Egyáltalán nem mindegy, hogyan mosod meg a zöldségeket és a gyümölcsöket, szakértő figyelmeztet a megfelelő módszer fontosságára
Te is mindig megmosod a zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás előtt? Nagyon jól teszed, ugyanakkor még az is lehet, hiába a jószándék, mégsem érsz célt: kiderült ugyanis, hogy egyáltalán nem mindegy, hogyan tartjuk a csap alá az élelmiszereket. Lehet, hogy még bőven marad rajta szennyeződés mosás után is.
Ezeket láttad már?
Moshatjuk rosszul a zöldséget vagy gyümölcsöt? Lehet, hogy benned korábban ez fel sem merült, de a szakértő szerint nagyon is lehetséges. Hogy kellene elvégeznünk ezt a műveletet, hogy garantáltan sikerrel járjunk és ne maradjanak rajtuk különféle szennyeződések, baktériumok? Eláruljuk!
Nagyon veszélyes lehet, ha nem mossuk meg jól
A nyári időszakban azok is több zöldséget, gyümölcsöt fogyasztanak, akik egyébként nem figyelned oda arra, hogy meglegyen a megfelelő mennyiségű vitaminbevitelük. Ilyenkor sokkal jobban esnek az ízletes, könnyed saláták és a lédús, szomjoltó gyümölcsök. A betegségeket is könnyebb azonban ilyenkor elkapni, nagyon fontos, hogy a friss termékeket alaposan mossuk meg, távolítsuk el róluk az esetleges növényvédő szereket, baktériumokat, rovarokat.
Szerencsére nagyon-nagyon ritka eset, de előfordult már, hogy valaki azért vesztette életét, mert a szupermarketben vásárolt szendvicsében E-colival szennyezett saláta volt. Nézzük, hogyan szabadíthatjuk meg a zöldségeket, gyümölcsöket a szennyeződésektől!
Dr. Deborah Lee gyógyszerész azt ajánlja, mielőtt hozzáfognánk a saláta készítéséhez, alaposan mossuk meg a kezünket és a vágódeszkát is. A darabolás közben mindenképp dobjuk el az elsárgult, betegnek tűnő részeket, külső leveleket. Ezután csap alatt 30 másodpercig öblítsük át. Mint mondja, a folyó (hideg) víz sokkal szerencsésebb, mintha áztatnánk a salátát, mert így nem rekedhetnek meg a baktériumok, hanem egyből belekerülnek a lefolyóba.
Bár a zacskós saláták általában már mosottak, fogyasztás előtt inkább mossuk át őket még egyszer. „A hivatalos irányelvek szerint semmiképp ne fogyasszuk az adott terméket a szavatossági idő lejárta után. Ez mindenre vonatkozik, beleértve a zacskós salátákat is” - tette hozzá a szakember.
Egy kis szódabikarbóna is segíthet
Nagyon fontos, hogy a különféle gyökérzöldségeket is mossuk meg alaposan, hámozás után még bőven maradhatnak rajtuk szennyeződések, feldarabolva pedig már nehézkes a megmosásuk. Ha biztosra akarunk menni, az almát is tartsuk hideg, folyó víz alá fél percig, majd egy kis kefével, például egy puha sertéjű fogkefével dörzsöljük át a héját. Puhább gyümölcsök esetén marad az áztatás, majd szűrővel szűrjük le róluk a vizet.
Sokan használnak szódabikarbónát is a zöldségek, gyümölcsök megmosásához. Lisa Marley séf, táplálkozási szakértő szerint nagyon helyes, ha így teszünk. „Már a sima vízzel való mosás is segíthet, hogy megszabaduljunk valamennyi baktériumtól, de a leghatékonyabb, ha a vízhez keverünk egy kevés szódabikarbónát és ecetet. Így csökkenthetjük az E. coli fertőzés kialakulásának kockázatát.”
Mint mondja, a zöldséget vagy a gyümölcsöt áztassuk be egy liter vízbe, adjunk hozzá 150 milliliter ecetet és 40 gramm szódabikarbónát. Keverjük el jól, majd 5 perc áztatás után alaposan öblítsük le és már fogyaszthatjuk is.
Forrás: mirror.co.uk