6 fontos alapelv, ha az újévet egészségesebben szeretnéd élni
Szponzorált tartalom
Amíg az ember nincs benne, el sem tudja képzelni, hogy egyszer majd megtörténik. Hogy milyen lesz az első szerelem, a házasság, a gyermekszületés, a gyerekek kirepülése. Nehéz elképzelni a változást, amíg nem vagyunk benne. Pedig bizonyos változások elkerülhetetlenek, mert az élet természetes velejárói. Ilyen a változókor is.
Ezeket láttad már?
A változókorba lépve a petefészkek működése hanyatlásnak indul, majd teljesen leáll, emiatt megszűnik a női nemi hormonok termelődése. Ez (elsősorban az ösztrogénszint csökkenése) egy sor testi-lelki változást hoz magával. Nem úgy működünk, mint ahogy megszoktuk. Ahogy nincs két egyforma nő, úgy nincs két egyforma változókor-megélés sem: vannak, akik könnyebben túljutnak rajta, másokat megkínoznak a hőhullámok, a hangulatingadozás, az agyi köd, a hüvelyszárazság vagy az alvászavar. Arról nem is szólva, hogy a szervezet alapanyagcseréje is megváltozik: az izomtömeg csökkenése miatt kevesebb kalóriát égetünk el a normális, mindennapi működésre. Azaz több rakódik le ránk abból, amit megeszünk.
Hangolódjunk rá a változásra!
Nem kell, hogy váratlanul érjen bennünket ez az időszak: a változásokra fel is készülhetünk. Kézenfekvő lépés például az étkezésünk átalakítása „menopauzabaráttá”: az alacsony kalóriatartalmú, de tápanyagokban gazdag ételek – például zöldségek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonák és magvak – segíthetnek a súlykontrollban és az anyagcsere támogatásában. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételekkel a szív- és érrendszerünk egészségéért tehetünk – erre azért kell odafigyelnünk, mert az ösztrogénszint csökkenésével növekszik a kardiovaszkuláris problémák kialakulásának kockázata.
Kalcium és D-vitamin a csontokért. A csontsűrűség csökkenése szintén jellemző probléma a változókorban, ezért érdemes kalciumban gazdag ételeket, például zöld leveles zöldségeket, mandulát és alacsony zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztani. A D-vitamin – akár étrend-kiegészítő formájában is – kulcsfontosságú a kalcium felszívódásához. (A legjobb persze, ha a lelkünknek is leginkább jóleső forrásból, a napsütésből töltjük fel a D-vitamin-raktárunkat.)
Elő a zöldfűszerekkel! Jó tudni, hogy a kellemetlen hőhullámokat a túlzottan fűszeres ételek vagy a fokozott koffeinbevitel is kiválthatja. Kerüljük a túlzottan sós, csípős ételeket, és fedezzük fel helyettük a zöldfűszereket! A méltán híres mediterrán diéta például kifejezetten menopauzabarát.
Viszlát, dohányzás és alkohol! Bár ezek a káros szenvedélyek semmilyen életkorban nem tesznek jót, negyvenéves kor felett kifejezetten ajánlott velük felhagyni. Ha eddig még nem tettük, akkor vágjunk bele az újévi fogadalmaink részeként: meg fogja hálálni a szervezetünk.
Alapelvek az újévi fogadalmainkhoz
- Legyünk mértékletesek: a túlzott szigor sem szolgálja az egészségünket.
- Próbáljunk egy napon belül 3-4 különböző színű zöldséget fogyasztani!
- Édesítsünk természetesen: cukor helyett banánnal, datolyával, aszalványokkal, esetleg mézzel (utóbbival azért megfontoltan).
- Mondjunk búcsút a cukros üdítőknek, a finomított szénhidrátokban gazdag péksüteményeknek, és lehetőleg ne együnk buja, cukros desszerteket vagy olajban sült chipset!
- Igyekezzünk minél több vizet inni. Ha ízesíteni szeretnénk, szánjuk rá az időt arra, hogy készítsünk egy-egy kancsó finom limonádét.
- Hetente egy-két alkalommal együnk hüvelyeseket. Nem muszáj csak főzelékekben gondolkodnunk: levesek, saláták, szendvicskrémek is készülhetnek a babból, vöröslencséből, csicseriborsóból.
Figyeljünk az arányokra: a napi étkezésünk fele legyen zöldség vagy gyümölcs, negyede valamilyen teljes értékű gabona, a fennmaradó negyede pedig zsírszegény fehérjeforrás (hetente legalább egyszer hal).