3 tipp a stressz legyőzésére
Képzeld el, ahogy egy gát elszakad. Vagy azért történik ez, mert túl erős a víz nyomása, vagy mert a gát gyenge. Mi is ilyenek vagyunk néha: vagy a feladatokat érezzük túl nehéznek, vagy magunkat nem alkalmasnak. Hál' istennek, nekünk megvan az a tulajdonságunk a szegény gáttal ellentétben, hogy képesek vagyunk változtatni. Az hogy mennyire, csak rajtunk áll. Itt van három tipp, hogy hogyan legyünk nyugodtabbak a legstresszesebb helyzetekben is.
Ezeket láttad már?
1. Gondold át a kihívást!
A kihívások fontosak az életünkben, mivel azok motiválnak minket. Nem kell megszabadulnunk tőlük, de ha megtanuljuk máshonnan nézni őket, kontrollálhatjuk az általuk okozott stresszt is. A feladatot el kell fogadnunk olyannak, amilyen: ha megpróbálunk kibújni alóla, a stresszt nem tüntetjük el vele, sőt. Az például eredményesebb, ha segítséget kérünk. Nem kell egyedül küzdenünk, okos dolog beismerni, ha valamit nem tudunk megcsinálni. És például beszélni a főnökünkkel a határidőről. Hosszú távon az, ha nem akarjuk a szuperhőst játszani, eredményesebb. Az is segít, ha a feladatot több apró részre bontjuk, és egyesével végezzük el őket. És bár így ugyanannyit kell megcsinálni, közben lesz alkalom pihenni, regenerálódni is.
2. Figyelj a forrásokra!
Van különbség a valós és a vélt energiaforrások között. A valósak azok, amelyeket fel tudsz mutatni: tehetség, emberi erő, pénz, ismeretek. Mindezek hasznosak, de ha nem veszel hozzájuk mást is, könnyen túlterhelheted magad. Gondold végig, hogy honnan szerezhetsz még energiát! Ez lehet olvasás, kurzusok látogatása, tapasztalatgyűjtés vagy bármi más: az számít, hogy te jónak érezd!
A vélt energia az, hogy mennyire érzed magad képesnek a feladatokra. Például, ha az ember új, jobb munkahelyre kerül, és mindenki örül neki. Kivéve magát az embert. Ez teljesen érthető viselkedés: a bizonytalanság és az újdonság sokunkból vált ki stresszt. Az ember nyugtalan lesz, és minél többet gondolkozik a bukáson, az annál esélyesebb lesz. A végén úgyis mindenki rájön, hogy tisztában van azzal, hogy nem képes rá. A negatív gondolatok tényleg tönkre tudják tenni a karriered. Például ha nem tudsz elengedni egy negatív élményt, és a jövőre nézve is csak az újra bekövetkezéstől rettegsz. Vagy ha úgy érzed, hogy a negatív eredményeid jelentősebbek, mint a pozitívak. Vagy ha mindent fekete fehéren látsz: minden vagy tökéletes, vagy szörnyű. Hogy ezeken felülkerekedj, gondolj az elért eredményeidre, és ne feledd, hogy hibázni is emberi tulajdonság!
3. Érezd az áramlást
Áramlásnak nevezzük azt az állapotot, amikor egy feladatba teljesen belemerülsz, és eszedbe sem jut, hogy nem vagy rá képes (a gyerekek például ezt csinálják). Ez az ellentéte és egyben a legjobb ellenszere a stressznek. Akkor történik, ha találsz egy kihívást, amiben örömödet leled. Mikor benne vagy, magabiztosnak, erősnek és szupernek érzed magad - és valószínűleg azt se hallod meg, ha valaki szólít közben.
Hogy belekerülj ebbe az állapotba, mindent el kell engedned, persze a feladaton kívül. Tedd bele minden energiád, és ne törődj semmi mással, a negatív gondolatokat csak engedd elsuhanni melletted. És ha megtalálod azt, ami miatt áramlásba kerülsz, csináld minél többször!