Ezért káros a testednek, ha kinyomod a szundit
Vannak olyan szerencsések, akik az ébresztő első hívó szavára már pattannak is ki az ágyból, míg mások többszöri kísérlet ellenére is alig tudnak kikászálódni a pihe-puha takaró alól. A szakértők azonban rávilágítottak, hogy a szundi többszöri kinyomása sokkal rosszabb hatással van a szervezetünkre, mintha ugyan kevesebbet, de egy huzamban aludnánk. Mondjuk is, miért.
Ezeket láttad már?
Biztos veled is előfordult már, hogy a szundi többszöri lenyomása után visszaaludtál, utána mégis sokkal fáradtabban ébredtél. Ennek az az oka, hogy téves üzenetet közvetítesz a szervezetednek, azaz: felszólítód rá, hogy nyugodtan folytassa a pihenést. Az alvási ciklus újboli megkezdése, majd folyamatos megszakítása még fáradtabbá és kimerültebbé tehet, ezért a kutatók azt javasolják, hogy az ébresztő első megszólalása után már indítsd is el a napot. Könnyebb mondani, mint megtenni? Adunk hozzá néhány tippet, hogy sikerüljön.
Többet alszol, mégis fáradtabban ébredsz
Egy kutatás során a megkérdezett felnőttek elmondták, hogy kevesebb mint hét órát alszanak egy éjszaka, ezért mindig fáradtnak érzik magukat. A szundi gomb többszöri megnyomása annak reményében történik, hogy lopjanak néhány plusz percet, amit pihenésre fordíthatnak, azt azonban nagyon nehezen élik meg, hogy ennek ellenére még fáradtabbnak érzik magukat. Ennek az az oka, hogy az alvási ciklusunk legpihentetőbb részei ekkorra már megtörténtek, azzal pedig, hogy megpróbálunk visszaaludni a szundi gombbal, hogy aztán öt perc múlva újra felébredjünk, teljesen összezavarjuk az agyunkat.
Bár mindannyian különbözőek vagyunk, általánosságban elmondható, hogy több szundi beállítása nem ajánlott. Angela Bradley, a Hangulat- és Elmeközpont vezető pszichológusa szerint a „többszöri riasztási epizód” szükségtelen megzavarását okozza ezekben a természetes folyamatokban.
Ahelyett, hogy fél órán keresztül 5 percenként megnyomnád a szundi gombot, állítsd inkább az ébresztőt 30 perccel későbbre, mint ahogy kelned kell, és élvezd a hosszabb alvást zavartalanul. Hidd el, sokkal többet érsz el ezzel, mintha mondjuk további másfél órát aludnál, de folyamatos megszakításokkal, hiszen az az időintervallum már nem jelent tényleges pihenést a szervezetnek. A Sleep Health Foundation is megerősíti ezeket az állításokat, miszerint a többszöri riasztások hatására az agy ébredezni kezd, aztán újra megnyugszik, majd öt perccel később ismét megzavarják; az ismétlődő ébredések pedig rontják az alvás minőségét. De akkor nézzük is, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy könnyebb legyen az ébredés!
Alakíts ki egy alvási rutint
Az alvásszakértők azt javasolják, hogy minden nap ugyanabban az időben aludj el és ébredj fel, még hétvégén is. Tudjuk, hogy ez nem hangzik túl egyszerűnek, de csak egyszer kell jól kialakítani, ugyanis miután beállt a bioritmusod, már sokkal könnyebb lesz betartani. Érdemes az ébredést és az elalvást a napfelkeltéhez és a napnyugtához igazítani; utóbbit természetesen nehezebb kivitelezni (főként a téli hónapokban), de ha a kelési időpont igazodik a napfelkelte időpontjához, az már félsiker. Légy türelmes magadhoz és adj elegendő időt arra, hogy kialakítsd a legoptimálisabb alvási rutinodat.
Találd meg a motivációdat
Lásd meg a szépet a reggelekben! Ha inkább “éjjeli bagoly” vagy, mintsem “pacsirta”, akkor bizonyára különösen nagy kihívás számodra a korai kelés, ám ha találsz benne valamit, ami örömmel tölt el, máris jobban indul majd a reggeled. Például egy gyönyörű napfelkelte látványához semmi sem fogható, de léleksimogató hallgatni a reggeli madárcsicsergést is, vagy figyelni, ahogyan ébredezik a város. Ezek az élmények csak olyan kiváltságosoknak adatnak meg, mint amilyenek a korai kelők.
Engedd be a természetes fényt
A nappali fény leállítja a melatonin hormon termelődését, amely az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásáért felel. Húzd el a függönyt, hogy a szobádat elárassza a reggeli napfény, vagy ha kicsit sötétebb van, kapcsold fel a nagy lámpát (a kis éjjeli lámpa nem alkalmas erre a célra). Léteznek úgynevezett ébresztő lámpák is, amelyek úgy lettek kifejlesztve, hogy fokozatosan kapcsoljanak be, és a lehető legjobban hasonlítsanak a természetes fényre.
Válj meg a szunditól egyszer és mindenkorra!
Meleg szívvel ajánljuk neked továbbá a frissítő, hűs zuhanyt is reggelente, amitől felpezsdül a vérkeringéset, így szinte azonnal elmúlik az álmosságod. Törekedj arra, hogy a nap első fél órájában még ne reggelizz meg kiadósan, mert attól ismét elálmosodhatsz, ezért érdemes első körben csak egy nagy pohár vizet legurítanod. Kedvenc dalod, rádióműsorod vagy Podcasted elindítása is remek ébresztő lehet, nem beszélve egy motiváló és energetizáló (semmiképpen sem altató) meditációról, amellyel az elmédet készíted fel a napra. Meglátod, az alábbi technikák elsajátításával már sokkal könnyebb lesz búcsút inteni a szundinak!
Forrás: headspacegroup.co.uk, sleepfoundation.org