A lehető legtöbbet azzal tehetünk a bélrák kialakulása ellen, ha odafigyelünk életmódunkra, étkezésünkre. Emellett nagyon fontos az is, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, ha bármilyen gyanús tünetet tapasztalunk magunkon, keressük fel orvosunkat. Nézzük, mi az, amire érdemes még odafigyelnünk mindennapjaink során!
Mozogjunk többet
Tudományosan is bizonyították, hogy a rendszeres testmozgással 20 százalékkal csökkenthető a bélrák kialakulásának kockázata. „Minél többet mozgunk, annál kisebb az esély. Ha követjük a jelenlegi előírásokat, azaz heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végzünk és emellett beiktatunk hetente két erőnléti edzést is, azzal nagyjából 10 százalékkal csökkenthetjük a kockázatot" - idézi Dr. Alaisdar Scott bélgyógyász szavait az Express.
Táplálkozzunk egészségesen
Amit megeszünk és megiszunk, az mind a beleinkbe kerül, tehát leginkább az étrendünkkel tudjuk befolyásolni a bélrák kockázatát. Mindenekelőtt csökkentsük a szervezetünkbe bevitt alkohol és cukor mennyiségét, és fogyasszunk több teljes kiőrlésű gabonát, rostot és tejterméket.
„A bélrák fokozott előfordulása az 50 év alatti korosztálynál valószínűleg betudható a magasabb alkohol- és cukorfogyasztásnak. Bizonyítékok vannak rá, hogy napi egy alkoholos ital hét százalékkal növeli a bélrák kockázatát. A leghatásosabb módszer ellene, ha több teljesen kiőrlésű gabonát, rostot és tejterméket fogyasztunk. Az adatok azt mutatják hogy napi körülbelül 90 gramm teljes kiőrlésű gabona (búza, árpa, rozs) fogyasztása 15 százalékkal csökkenti a bélrák kockázatát."
Szokjunk le a dohányzásról
A dohányzás káros az egészségünkre nézve, és nemcsak tüdő-, hanem bélrákot is okozhat. „Az érintettek abszolút számát tekintve kijelenthető, hogy a bélrák egyik legnagyobb kockázati tényezője a dohányzás, ezért nagyon fontos, hogy leszokjunk róla."
Kerüljük a túlsúlyt
A túlsúly vagy a nagyobb mértékű elhízás szintén kockázati tényezője a bélráknak. „Ez független attól, hogy mennyit mozgunk vagy mit eszünk. A túlsúly már önmagában nagyon veszélyes, a felesleges zsír ugyanis gyulladást okozhat, ami a rák egyik kiváltó oka."
A szakember hozzátette, a túlsúly és a bélrák közötti kapcsolat érinti a férfiakat és a nőket is, ugyanakkor inkább a férfiakra hat erősebben. A nőknek is érdemes azonban odafigyelniük rá, az elhízás ugyanis könnyen okozhat méhnyálkahártya- és mellrákot.
Ismerjük meg a családunk kórtörténetét
Érdemes egy kicsit jobban utánajárnunk, családunkban volt-e rákos megbetegedés. Fontos tudnunk, hogy az elsőfokú rokonok között előfordult-e már bélrák, és ha igen, hány éves volt akkor az illető. Ha fiatalabb korában fordult elő vele, akkor van rá esély, hogy genetikával öröklődik. Amennyiben családunkban volt már bélrákos eset, azt érdemes megbeszélünk a háziorvosunkkal is. Ilyenkor különösen ajánlott időről időre elmenni a szűrővizsgálatokra, hogy korán felfedezzük és időben kezeltethessük a problémát - ajánlja a szakember.