13 tipp, hogy kiegyensúlyozottan működjön az anyagcseréd

2019. július 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Sok különböző elmélet terjeng arról, mit is érdemes tennünk azért, hogy megfelelően működjön az anyagcserénk. Az egyik alapvető információ, amit érdemes tudnod, hogy akármilyen változás is áll be az életmódodban, az bizony az anyagcserédre is kihatással lesz. Ez a hatás lehet pozitív vagy negatív, attól függően, az adott változás a szervezeted számára mennyire ideális. Vannak olyan élelmiszerek, amik segítik fokozni az anyagcserét, de a hatásuk valójában minimális és csak rövid ideig alkalmazhatók. Egy gyors változtatásnál sokkal fontosabb, hogy állandó egészséges táplálkozásra és életmódra törekedj, ami valóban nemcsak hogy fenntartható, de jót is tesz neked. Ehhez adunk most 13 tippet, amit a megfelelő anyagcsere-működés érdekében érdemes megfogadnod!

13 tipp, hogy kiegyensúlyozottan működjön az anyagcseréd
Fotó: Photo by Brooke Lark on Unsplash

1. Tedd tisztábbá az étrended

Egyél minél több friss, gondosan válogatott alapanyagokból készült ételt, a feldolgozott, előre legyártott és csomagolt bolti élelmiszereket pedig először próbáld csökkenteni, majd teljesen kizárni az étrendedből.

2. Maradj hidratált

Nagyon fontos, hogy minden nap sok vizet igyál. A számodra szükséges napi folyadékbevitel legfőképp a súlyodtól függ. 10 kilogrammonként 4 dl vizet kell fogyasztani, tehát ha mondjuk 50 kilogramm a testsúlyod, akkor napi 20 dl vízre van szüksége a szervezetednek.

3. Ügyelj a rostbevitelre

Nagyon fontos, hogy a szervezetedbe megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagok kerüljenek be, és ügyelned kell az élelmi rost bevitelére is. Magas rosttartalma van az áfonyának, az ananásznak, a citromnak, a zellernek, a káposztának, élelmi rostban gazdag a búza, a zab, az útifűmaghéj és még sok más élelmiszer, amiket könnyen beépíthetsz az étrendedbe.

4. Csökkentsd az ízfokozók bevitelét

Csökkentsd azoknak az élelmiszereknek a fogyasztását, amik tele vannak különböző ízfokozókkal. Az egészségtelen ízfokozók jellemzően a cukros, lisztes, feldolgozott, csomagolt és gyorséttermi ételekben fordulnak elő, tehát ezeket érdemes kerülnöd.

5. Fókuszban a soványfehérjék

Válassz néhány olyan soványfehérje-forrást, amit szívesen fogyasztasz: szóba jöhet például a zöld szójabab, a sovány sertéskaraj, a csirkemell és a lazac is.

6. Fogyassz egészséges zsírokat

A zsír, ha jó formában viszed be a szervezetedbe, nem az ellenséged: fogyassz olyan egészséges zsírokat tartalmazó élelmiszereket, mint például a diófélék, különböző magvak, az olívaolaj, a kókuszolaj, a hal, a kendermag és a chiamag. Utóbbi három egyébként remek omega-3 zsírsav forrás is.

7. Figyelj az ételek mennyiségére és az evés tempójára

Első körben, még ha éhes is vagy, ne merj ki óriási adag ételt a tányérodra. Kezdd kevesebbel, és fogyaszd el lassan, türelmesen. Adj időt a szervezetednek, hogy jelezze, mikor telt meg, és lehetséges, hogy másodszorra merni már felesleges is lesz, így pedig túl sem eszed magad. Ne feledd, hogy az egészséges anyagcseréshez egészséges testsúly is szükséges!

Semmit se ér a fogyókúra? Alszol te rendesen?

Semmit se ér a fogyókúra? Alszol te rendesen?

8. Egyél jódban gazdag ételeket

Bár kisség egzotikusabbak, de például remek jódforrás a tengeri moszat és a tenger gyümölcsei is. A jód azért nagyon fontos a szervezeted számára, mert szükséges a pajzsmirigy által termelt pajzsmirigyhormonok előállításához. Azonban a jódhiány és a felesleges jód is káros a szervezeted számára, így ha úgy érzed, a jóddal lehet problémád, először a háziorvosodtól kérj tanácsot, hogyan állítsd vissza az egyensúlyt.

9. A szelén is fontos

A jód mellett szelénre is szüksége van a szervezetednek, hogy a pajzsmirigy megfelelően működjön. A tonhal, a homár és a rák is magas szeléntartalmú, de a napraforgómagban, a sovány húsokban és a gombában is előfordul.

10. Korlátozd a szójabevitelt

A feldolgozott, nem organikus szójatermékek elkerülése és a szerves szójatermékek korlátozása is fontos azért, hogy a pajzsmirigyed megfelelően működjön, ugyanis a túl sok szójafogyasztás károsíthatja a működési folyamatait.

11. Helyezd előtérbe a káposztaféléket

A szójával ellentétben az olyan káposztaféléket, mint a fejes káposzta, a brokkoli és a kelbimbó, bátran fogyaszthatod megfőzve, hiszen jótékony hatást fejtenek ki a pajzsmirigyműködés folyamataira.

12. Tölts időt a szabadban

Ha már naponta 10-15 percet töltesz kint a szabadban, napsütésen, az is nagyon hasznos a szervezetednek, az így nyert D-vitamin miatt, ami szintén összefüggésbe hozható a pajzsmirigy működésével.

13. Légy aktív

Már az alkalmankénti testmozgás is segít növelni az anyagcserét, a rendszeres pedig egészen kiegyensúlyozottá is teheti, ha más alapfeltételek, mint a megfelelő folyadékbevitel és a helyes táplálkozás már adottak. Időnként az sem árt, ha erősítő edzést is végezel, hiszen a tested izom-zsír aránya is befolyásolhatja az anyagcserét, aminek pozitív irányba való elmozdításához elengedhetetlen a változatos testmozgás.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ezt nehéz elhinni: brutálisan erős páros esett ki a Dancing with the Stars ötödik adásában, ilyen csavarra nem számítottunk

Ezt nehéz elhinni: brutálisan erős páros esett ki a Dancing with the Stars ötödik adásában, ilyen csavarra nem számítottunk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Holisztikus egészségmegőrzés? - Igen! A testi-lelki egyensúly helyreállítására a legjobb megoldás (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)