Megdöbbentő következményei lehetnek, ha nem mosod meg a zöldségeket és a gyümölcsöket
Veled is előfordult már, hogy vettél néhány almát a zöldségesnél, és hazafelé mosatlanul beleharaptál? Esetleg szintén leöblítés nélkül kóstoltál gyümölcsöket, zöldségeket a piacon? Vagy éppen otthon került egyből a serpenyőbe, fazékba valamilyen zöldség? Bármennyire is apróságnak tűnhet, valójában nagyon rossz ötlet, ha bármilyen helyzetben nem mosod meg a zöldségeket és a gyümölcsöket.
Ezeket láttad már?
Ha arról van szó, mikor mossuk meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, gyakran hallhatjuk, hogy egyes opcióknál figyelni kell arra, hogy kifejezetten csak fogyasztás előtt legyenek átöblítve. Általánosságban véve azonban talán még ennél is fontosabb, hogy tudd, milyen kockázatokkal járhat, ha nem mosod meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, ezáltal pedig folyamatosan szem előtt tartsd, mennyire fontos, hogy ne hagyd ki ezt a lépést.
Ilyen sokat számít, hogy megmossuk-e őket
Dr. Stuart Farrimond. élelmiszertudós szerint mindig az a helyes, ha fogyasztás előtt megmossuk a gyümölcsöket és a zöldségeket, mert sok ártalmas kórokozó és baktérium lehet rajtuk. A szakértő hangsúlyozza, hogy gyakran nem tudhatjuk, egy adott gyümölcsöt vagy zöldséget ki és hogyan kezelt, és hogy az adott termék milyen baktériumokkal és kórokozókkal érintkezhetett, és azt sem, le lett-e mosva, mielőtt a szupermarketbe került.
Dr. Farrimond továbbá arra is figyelmeztet, hogy a gyümölcsök és zöldségek felületén növényvédő szerek maradványai lehetnek. Egyes termékekre pedig még inkább érdemes figyelnünk, ugyanis az esetükben nagyobb a kórokozók és a peszticidek kockázata, ami azt jelenti, hogy fogyasztás előtt kiemelkedően fontos az alapos megmosásuk. Ha viszont ezt elmulasztjuk, akkor olyan következményekkel szembesülhetünk, mint például a hasmenés vagy az ételmérgezés.
Amikor különösen nagy a kockázat
Ha leszedsz a kertből pár szem friss málnát vagy cseresznyét, és tudod, hogy te semmilyen növényvédő szert nem használtál, akkor alapvetően kisebb lehet az esélye annak, hogy különféle kórokozók lehetnek a felületükön, de még ebben az esetben is jobb a megmosásukra szavazni. Az ismeretlen eredetű gyümölcsöknél és zöldségeknél pedig már egy pillanatra sem szabad hezitálnunk.
Ahogyan pedig arról az imént már szó esett, vannak zöldségek és gyümölcsök, amelyeknek a megtisztítására különösen érdemes odafigyelnünk. Ilyen például a krumpli, a saláta, a kelkáposzta, az áfonya, az eper, az alma, az őszibarack, a szilva és a nektarin. A krumpli például gyökérzöldségként képes felszívni a talajban lévő peszticideket és baktériumokat, az eper pedig nagy eséllyel sok növényvédőszer-maradványt tartalmazhat.
Elég csak vizet használnunk?
Manapság annyiféle tisztítószerrel találkozhatunk, hogy teljesen jogosan merülhet fel az a kérdés, vajon vannak olyan opciók, amelyeket gyümölcs- vagy zöldségmosásnál is érdemes bevetnünk? Dr. Farrimond szerint határozottan nem. Ha ugyanis bármilyen sprayt, szappant vagy egyéb tisztítószert használunk, azzal valójában akár még több vegyszert is adhatunk a gyümölcsökhöz és a zöldségekhez.
Ashleigh Tosh, a MuscleFood szakértője szerint így abszolút elegendő csak vizet használnunk, viszont nem mindegy, hogyan. Fontos, hogy közvetlenül evés előtt folyó víz alatt mossuk meg a gyümölcsöket és zöldségeket. Minden terméket dörzsöljünk át és öblítsünk le, így elkerülve, hogy a különféle szennyeződések, baktériumok és rovarirtó szerek esetleg a szervezetünkbe kerüljenek és megbetegítsenek minket.
Mi a helyzet a konyhakész termékekkel?
Sok előre csomagolt zöldség és gyümölcs címkéjén láthatjuk, hogy konyhakészek és mosottak. Dr. Farrimond azonban azt tanácsolja, hogy még ezeket a termékeket is öblítsük át, ugyanis nem tudhatjuk, hogy a mosás pontosan milyen környezetben történt. Bár még ebben az esetben sem lehetünk 100%-ig biztosak benne, hogy teljesen biztonságos egy adott termék elfogyasztása, jelentősen csökkenthetjük annak az esélyét, hogy bármi bajunk is legyen, akárcsak más gyümölcsök és zöldségek esetében.
Forrás: thetelegraphandargus.co.uk, newsnetwork.mayoclinic.org, bbc.co.uk